Nedávná rekonstrukce opatství v anglickém Bathu přinesla nečekaný výsledek. I když historikové místo už dávno pokládali za lokalitu, kde se zrodila anglická koruna, konkrétní důkaz jim dosud chyběl.
Triumf jim dodal teprve nedávný objev dvou staveb ve tvaru apsidy, skrytých pod povrchem země. Narazili na ně při vykopávkách v opatství Bath na jihozápadě Anglie.
Jde o ztracený klášter, kde byl v roce 973 korunován první král Anglie Edgar Mírumilovný (943–975). I když na trůn usedl v roce 959, ke slavnostní korunovaci došlo až o 14 let později.
Obřad, který připravil Dunstan, arcibiskup z Cantebury, se stal základem pro ceremonii při korunovacích všech pozdějších anglických králů. Inspirován korunovačními obřady Západofranské říše.
Stáří potvrdila laboratoř
Zbytky dvou půlkruhových staveb pocházejí z 8.–10. století.
Následné radiokarbonové datování vzorků ze zdí v laboratořích univerzity v Belfastu ukázalo, že jejich stáří přesahuje 1000 let, a jde tedy s vysokou pravděpodobností o součást někdejšího kláštera. „Stavby podobného typu většinou vznikaly na východním konci církevní budovy.
Vezmeme-li v úvahu, že obě nalezené struktury obklopuje hřbitov z pozdně saského období, musíme říci, že se pravděpodobně jedná o část kláštera,“ uvádí Cai Mason, vedoucí projektu Wessex Archeology, která vykopávky provádí.
Podařilo se odkrýt také klášterní dlážděnou podlahu pocházející ze 14.století, nacházela se zřejmě v centru klášterních budov.