Domů     15 faktů o vesmíru, které vás překvapí
15 faktů o vesmíru, které vás překvapí
25.3.2020

Vesmír lidstvo přitahuje odjakživa. Díky jeho zkoumání o něm již řadu věcí víme, k odhalení však toho ještě mnohem více zbývá. Tyto zajímavé informace o kosmu vás ohromí…

1. Odlupující se kůže na nohou

Astronauti uvnitř Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) volně plují, a tudíž nezatěžují nohy chůzí. Proto se jim v prvních týdnech pobytu ve vesmíru kůže na ploskách nohou vyhladí a zjemní.

Předtím se jim z nich ale nějaký čas odlupují šupinky odumřelé a zrohovatělé kůže. Ty ulpívají na ponožkách, které si kosmonauti mohou měnit pouze jednou za 2 až 3 dny.

Na ISS totiž není pračka a použité prádlo se nakládá do zásobovacích lodí, které shoří v atmosféře při svém návratu na Zemi. Během výměny ponožek tak musí být astronauti velmi obezřetní, aby se částečky kůže z ponožek neuvolnily.

Pak by totiž nějakou dobu poletovaly v prostoru vesmírné stanice, než by ji nasály zpětné vzduchové filtry.

Pří výměně ponožek musí být astronauti obezřetní.
Pří výměně ponožek musí být astronauti obezřetní.

2. Nucená karanténa pro astronauty

Během kosmického letu Apollo 11 stanuli američtí astronauti Neil Armstrong (1930–2012) a Buzz Aldrin (nar. 1930) dne 20. července 1969 poprvé na povrchu Měsíce.

Po svém návratu o čtyři dny později byli, z důvodu ochrany před zavlečením mimozemského života na Zemi, nuceni pobývat v karanténě. A to už na lodi USS Hornet, která je vylovila z oceánu.

Tam je přišel pozdravit i tehdejší americký prezident Richard Nixon (1913–1994). V karanténě setrvali kosmonauti až do 11. srpna 1969. Paradoxní je, že pokud by se na jejich skafandrech opravdu zachytily vesmírné bakterie, v modulu by se rozmnožily.

Přitom první, k čemu po jejich návratu na Zemi došlo, bylo otevření poklopu modulu. Karanténou si prošly ještě posádky lodí Apollo 12 a 14, pak byla zrušena.

Astronauti musí být po návštěvě vesmíru v nucené karanténě.
Astronauti musí být po návštěvě vesmíru v nucené karanténě.

3. Astronomická cena vesmírného skafandru

Úkolem skafandru je udržet kosmonauta naživu v drsném prostředí vesmíru, během vystavení vakuu a teplotním extrémům. Pozlacené průzory na helmě chrání lidský zrak před jasným slunečním zářením.

Cena skafandru NASA se pohybuje kolem 12 milionů dolarů, přičemž 70 % z této částky připadá na batoh a kontrolní modul.

Batoh umístění na zádech skafandru umožňuje kosmonautům dýchání, dodává jim kyslík a odstraňuje oxid uhličitý, rovněž zásobuje skafandr elektřinou a chladí vodu, která ochlazuje celý oblek.

Cena skafandru se pohybuje kolem 12 milionů dolarů.
Cena skafandru se pohybuje kolem 12 milionů dolarů.

4. Prcci ve vesmíru vyrostou

Vesmírné prostředí působí na lidské tělo v mnoha směrech, ne vždy však ideálně. Díky mikrogravitaci (nízké gravitaci) mohou v průběhu svého pobytu na ISS astronauti vyrůst až o 3 %, tj. muž vysoký 180 cm na orbitě poporoste o dalších 5 centimetrů.

Uvolnění obratlů a „růst“ jsou však jen dočasné, několik měsíců po návratu na Zemi se vše zase vrátí do normálu.

Nedávno vědci zajistili, že vesmírné prostředí dokonce způsobuje chaos uvnitř buněk a mechanismů DNA. U astronautů, kteří pobývali v kosmu delší dobu, navíc identifikovali problémy s průtokem krve tělem.

