Domů     Abbé Faria opravdu existoval: Hrdina Dumasova románu patřil k průkopníkům hypnózy
Abbé Faria opravdu existoval: Hrdina Dumasova románu patřil k průkopníkům hypnózy

„Soustřeďte se zde na tento předmět. Nechte svoje myšlenky plynout,“ říká podmanivým hlasem abbé Faria. Před obličejem sedícího muže se pohupuje růžencem s křížem. Pomalu se mu klíží oči. V Paříži právě probíhá hypnotizérský pokus.    

Edmond Dantes, hrabě Monte Christo, v románu francouzského spisovatele Alexandra Dumase staršího (1802–1870) nespravedlivě trpí za zdmi vězeňské kobky. Společnost mu dělá hlas vězně, který slýchá přes zeď. Jednoho dne se kameny ve zdi rozestoupí.

Ve vzniklém otvoru uvidí vrásčitého starce. Dumas romanticky líčí, že jeho sousedem byl „muž malé postavy, vlasů zšedivělých více strádáním než věkem, pronikavých očí, ukrytých pod hustým šedým obočím, černých vousů sahajících na prsa.“  

Dantesovi se představí jako abbé Faria. „Narodil jsem se v Římě. Celých dvacet jsem strávil jako sekretář kardinála Rospigliosiho,“ svěřuje se mu tichým hlasem.

Dodává, že od doby svého zatčení stále posílá francouzským i italským úřadům žádosti ohledně svého propuštění na svobodu. Bezvýsledně. O svobodě může starý muž s tváří zbrázděnou vráskami jenom snít.

Už nikdy nedostane šanci podívat se na svět jinak než skrz mříže. Starý abbé zemře Edmondu Dantesovi přímo v náručí.

Předtím mu ale svěří tajemství, kde najde velký poklad. Jenže osudy skutečného abbé Farii vypadají o poznání jinak. Řím rozhodně není jeho rodištěm a s kardinálem Rospigliosim se nikdy nesetkal.  

Francouzský spisovatel Alexandre Dumas starší se ve svém díle inspiruje skutečnou postavou.
Francouzský spisovatel Alexandre Dumas starší se ve svém díle inspiruje skutečnou postavou.

Rodiče zvolí rozvod  

Na svět přichází Josef Custód de Faria (1756–1819) 30. května 1756 v Candolimu, přístavním městě v indické oblasti Severní Goa, které tehdy ovládají Portugalci. Pohodové dětství s oběma rodiči ho ale nečeká. „Bude lepší, když se rozejdeme,“ 

navrhne otec Caetano Vitorino de Faria svojí půvabné ženě Rose Marii de Sousa. Pochopil, že mezi nimi existují takové rozpory, že spolu nedokážou vytvořit harmonický vztah.

Příčinou neshod může být skutečnost, že Caetano se nastěhoval do domu svého tchána, přitom v Indii je naopak zvykem, že nevěsta má následovat svého muže.

Dalším zdrojem hádek se stává i dominantní povaha Rose Marie. Po udělení církevního souhlasu s rozvodem zamíří Caetano zpátky do semináře. Dokončí studia kněžství. Rose vstoupí do zdejšího kláštera svaté Moniky, kde se později stává abatyší.  

Abbé podle románu zná tajemství, kde leží poklad.
Abbé podle románu zná tajemství, kde leží poklad.

Nadchne papeže i královnu 

Syna si otec ponechá ve své péči. Sám má velké ambice a myslí samozřejmě i na co nejlepší budoucnost svého syna.

Odplouvá s ním proto do portugalské metropole Lisabonu, kam dorazí koncem roku 1771 a díky doporučením přátel se dostávají až na portugalský královský dvůr. 

„Pošlete nás do Říma. Sám si vydělám na doktorát z teologie,“ přesvědčuje Caetano Victorino portugalského krále Josefa I. (1714–1777).  Trvá mu rok, než se mu podaří získat jeho souhlas.

