Skip to content

Filipínci rádi trpí jako Ježíš

Jeho výraz hovoří za vše. Bolí to jako čert. A to mu jsou zatím hřeby zatlučeny jenom do rukou. Co, až přijdou na řadu nohy. Přesto všechno poslušně drží, dokud „římský setník“ neudělá kladivem poslední úder.

Jak by také ne, když celé trápení podstupuje dobrovolně.

Katolická církev tenhle bolestivý rituál odsuzuje jako „dezinterpretaci víry“, na silně katolických Filipínách, zejména v provincii Pampanga, si ale nedají říct. A tak se tam na Velký pátek desítky lidí každoročně seberou a v připomínce ukřižování Ježíše Krista se sami nechávají přibít na kříž.

Aby to měli se vším všudy, hřeby jim do rukou a nohou zatlučou jejich kolegové v převleku římských vojáků.

Podívaná pro otrlé

A aby to měli se vším všudy, hřeby jim do rukou a nohou zatlučou jejich kolegové v převleku římských vojáků. Někteří si navíc kříž na místo určení sami vynesou, jiní se po cestě bičují do krve, bijí do zad bambusovými tyčemi nebo si propichují různé části těla.

A to za neskrývaného zájmu tisíců diváků, včetně zahraničních turistů. Mnohým z nich vhání krvavý obřad slzy do očí.

Ještě před samotným ukřižováním se řada dobrovolníku na Filipínách zbičuje do krve.

Kšefty s Bohem

Podstoupená muka mají jasný cíl – udělat si u Boha oko. Někdo žádá o zdraví pro manželku a děti, jiný úspěšnější život nebo chce prostě jen smýt své hříchy. Každý rok je o co žádat a za co se modlit. Ruben Enaje se například předloni modlil za drogově závislé i drogové dealery.

Na kříž se přitom nechal přibít už po jednatřicáté. Jeho kolega Alex Laranang zase pravidelně žádá o dobré zdraví pro svou manželku a děti a také o to, aby je byl schopen uživit. „Jsem chudý muž. Přesto ale neprosím Boha, aby mě nechal zbohatnout,“ říká.

Filipínský rituál má očistit tělo od hříchů a přinést úspěšnější život nebo zdraví.
Foto: en.wikipedia.org, edition.cnn.com,
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Společnost
Zobrazit více …