Astronauti ve vesmíru spíše povyrostou.
Astronauti ve vesmíru spíše povyrostou.

5. Obří Měsíc na horizontu

Měsíc, Slunce, a dokonce i souhvězdí se nám na horizontu jeví daleko větší, než když se nacházejí vysoko na obloze. Tento jev je znám již od starověku.

Přitom ověřit si, že se velikost Měsíce nemění, můžete snadno – stačí k tomu rulička papíru, kterou jej budete pozorovat na horizontu i výš.

Klam, díky kterému se nám nebeské objekty zdají až 3x větší, bývá často přisuzován tomu, že oblohu nechápeme jako polokouli, ale jako zploštělou klenbu. Proto nám předměty, na které se díváme vzhůru, připadají menší.

Roli sehrává i fakt, že na obzoru můžeme velikost tělesa s něčím porovnat, kdežto na obloze nikoli.

Na horizontu vypadají nebeská tělesa větší než nahoře na obloze.
Na horizontu vypadají nebeská tělesa větší než nahoře na obloze.

6. Mléčná dráha se srazí s Andromedou

Vědci předpokládají, že přibližně za čtyři miliardy let dojde ke střetu Galaxie v Andromedě s Mléčnou dráhou. Výpočty, kdy přesně ke střetu dojde, nejsou přesné, protože není jasné, kolik temné hmoty se mezi galaxiemi nachází.

Kdyby neexistovala temná hmota ani slapové jevy, galaxie by se díky řídkému rozmístění hvězd jen prostoupily. Zmíněné jevy ovšem způsobí, že se většina hvězd Mléčné dráhy dostane na oběžnou dráhu kolem jádra Andromedy včetně samotného jádra Mléčné dráhy.

Tento děj bude ukončen asi 4–5 miliard let od počátku kolize.

Osud sluneční soustavy je nejistý, Slunce se vlivem kolize zřejmě dostane na okraj galaxie a život na Zemi, pokud ještě bude existovat, začne ohrožovat radiace, výbuchy supernov i riziko srážky s vesmírnými tělesy.

Podle vědců má dojít ke střetu střetu Galaxie v Andromedě s Mléčnou dráhou.
Podle vědců má dojít ke střetu střetu Galaxie v Andromedě s Mléčnou dráhou.

7. Vesmír je vlastně na dosah

Dle obecné definice se za vesmírný prostor označuje ta oblast kosmu, kde se nenachází žádná atmosféra. Ovšem některé vrstvy atmosféry sahají až do výšky 10 000 km nad povrch Země.

V takovém případě se žádný člověk, s výjimkou astronautů programu Apollo, do vesmíru nepodíval.  Hustota atmosféry však rychle klesá s výškou.

Nyní je tedy za hranici vesmíru považována výška 100 km, kterou stanovil americký inženýr Theodore von Kármán (1881–1963). V této výšce už družice zvládají obíhat kolem Země.

Pokud by se autem dalo jet kolmo vzhůru, do vesmíru byste tedy dojeli za méně než hodinu.

Za hranici vesmíru je považována výška 100 km.
Za hranici vesmíru je považována výška 100 km.

8. Záhadná smrt Tychona Brahe

Tycho Brahe (1546–1601), významný dánský astronom, byl nadaným pozorovatelem hvězdné oblohy, kterého překonal až vynález dalekohledu. Řadu let však panovaly nejasnosti kolem jeho smrti.

Po hostině u Petra Voka z Rožmberka (1539–1611) roku 1601 jej stihla akutní urémie, nebyl tedy schopen močit, zřejmě v důsledku selhání ledvin. Dva týdny nato zemřel v Praze. O 300 let později, v roce 1901, byly jeho ostatky podrobeny zkoumání.

Obsahovaly nezvykle vysoké množství rtuti, což rozpoutalo debaty o tom, že byl zřejmě otráven. Za pachatele byl nejčastěji označován Braheho konkurent, německý astronom Johannes Kepler (1571–1630).

Nové zkoumání ostatků, zahájené roku 2010 v Praze, však prokázalo, že Tycho Brahe zemřel přirozenou smrtí.

Tycho Brahe patřil k významným astronomům.
Tycho Brahe patřil k významným astronomům.

9. Lidské stopy zůstanou na povrchu Měsíce miliony let

Na povrchu Měsíce stanulo mezi roky 1969–1972 celkem 12 lidí.  Astronauti zanechali na povrchu měsíčního tělesa své stopy, stejně jako zbytky náčiní. Roku 2009 se po 38 letech podařilo lidské stopy na Měsíci znovu vyfotografovat.

Jak je možné, že zůstaly v prachu zachované?

Měsíc má velmi řídkou atmosféru (srovnatelnou s hustotou té zemské ve výšce 500 km nad povrchem), není zde voda ani vítr, takže jeho povrch nesužuje eroze, nedochází zde ani k žádné sopečné aktivitě a s ní spojeným změnám povrchu vesmírného tělesa. Stopy zde tedy mohou zůstat prakticky navždy.

Stopy na Měsíci jsou dodnes.
Stopy na Měsíci jsou dodnes.

10. Pěstování rostlinek na ISS díky použitému toaletnímu papíru

Snahy o pěstování rostlin ve vesmíru započaly brzy, už roku 1946 byla první semínka vypuštěna na raketě V-2. Pokusy s pěstováním pokračovaly také na ISS, testovaly se zelené saláty, mangold, ředkvičky či hrášek.

Americký astronaut Donald Pettit učinil pokus, při kterém využil ke klíčení semínek rajčat a bazalky kouli zhotovenou ze svého spodního prádla a ruského toaletního papíru, který je tlustý jako gáza.

Byl to ostatně Pettit, komu se v roce 2012 podařilo na ISS vypěstovat cuketu, dokonce psal jejím jménem i blog, a slunečnici. Ta údajně ale krásou příliš neoplývala. V roce 2016 pak Američanům vykvetla na ISS ostálka.

Ve vesmíru se květiny pěstují od začátku.
Ve vesmíru se květiny pěstují od začátku.

11. Ve vesmíru raději neplačte

Ač je na vesmírné stanici gravitace (asi 90 % té zemské), tím, jak neustále klesá kolem naší planety, ocitají se astronauti i věci na ní v jakémsi neustálém pádu, a proto se cítí beztížní.

Voda se tak na stanici chová stejně jako v prostředí s nulovou gravitací – neteče dolů. Povrchové napětí drží kapky vody pohromadě ve tvaru koule, která si volně pluje prostorem. To je nebezpečné zejména pro elektronické přístroje na palubě.

Nepříjemnosti to ale může způsobit i astronautům, kteří chtějí dát průchod svým emocím. Pokud začnou plakat, slzy jim nebudou stékat dolů po tvářích jako na Zemi, ale spojí se ve vodní bublinu kolem oka. Přesvědčil se o tom i kanadský astronaut Chris Hadfield.

Slzy nestékají ve vesmíru dolů, ale vytváří se vodní bublina kolem oka.
Slzy nestékají ve vesmíru dolů, ale vytváří se vodní bublina kolem oka.

12. Trpasličí planeta z Velikonočního ostrova

V březnu 2005 byla týmem vedeným Michaelem E. Brownem za drahou Neptunu objevena trpasličí planeta.

Protože k objevu došlo v období Velikonoc, získala planetka přezdívku „Easterbunny“ neboli Velikonoční zajíček, až poté označení 2005FY. Jde o velice jasné těleso, jeho odrazivost dosahuje 80 %.

V roce 2008 pak byla planetka přejmenována na Makemake, což je jméno boha plodnosti a tvůrce lidstva, kterého uctívali Polynésané, původní obyvatelé Velikonočního ostrova ležícího v Tichém oceánu, asi 3600 km západně od pobřeží Jižní Ameriky.

Tímto pojmenováním zůstala zachována vazba jména planetky na její objevení o Velikonocích.

Za Neptunem byla objevena menší planeta.
Za Neptunem byla objevena menší planeta.

13. Ve vakuu se odehrává svařování za studena

Ve vakuu, jaké panuje ve vesmíru, dochází k tomu, že k sobě dva kusy kovu pevně přilnou. Na Zemi to není možné kvůli povrchové oxidaci. Molekuly kyslíku jsou silně korozivní a snadno se vážou na povrchy jiných materiálů.

Při očištění kovových povrchů ale mezi nimi vznikne silná vazba. Toto takzvané svařování za studena (ve vakuu) se využívá i na Zemi při některých výrobních procesech.

Přístroje určené pro využití ve vesmíru jsou vyráběny na Zemi, dochází tedy u nich k povrchové oxidaci. Problém ovšem může nastat u některých vesmírných sond, které jsou vyráběny v ochranné dusíkové atmosféře.

U nich se části tvořené stejným materiálem mohou ve vesmíru začít samovolně svařovat. Tento problém nastal třeba u sondy ESA Galileo, kde omezil výkon její antény.

Ve vesmíru dochází ke svařování za studena.
Ve vesmíru dochází ke svařování za studena.

14. Polárka nebude severní hvězdou Země navždy

Polárka nebo také Severka je nejjasnější hvězdou souhvězdí Malého medvěda. Protože se nachází v blízkosti severního nebeského pólu, je v současnosti označována za severní polární hvězdu Země. Nebude jí ovšem napořád.

V minulosti jimi byly jiné hvězdy, například Thuban ze souhvězdí Draka, Vega ze souhvězdí Lyry nebo Deneb z Labutě, a znovu se jimi v budoucnosti stanou. Změna severní hvězdy souvisí s precesí (předcházením) zemské osy.

Zemskou osou rozumíme pomyslnou přímku spojující severní a jižní pól, kolem které se Země otáčí. V důsledku precese (krouživého pohybu) se zemská osa v prostoru pohybuje, což mění směřování pólu k severní hvězdě.

Severka nebude nejzářivější na obloze napořád.
Severka nebude nejzářivější na obloze napořád.

15. Posádky lodí Apolla neměly žádné životní pojištění

Než se posádka Apolla 11 vydala na Měsíc, musela vyřešit zabezpečení svých rodin, pokud by se mise nezdařila. Životní pojištění si, vzhledem k nebezpečnosti mise, nemohli dovolit, dosahovalo by astronomických částek. Jak to tedy astronauti vyřešili?

Čas před odletem strávili opatřováním obálek svými podpisy. Ty pak poslali příteli, který je v den startu Apolla nechal orazítkovat na poště.

Obálky si pak mezi sebou rozdělily rodiny astronautů.

Pokud by se členům posádky během mise něco stalo, měly být jejich nejbližší zabezpečeni díky prodeji jejich vysoce ceněných autogramů. Mise naštěstí dopadla dobře.

Astronauti neměli sjednané životní pojištění
Astronauti neměli sjednané životní pojištění
Foto: Shutterstock.com, Wikimedia Commons
Související články
Věda a technika
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
Za sklem se tísní desítky lidí, někteří nadšeně vytahují mobily a zběsile fotí. Na druhé straně si v klidu vysedává robustní pandí samec. S nezájmem chroupá bambus, když mu potrava dojde, stačí se převalit na bok a natáhnout pracku. Život pandy má do akčnosti hodně daleko. Když se řekne panda velká, většině populace okamžitě vytane na mysl […]
Věda a technika
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
reklama
věda a technika
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
reklama
záhady a tajemství
Vraždy pražských prostitutek: Zabíjelo záhadné monstrum?
Málokdo zřejmě ví, že Praha se v polovině 19. století děsila vraždícího přízraku pražských prostitutek, jenž původně ani nebyl považován za člověka… K první vraždě došlo na podzim roku 1836 v nevěstinci „U Zlaté Rozálie“ v Konviktské ulici. Když ráno uklízečka vešla do jednoho z pokojů, našla zde bez známek života ležet jednu z mladých prostitutek. […]
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
epochalnisvet.cz
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
Když mladý španělský válečný lékař během první světové války vidí utrpení raněných vojáků, hledá způsob, jak jim od bolesti rychle ulevit. Najde epidurální anestezii!   Španěl Fidel Pagés Miravé (1886–1923) vystuduje medicínu v Zaragoze na severovýchodě země. Promuje v roce 1908 a nastoupí k vojenskému zdravotnickému sboru, kde je přidělen vojenské nemocnici v madridské čtvrti
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
epochanacestach.cz
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
Je prý starší než anglické Stonehenge a egyptské pyramidy. Záhadná svatyně nedaleko od Prahy vzbuzuje otázky, na které se dosud nikomu nepodařilo najít odpověď. Možná šlo o nejstarší observatoř v Evropě, možná zde probíhaly brutální rituály. Tragické dopravní nehody na silnici z Prahy do Chomutova, která tajemným místem prochází, jsou zase přičítány zdejší temné historii. Prehistorická svatyně
Rozhýbejte tělo na jaro!
panidomu.cz
Rozhýbejte tělo na jaro!
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co
Aby hubnutí mělo svůj efekt
nejsemsama.cz
Aby hubnutí mělo svůj efekt
Pokoušíte se zhubnout, ale nejde to a jenom se cítíte ztrápená hlady? Příčiny mohou být hlubšího rázu. Pocit hladu ovlivňuje spousta faktorů – vyvážený jídelníček, stres, kvalita spánku, užívání léků, práce na směny či fyzický výkon. Na vině ale může být i hormonální nerovnováha. Které hormony mohou bránit hubnutí? Hormonů je spousta a řídí různé procesy v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
iluxus.cz
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
V samém srdci Prahy se nachází restaurace Apelace 21, o níž jsme psali zde - nicméně, je známá svým unikátním přístupem k gastronomii a vínu. Tento měsíc se rozhodla rozšířit své horizonty a nabídnout
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
historyplus.cz
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
Vypadá to zle. Turci dobyli dolní město a co nevidět obsadí i to horní. Pak se vrhnou na hradby chránící samotnou bělehradskou pevnost a je jen otázka času, kdy je ztečou. Tedy pokud Hunyadi něco neudělá. Sedmihradský vévoda má v rukávu tajnou zbraň, která se mu už jednou osvědčila. Zafunguje i tentokrát?   Turci se tlačí
Grilovaný camembert
tisicereceptu.cz
Grilovaný camembert
Suroviny 4 camemberty 4 lžíce olivového oleje 1 snítka čerstvého rozmarýnu 1 snítka čerstvého tymiánu špetka soli mletý černý pepř 2 stroužky česneku Můžete si vymyslet svou vlastní marinádu
Kapky deště nám přinesly štěstí
skutecnepribehy.cz
Kapky deště nám přinesly štěstí
Znali jsme se s Mirkem krátce a museli jsme se brát. Ve svatební den bylo ještě ke všemu příšerné počasí. Už jako holka jsem toužila mít letní svatbu. Před spaním jsem si představovala, jak kráčím rozkvetlou loukou v nádherných krajkových šatech ruku v ruce s urostlým ženichem, i když jsem neměla ponětí, kdo to je a kam vlastně jdeme. A mimochodem,
Má už Petruchové tak akorát dost?
nasehvezdy.cz
Má už Petruchové tak akorát dost?
Už dlouhé měsíce ze zákulisí televize Nova unikají pikantní informace. Říká se, že Lucii Borhyové (46) dělá čím dál větší naschvály její mladší kolegyně Veronika Petruchová (29). Nejenom že se snaží
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
enigmaplus.cz
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
Tekutá esence slunečního svitu a květinové magie, med je daleko více než jen lahodné ochucení. Po staletí je uctívaný jako pokrm bohů i lidí, tento zlatavý elixír skrývá v sobě sílu, která uzdravuje t
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
21stoleti.cz
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
Žijeme v době plastové jako generace „plastic people“, v barevném, naleštěném a nerozbitném. Z kdysi zázračného produktu se stává veřejný nepřítel číslo jedna. Máme se ho ale bát? „Plasty nejsou zlo.