Společně se potom se synem vydávají do Říma. „Vstoupím do semináře,“ rozhodne se ve svatém městě po otcově vzoru i Josef. Studuje s výbornými výsledky a také to dotáhne až k doktorátu.

Jako téma dizertační práce si zvolí studii o Duchu svatém a věnuje ji portugalské královně Marii I. (1734–1816), protože král mezitím zemřel.

Papež Pius VI. (1717–1799) je z Fariova díla nadšený, a dokonce mladíkovi nabídne velkou výsadu, může kázat v Sixtinské kapli.  

Portugalský král Josef I. sohlasí s tím, aby José i jeho otec vystudovali v Římě.
Portugalský král Josef I. sohlasí s tím, aby José i jeho otec vystudovali v Římě.

Podpora od otce  

V roli papežského nuncia se Josef Custód vrací zpátky do Lisabonu. Jakmile se královna dozví, jaké pocty se mu dostalo, okamžitě mu vzkáže: „Přijďte kázat do mé kaple.“ Faria kývne. Jenže když šplhá na kazatelnu, jako by mu nohy zdřevěněly.

Zastaví se a aneví, co dál. Jako by mu někdo svázal jazyk.

Naštěstí pod kazatelnou sedí jeho otec, který mu okamžitě pošeptá do ucha pár nesrozumitelných povzbuzujících slov. Syn se uklidní a začne kázat. Zážitek mu ale zůstane v živé paměti.

„Nerozumím tomu, jak jediná věta pronesená mým otcem měla na moji rozrušenou mysl tak silný vliv, že mne opustil všechen strach,“ přemýšlí od té doby. Zatím ještě odpověď nezná, ale zanedlouho se ji dozví.  

Papeže Pia VI. abbé svým dílem nadchne.
Papeže Pia VI. abbé svým dílem nadchne.

Útěk do Francie  

Veřejný život nenechává Faria bez povšimnutí. Aktivně se roku 1787 zapojí do spiknutí Pintos proti portugalské nadvládě v Indii. Rebelii ale vojáci potlačí. I když je zatčeno 47 lidí včetně 17 kněží, Josef mezi nimi naštěstí není.

Zatýkání tentokrát úspěšně unikne, ale protože má v Portugalsku příliš horkou půdu pod nohama, uteče pro jistotu i s otcem do Francie.

Usadí se v Paříži na adrese na Rue de Ponceau.

I tady žije čilým společenským životem a najde si spoustu přátel včetně francouzského spisovatele Françoise-Reného de Chateaubrianda (1768–1848) a také Amanda de Chasteneta, markýze z Puységuru (1751–1825), který patří k zakladatelům hypnózy a Fariu přivede k intenzivnímu zájmu o tento obor.   

Faria se přimíchá i do víru událostí kolem francouzské revoluce. Po návratu z vězení se věnuje hypnóze.
Faria se přimíchá i do víru událostí kolem francouzské revoluce. Po návratu z vězení se věnuje hypnóze.

Setkání ve vězení  

Jenže ani ve francouzské metropoli abbé nevydrží nemíchat se do veřejných záležitostí. Během francouzské revoluce je ve svém živlu a v roce 1795 se stává vůdcem jednoho z revolučních praporů. V čele batalionu ho dva roky poté v Marseille zatknou.

Soudní dvůr shledá rebela Faríu vinným a pošle ho do chládku do proslulé pevnosti If.

Na samotce mezi tlustými zdmi má spoustu času k přemýšlení a sebepoznávání.

Teprve v tomto okamžiku se osudy románového Farii shodují s jeho skutečnou předlohou. „Zatkli mne začátkem roku 1811. Vlastně ani nevím proč,“ líčí podle Dumase svému sousedovi Edmondu Dantesovi.

Ve skutečnosti je ale zatčen mnohem dříve a ve zmiňovaném roce už si dávno užívá svobody.  

Foto: wikipedia.org. greelane.com, pi
Související články
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
reklama
záhady a tajemství
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
reklama
záhady a tajemství
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn