Domů     15 faktů o vesmíru, které vás překvapí
15 faktů o vesmíru, které vás překvapí
25.3.2020

Vesmír lidstvo přitahuje odjakživa. Díky jeho zkoumání o něm již řadu věcí víme, k odhalení však toho ještě mnohem více zbývá. Tyto zajímavé informace o kosmu vás ohromí…

1. Odlupující se kůže na nohou

Astronauti uvnitř Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) volně plují, a tudíž nezatěžují nohy chůzí. Proto se jim v prvních týdnech pobytu ve vesmíru kůže na ploskách nohou vyhladí a zjemní.

Předtím se jim z nich ale nějaký čas odlupují šupinky odumřelé a zrohovatělé kůže. Ty ulpívají na ponožkách, které si kosmonauti mohou měnit pouze jednou za 2 až 3 dny.

Na ISS totiž není pračka a použité prádlo se nakládá do zásobovacích lodí, které shoří v atmosféře při svém návratu na Zemi. Během výměny ponožek tak musí být astronauti velmi obezřetní, aby se částečky kůže z ponožek neuvolnily.

Pak by totiž nějakou dobu poletovaly v prostoru vesmírné stanice, než by ji nasály zpětné vzduchové filtry.

Pří výměně ponožek musí být astronauti obezřetní.
Pří výměně ponožek musí být astronauti obezřetní.

2. Nucená karanténa pro astronauty

Během kosmického letu Apollo 11 stanuli američtí astronauti Neil Armstrong (1930–2012) a Buzz Aldrin (nar. 1930) dne 20. července 1969 poprvé na povrchu Měsíce.

Po svém návratu o čtyři dny později byli, z důvodu ochrany před zavlečením mimozemského života na Zemi, nuceni pobývat v karanténě. A to už na lodi USS Hornet, která je vylovila z oceánu.

Tam je přišel pozdravit i tehdejší americký prezident Richard Nixon (1913–1994). V karanténě setrvali kosmonauti až do 11. srpna 1969. Paradoxní je, že pokud by se na jejich skafandrech opravdu zachytily vesmírné bakterie, v modulu by se rozmnožily.

Přitom první, k čemu po jejich návratu na Zemi došlo, bylo otevření poklopu modulu. Karanténou si prošly ještě posádky lodí Apollo 12 a 14, pak byla zrušena.

Astronauti musí být po návštěvě vesmíru v nucené karanténě.
Astronauti musí být po návštěvě vesmíru v nucené karanténě.

3. Astronomická cena vesmírného skafandru

Úkolem skafandru je udržet kosmonauta naživu v drsném prostředí vesmíru, během vystavení vakuu a teplotním extrémům. Pozlacené průzory na helmě chrání lidský zrak před jasným slunečním zářením.

Cena skafandru NASA se pohybuje kolem 12 milionů dolarů, přičemž 70 % z této částky připadá na batoh a kontrolní modul.

Batoh umístění na zádech skafandru umožňuje kosmonautům dýchání, dodává jim kyslík a odstraňuje oxid uhličitý, rovněž zásobuje skafandr elektřinou a chladí vodu, která ochlazuje celý oblek.

Cena skafandru se pohybuje kolem 12 milionů dolarů.
Cena skafandru se pohybuje kolem 12 milionů dolarů.

4. Prcci ve vesmíru vyrostou

Vesmírné prostředí působí na lidské tělo v mnoha směrech, ne vždy však ideálně. Díky mikrogravitaci (nízké gravitaci) mohou v průběhu svého pobytu na ISS astronauti vyrůst až o 3 %, tj. muž vysoký 180 cm na orbitě poporoste o dalších 5 centimetrů.

Uvolnění obratlů a „růst“ jsou však jen dočasné, několik měsíců po návratu na Zemi se vše zase vrátí do normálu.

Nedávno vědci zajistili, že vesmírné prostředí dokonce způsobuje chaos uvnitř buněk a mechanismů DNA. U astronautů, kteří pobývali v kosmu delší dobu, navíc identifikovali problémy s průtokem krve tělem.

Astronauti ve vesmíru spíše povyrostou.
Astronauti ve vesmíru spíše povyrostou.

5. Obří Měsíc na horizontu

Měsíc, Slunce, a dokonce i souhvězdí se nám na horizontu jeví daleko větší, než když se nacházejí vysoko na obloze. Tento jev je znám již od starověku.

Přitom ověřit si, že se velikost Měsíce nemění, můžete snadno – stačí k tomu rulička papíru, kterou jej budete pozorovat na horizontu i výš.

Klam, díky kterému se nám nebeské objekty zdají až 3x větší, bývá často přisuzován tomu, že oblohu nechápeme jako polokouli, ale jako zploštělou klenbu. Proto nám předměty, na které se díváme vzhůru, připadají menší.

Roli sehrává i fakt, že na obzoru můžeme velikost tělesa s něčím porovnat, kdežto na obloze nikoli.

Na horizontu vypadají nebeská tělesa větší než nahoře na obloze.
Na horizontu vypadají nebeská tělesa větší než nahoře na obloze.

6. Mléčná dráha se srazí s Andromedou

Vědci předpokládají, že přibližně za čtyři miliardy let dojde ke střetu Galaxie v Andromedě s Mléčnou dráhou. Výpočty, kdy přesně ke střetu dojde, nejsou přesné, protože není jasné, kolik temné hmoty se mezi galaxiemi nachází.

Kdyby neexistovala temná hmota ani slapové jevy, galaxie by se díky řídkému rozmístění hvězd jen prostoupily. Zmíněné jevy ovšem způsobí, že se většina hvězd Mléčné dráhy dostane na oběžnou dráhu kolem jádra Andromedy včetně samotného jádra Mléčné dráhy.

Tento děj bude ukončen asi 4–5 miliard let od počátku kolize.

Osud sluneční soustavy je nejistý, Slunce se vlivem kolize zřejmě dostane na okraj galaxie a život na Zemi, pokud ještě bude existovat, začne ohrožovat radiace, výbuchy supernov i riziko srážky s vesmírnými tělesy.

Podle vědců má dojít ke střetu střetu Galaxie v Andromedě s Mléčnou dráhou.
Podle vědců má dojít ke střetu střetu Galaxie v Andromedě s Mléčnou dráhou.

7. Vesmír je vlastně na dosah

Dle obecné definice se za vesmírný prostor označuje ta oblast kosmu, kde se nenachází žádná atmosféra. Ovšem některé vrstvy atmosféry sahají až do výšky 10 000 km nad povrch Země.

V takovém případě se žádný člověk, s výjimkou astronautů programu Apollo, do vesmíru nepodíval.  Hustota atmosféry však rychle klesá s výškou.

Nyní je tedy za hranici vesmíru považována výška 100 km, kterou stanovil americký inženýr Theodore von Kármán (1881–1963). V této výšce už družice zvládají obíhat kolem Země.

Pokud by se autem dalo jet kolmo vzhůru, do vesmíru byste tedy dojeli za méně než hodinu.

Za hranici vesmíru je považována výška 100 km.
Za hranici vesmíru je považována výška 100 km.

8. Záhadná smrt Tychona Brahe

Tycho Brahe (1546–1601), významný dánský astronom, byl nadaným pozorovatelem hvězdné oblohy, kterého překonal až vynález dalekohledu. Řadu let však panovaly nejasnosti kolem jeho smrti.

Po hostině u Petra Voka z Rožmberka (1539–1611) roku 1601 jej stihla akutní urémie, nebyl tedy schopen močit, zřejmě v důsledku selhání ledvin. Dva týdny nato zemřel v Praze. O 300 let později, v roce 1901, byly jeho ostatky podrobeny zkoumání.

Obsahovaly nezvykle vysoké množství rtuti, což rozpoutalo debaty o tom, že byl zřejmě otráven. Za pachatele byl nejčastěji označován Braheho konkurent, německý astronom Johannes Kepler (1571–1630).

Nové zkoumání ostatků, zahájené roku 2010 v Praze, však prokázalo, že Tycho Brahe zemřel přirozenou smrtí.

Tycho Brahe patřil k významným astronomům.
Tycho Brahe patřil k významným astronomům.

9. Lidské stopy zůstanou na povrchu Měsíce miliony let

Na povrchu Měsíce stanulo mezi roky 1969–1972 celkem 12 lidí.  Astronauti zanechali na povrchu měsíčního tělesa své stopy, stejně jako zbytky náčiní. Roku 2009 se po 38 letech podařilo lidské stopy na Měsíci znovu vyfotografovat.

Jak je možné, že zůstaly v prachu zachované?

Měsíc má velmi řídkou atmosféru (srovnatelnou s hustotou té zemské ve výšce 500 km nad povrchem), není zde voda ani vítr, takže jeho povrch nesužuje eroze, nedochází zde ani k žádné sopečné aktivitě a s ní spojeným změnám povrchu vesmírného tělesa. Stopy zde tedy mohou zůstat prakticky navždy.

Stopy na Měsíci jsou dodnes.
Stopy na Měsíci jsou dodnes.

10. Pěstování rostlinek na ISS díky použitému toaletnímu papíru

Snahy o pěstování rostlin ve vesmíru započaly brzy, už roku 1946 byla první semínka vypuštěna na raketě V-2. Pokusy s pěstováním pokračovaly také na ISS, testovaly se zelené saláty, mangold, ředkvičky či hrášek.

Americký astronaut Donald Pettit učinil pokus, při kterém využil ke klíčení semínek rajčat a bazalky kouli zhotovenou ze svého spodního prádla a ruského toaletního papíru, který je tlustý jako gáza.

Byl to ostatně Pettit, komu se v roce 2012 podařilo na ISS vypěstovat cuketu, dokonce psal jejím jménem i blog, a slunečnici. Ta údajně ale krásou příliš neoplývala. V roce 2016 pak Američanům vykvetla na ISS ostálka.

Ve vesmíru se květiny pěstují od začátku.
Ve vesmíru se květiny pěstují od začátku.

11. Ve vesmíru raději neplačte

Ač je na vesmírné stanici gravitace (asi 90 % té zemské), tím, jak neustále klesá kolem naší planety, ocitají se astronauti i věci na ní v jakémsi neustálém pádu, a proto se cítí beztížní.

Voda se tak na stanici chová stejně jako v prostředí s nulovou gravitací – neteče dolů. Povrchové napětí drží kapky vody pohromadě ve tvaru koule, která si volně pluje prostorem. To je nebezpečné zejména pro elektronické přístroje na palubě.

Nepříjemnosti to ale může způsobit i astronautům, kteří chtějí dát průchod svým emocím. Pokud začnou plakat, slzy jim nebudou stékat dolů po tvářích jako na Zemi, ale spojí se ve vodní bublinu kolem oka. Přesvědčil se o tom i kanadský astronaut Chris Hadfield.

Slzy nestékají ve vesmíru dolů, ale vytváří se vodní bublina kolem oka.
Slzy nestékají ve vesmíru dolů, ale vytváří se vodní bublina kolem oka.

12. Trpasličí planeta z Velikonočního ostrova

V březnu 2005 byla týmem vedeným Michaelem E. Brownem za drahou Neptunu objevena trpasličí planeta.

Protože k objevu došlo v období Velikonoc, získala planetka přezdívku „Easterbunny“ neboli Velikonoční zajíček, až poté označení 2005FY. Jde o velice jasné těleso, jeho odrazivost dosahuje 80 %.

V roce 2008 pak byla planetka přejmenována na Makemake, což je jméno boha plodnosti a tvůrce lidstva, kterého uctívali Polynésané, původní obyvatelé Velikonočního ostrova ležícího v Tichém oceánu, asi 3600 km západně od pobřeží Jižní Ameriky.

Tímto pojmenováním zůstala zachována vazba jména planetky na její objevení o Velikonocích.

Za Neptunem byla objevena menší planeta.
Za Neptunem byla objevena menší planeta.

13. Ve vakuu se odehrává svařování za studena

Ve vakuu, jaké panuje ve vesmíru, dochází k tomu, že k sobě dva kusy kovu pevně přilnou. Na Zemi to není možné kvůli povrchové oxidaci. Molekuly kyslíku jsou silně korozivní a snadno se vážou na povrchy jiných materiálů.

Při očištění kovových povrchů ale mezi nimi vznikne silná vazba. Toto takzvané svařování za studena (ve vakuu) se využívá i na Zemi při některých výrobních procesech.

Přístroje určené pro využití ve vesmíru jsou vyráběny na Zemi, dochází tedy u nich k povrchové oxidaci. Problém ovšem může nastat u některých vesmírných sond, které jsou vyráběny v ochranné dusíkové atmosféře.

U nich se části tvořené stejným materiálem mohou ve vesmíru začít samovolně svařovat. Tento problém nastal třeba u sondy ESA Galileo, kde omezil výkon její antény.

Ve vesmíru dochází ke svařování za studena.
Ve vesmíru dochází ke svařování za studena.

14. Polárka nebude severní hvězdou Země navždy

Polárka nebo také Severka je nejjasnější hvězdou souhvězdí Malého medvěda. Protože se nachází v blízkosti severního nebeského pólu, je v současnosti označována za severní polární hvězdu Země. Nebude jí ovšem napořád.

V minulosti jimi byly jiné hvězdy, například Thuban ze souhvězdí Draka, Vega ze souhvězdí Lyry nebo Deneb z Labutě, a znovu se jimi v budoucnosti stanou. Změna severní hvězdy souvisí s precesí (předcházením) zemské osy.

Zemskou osou rozumíme pomyslnou přímku spojující severní a jižní pól, kolem které se Země otáčí. V důsledku precese (krouživého pohybu) se zemská osa v prostoru pohybuje, což mění směřování pólu k severní hvězdě.

Severka nebude nejzářivější na obloze napořád.
Severka nebude nejzářivější na obloze napořád.

15. Posádky lodí Apolla neměly žádné životní pojištění

Než se posádka Apolla 11 vydala na Měsíc, musela vyřešit zabezpečení svých rodin, pokud by se mise nezdařila. Životní pojištění si, vzhledem k nebezpečnosti mise, nemohli dovolit, dosahovalo by astronomických částek. Jak to tedy astronauti vyřešili?

Čas před odletem strávili opatřováním obálek svými podpisy. Ty pak poslali příteli, který je v den startu Apolla nechal orazítkovat na poště.

Obálky si pak mezi sebou rozdělily rodiny astronautů.

Pokud by se členům posádky během mise něco stalo, měly být jejich nejbližší zabezpečeni díky prodeji jejich vysoce ceněných autogramů. Mise naštěstí dopadla dobře.

Astronauti neměli sjednané životní pojištění
Astronauti neměli sjednané životní pojištění
Foto: Shutterstock.com, Wikimedia Commons
Související články
Věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Věda a technika
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Věda a technika
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Věda a technika
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
reklama
historie
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou […]
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
reklama
historie
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
Josef Mánes a Františka Šťovíčková: Idylku jim zhatila malířova sestra
Na svoji lásku Josef nemůže zapomenout. Sžírá ho svědomí, že se provinil, když se nedokázal vzepřít autoritativní Amálii. Navíc ho na sklonku života sužuje psychická choroba. Postavám na obrazech klidně namaluje vlčí drápy, jindy zase svými díly vytírá podlahu. „Mánesové, toť případ rodinného uměleckého kolektivu, jaký byl v 19. století již jevem zcela výjimečným!“  uvádí český […]
Emiliano Zapata: Hrdina revoluce a symbol boje za spravedlnost
Na začátku 20. století vládne Mexiku diktátor Porfirio Díaz. Ve společnosti roste korupce a stále více se rozevírají nůžky mezi chudými a bohatými. Nespokojenost vybublá až k revoluci, ke které se přidá i bývalý voják Emiliano Zapata, který sám pochází z chudých poměrů a má bohaté zkušenosti s vykořisťováním ze strany mocných. Jeho válečné znalosti […]
Alexandr VI.: Papež, který toužil po vlastní dceři
Alexandr VI., člen mocné rodiny Borgiů, je jedním z nejkontroverznějších papežů historie. Jeho život byl plný rozporů – byl schopným diplomatem, ale také mužem bez morálních zásad. Povinný kněžský celibát pro něj nic neznamenal, a tak se stal otcem nejméně sedmi nemanželských dětí. Jeho dcera Lucrezia Borgia byla známá svými skandálními vztahy, včetně incestního poměru […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz