Domů     Poplivat a šoupnout do krabice. Nejpodivnější rituály po narození dítěte
Poplivat a šoupnout do krabice. Nejpodivnější rituály po narození dítěte
6.5.2020

Narodilo se miminko! Z toho mají radost rodiny na celém světě! Mnohde to však oslavují poněkud svérázným způsobem. Anebo zas mají naprosto zaručený recept na to, jak zajistit potomkovi zářnou budoucnost.

Na tradiční irské svatbě se podává dort prolitý whisky. Ovšem ne, aby ho hosté celý snědli! Horní patro se odebere a schová. Jak dlouho? Dokud se novomanželům nenarodí děťátko!

Na křtinách nebo na oslavě narození se nejen zbytkem svatebního dortu pohostí všichni přítomní, ale trocha drobků se novorozenci nasype na hlavu ­ podle tradice mu to zajistí dlouhý a šťastný život.

A rozhodně to není jediný ze zvyků, který byste označili přinejmenším za nevšední…

Vlasy pro Alláha

Některé děti se narodí s pořádně bujarou kšticí. Ovšem tyto první vlásky stejně brzy vypadají, tak co s tím nadělat cavyky. Třeba v Pákistánu se s tím moc nepářou a přesně sedmý den po porodu miminku celou hlavičku oholí!

V zámožných rodinách je navíc zvykem oholené vlásky zvážit – na gram stejnou hmotnost stříbra či zlata poté darují na charitu. Rituál se jmenuje Aqiqa a jde v podstatě o jakési poděkování Alláhovi za nového člena rodiny.

Zároveň je obětována i jedna nebo dvě kozy a ovce, podle toho, jestli se narodila holčička, nebo kluk. A dítě tento den také konečně dostane jméno.

První vlásky si v Pákistánu užijí jen 7 dní. Řada lidí už ale proti zvyku protestuje.
První vlásky si v Pákistánu užijí jen 7 dní. Řada lidí už ale proti zvyku protestuje.

Bezpečí a pohodlí v krabici

Ať už v chudých rodinách, nebo bohatých, ve Finsku se čerstvá miminka prostě rozvalují v kartonové krabici! A všechny ve stejné – té, kterou dostane úplně každá matka finské národnosti poté, co porodí.

Krabice je napěchovaná vším, co miminko na počátku života potřebuje. Plenkami, oblečením, kosmetikou a potřebami na koupání, nechybí ani spací pytel, knížka nebo pár hraček.

Tradice je v severské zemi zavedena již v roce 1938, kdy tu panovala vysoká poporodní úmrtnost. Matkám je proto slíben bohatý startovací balíček pod podmínkou, že do 4. měsíce těhotenství navštíví svého lékaře a poté budou chodit na pravidelné prohlídky.

Praktický zvyk se dodržuje dodnes, jen obsah krabice se mění dle aktuálních trendů. Vždy je ale na dně matrace s prostěradlem, polštářek a dečka, takže je to zároveň i šikovná postýlka.

Poplivu tě láskou!

Hlavně ochránit dítě před zlými duchy! Ale jak to zařídit nejlépe? Svůj způsob na to mají příslušníci etnické skupiny Wolofů v Mauretánii. Za ochranný prostředek jsou považovány sliny rodičů, a proto matka poplive novorozenci obličej a otec uši.

Sliny jsou pak pro jistotu pomazány po celé hlavě, aby byla správná funkce pojištěna. A podobný přístup mají i zastánci tradice v Bulharsku – zlí duchové by jim totiž mohli závidět lásku a dítěti ublížit nebo ho dokonce unést.

Proto se s miminkem hlavně nesmí moc mazlit a vůbec nejlepší je předstírat, že je vůbec nezajímá. Perfektně prý funguje, když mu plivnou do oka.

Koupel je častým prvkem rituálů, většina dětí z něj příliš radost nemá.
Koupel je častým prvkem rituálů, většina dětí z něj příliš radost nemá.

Nevšední koupel

Při koupání novorozence se u nás doporučuje přesně měřit teplotu vody. Ideální je 37 °C, aby se děťátko cítilo jako u matky v břiše. V Guatemale na to jdou trochu jinak a do vany napustí tak ledovou vodu, že děti až křičí bolestí!

Podle rady starých Mayů ovšem poté nejen klidněji usnou, ale budou se pak po celý život těšit pevnějšímu zdraví. To starý zvyk z Indie zas dává přednost teplé koupeli, dokonce ve vroucím mléce, někde navíc doplněném kravskou močí.

Vykoupané dítko se poté uloží do místnosti vyložené čerstvým hnojem. Ovšem od této tradice už se prý přeci jen upouští a i mléko se dává dětem raději k pití.

Batolecí olympiáda

Někdy si rodiče tak moc přejí, aby se z jejich dítek stali úspěšní sportovci, že opravdu neztrácejí čas. Proč čekat, než se naučí chodit, když závodit mohou už v lezení po čtyřech!

V Litvě se takový závod koná každý rok 1. června a děti ve věku od 7 měsíců do 1 roku tu soutěží o titul nejrychlejšího lezce v zemi. Tradice je stará přes 20 let a účastníci musí překonat dráhu o délce asi 5 metrů.

Když je odpočítán start, méně dravým soutěžícím se pochopitelně moc nechce, proto je maminky v cílí lákají na hračku nebo na něco dobrého. Tatínci v hledišti hlasitě povzbuzují a často jde o komickou podívanou. Za pocit vítězství a finanční odměnu to ale stojí…

Litevské závody v lezení budí ve světě rozporuplné reakce. Ale tradice je tradice.
Litevské závody v lezení budí ve světě rozporuplné reakce. Ale tradice je tradice.
Foto: Pinterest, everymum.ie, sesapzai.files.wordpress.com, abcnews.go.com
Související články
Zajímavosti
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Zajímavosti
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
reklama
záhady a tajemství
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
reklama
historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
enigmaplus.cz
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
Kdo by neznal krále Artuše. Legendární anglický panovník měl podle středověkých dějepisců a romancí vést na počátku 6. století obranu Velké Británie proti Sasům. Současní historici nicméně jeho existe
Karty věděly víc než já
skutecnepribehy.cz
Karty věděly víc než já
Nikdy jsem moc nevěřila na takové to věštění, magii a další věci. Ale kamarádka mne jednou vzala za kartářkou. Ke své škodě. Neměla to dělat. S Gábinou jsme se poznaly na vysoké a od té doby jsme byly kamarádky. Rozuměly jsme si ve spoustě věcech, avšak já třeba byla víc při zemi než ona, takže
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
21stoleti.cz
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
Mezi lidmi přibývá těch, kteří trpí nějakým neurodegenerativním onemocněním, především ve vyšším věku, jehož nyní dosáhne více lidí. Plně porozumět těmto poruchám není pomocí současných výzkumných met
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
historyplus.cz
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
Plují stále víc na sever. Zastaví je až „Ztuhlé moře“, jak Pýtheás pojmenuje arktickou pustinu, kudy se nedá proplout lodí ani jít po svých. Hustá mlha, ledová kaše a plovoucí ledovce mu nahánějí hrůzu, a tak raději zamíří zpátky na jih.   Peněz moc nemají, a přesto svému synovi zajistí dobré vzdělání. Díky obětavosti rodičů
Milostná magie na 1. máje
nejsemsama.cz
Milostná magie na 1. máje
Polibek pod rozkvetlou třešní na Prvního máje má prý čarovnou moc. Proto je květen měsícem romantiky a vášně. Chcete vědět, jak lásku přivolat a posílit, či se zbavit té, o kterou nestojíte? Která z nás by nechtěla mávnout proutkem a mít po boku dokonalého partnera, že? Proto jsou kouzla lásky těmi nejoblíbenějšími. Pomocí magických rituálů můžete určitými způsoby něčí lásku posílit,
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
iluxus.cz
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
V hotelu Beverly Wilshire, kde se odehrávaly klíčové scény romantického hitu Pretty Woman z 90. let, přichází technologická revoluce. Představte si, že byste mohli mluvit s personálem hotelu tak, jak
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
Uteče Rybové dcera za milencem?
nasehvezdy.cz
Uteče Rybové dcera za milencem?
Půvabná Rozálie Prachařová (20) je jednou z hvězd nového seriálu Lež na pláži. Postupně dospívá, a dokonce má i partnera, kterým je herecký kolega Karel Jirák (29). A právě to má dělat jejím rodičům
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla