Co vám říká název ´Ndrangheta? Nic? Vidíte, přitom možná bydlíte v jednom z bytů, v němž si „čistí“ peníze z celosvětového kšeftu s kokainem. Chapadla nejmocnější mafie současnosti už zasáhla i naši malou republiku.
Zmínky o její existenci se nicméně objevují už v druhé polovině 19. století. Tehdy se ale ještě jmenovala Piccioterria a operovala v blízkosti měst Platì a San Luca v jižní Itálii.
Její členové, s největší pravděpodobností uprchlí nebo propuštění trestanci, se tehdy soustřeďovali především na únosy a vydírání.
Mají pod palcem obchod s drogami
Podle zjištění evropských protidrogových orgánů je už delší dobu ´Ndrangheta nejmocnějším hráčem, alespoň co se evropského obchodu s kokainem týče. Kdysi tak mocné kolumbijské kartely vedle ní vypadají jako velmi chudí příbuzní.
Podle oficiální zprávy, kterou v roce 2014 vydala tzv. Antimafiánská komise, ale italští mafiáni dosahují skvělých výsledků, i co se týče vlivu na velké politické ryby.
Spolupracují úplně s každým
Co se obchodu s drogami týče, nemá ´Ndranghetta žádné nepřátele. Spolupracuje úspěšně s nejmocnějšími jihoamerickými kartely, stejně tak její členové uzavírají kontrakty s přáteli z americké odnože slavné mafie Cosa Nostra.
Při akci „Operation New Bridge“ (Operace nový most) bylo mimo jiné zjištěno spojení italského klanu Ursino z vyhledávaného kalábrijského letoviska Marina di Gioiosa Ionica s rodinou Gambino, sídlící v New York City.
Žádné pijatiky v ohromných palácích
V nejbližším okolí svého centra mafie neinvestovala ani neprala peníze. Její členové se navíc od samého počátku své existence chovali úplně jinak, než třeba vyhlášení bossové Camorry či Cosa nostry. Žádné pijatiky v exkluzivních palácích.
Žádné šperky, které by dávali na odiv. Žádné bouráky stojící před horským baráčkem v Platì.
Mafiáni? Tihle strýčkové v mikinách?
Když před pěti lety přinesli detektivové videozáznam z mafiánské oslavy, málem jejich nadřízené kleplo. Tohle jsou ti, kteří vládnou obchodu s kokainem?
Tihle strýčkové a tety „odvedle“ v mikinách, kteří svým potomkům na zahradě udělali piknik a přes týden si vyměňují se sousedy recept na vyšlechtění těch nejlepších rajčat? Komu to chcete vyprávět, páni detektivové?!
Kdyby je ale někdo dovnitř těch na první pohled chudých příbytků pustil, našli by zde bohatství neskutečné hodnoty.
Stamilionové obchody řídí kvalitní bílí koně
K vykonávání svých podnikatelských aktivit v naprosté většině případů využívají kvalitních bílých koní s bílými límečky i čistým trestním rejstříkem. Stamilionové obchody s nemovitostmi řídí špičkoví realitní makléři placení ´Ndranghetou.
Za dokonalé vyprání špinavých peněz stojí mnohdy uznávaní finančníci. Jediné, co mají údajně kalábrijští mafiáni pod kontrolou opravdu osobně, je obchod s drogami.
Stačilo pár let po revoluci
Ještě jednu neocenitelnou službu poskytují chytří bílí koně svým kalábrijským bossům. Vyhledávají jim další možné investiční příležitosti v bohatších zemích, kde nehrozí nebezpečí, že by o své výnosy z kriminální činnosti mohli zase přijít.
A tak pár let poté, co se Československem prohnala revoluce, se dostali italští vyslanci i k nám.
Staré paláce za hubičku
Obyčejné Čechy, kteří měli starost, jak se dostat z nejhoršího, by asi nenapadlo skupovat ve velkém chátrající nemovitosti v centru Prahy a dalších velkých východoevropských měst. Pro odborníky z ´Ndranghety to ovšem byla dokonalá investice.
Vždyť při jejich příjmech z prodeje kokainu a spol. byly tyto nemovitosti doslova za hubičku.
Na venkově byly k sehnání zámky i usedlosti
To, že spousta domů v historických centrech našich měst patří jakýmsi Italům, se vědělo. Zákony sice až do roku 2011 neumožňovaly cizincům nakupovat reality, jenže tak mohli učinit prostřednictvím firem, které tu založili.
A tak se do rukou ´Ndranghety dostaly staré paláce, modernější činžovní domy a na venkově i zámečky či jiné historické usedlosti.
Zabila mafie Jána Kuciaka?
O tom, že se na území bývalého Československa má právě ´Ndrangheta čile k světu, se začalo hodně mluvit po vraždě slovenského novináře Jána Kuciaka, který ve svém posledním nedokončeném článku rozkrýval síť kontaktů a líčil činnost organizace ’Ndrangheta na Slovensku.
Dokonce se v té souvislosti začalo mluvit o tom, že to bylo hlavním důvodem, proč musel přijít o život.
Popravy nejsou v jejich zájmu
Světově uznávaný odborník na ´Ndranghetu a autor několika knih s mafiánskou tematiku, kalábrijský profesor Antonio Nicaso, to ale vidí jinak. Popravy, jako byla ta Kuciakova, nemá podle něj ´Ndrangheta v popisu práce.
„Téměř nikdy nezabíjejí důležité, veřejně známé lidi,“ vysvětluje Nicaso a dodává, že by to mohlo vyvolat pozornost, o kterou Italové ze zásady nestojí. ´Ndrangheta je totiž vysloveně nenápadná mafie.
7 pravidel, podle kterých ´Ndrangheta funguje
Umilta – naprostá, bezpodmínečná pokora vůči váženým členům organizace
Fedelta – absolutní věrnost, porušení této zásady znamená rozsudek smrti
Politica – tajná řeč, kterou spolu hovoří ctihodní členové. Základní zásadou přitom je, že vždycky musejí říkat pravdu.
Falsa Politica – řeč, kterou členové ´Ndranghety používají při setkání s policisty nebo se zrádci. Ti naopak pravdu nikdy zjistit nesmějí.
La Carta – všechny důležité události musí být řádně zapsány
Il Lapis – Boss má za úkol vést tajnou kroniku
Il Coltello – italsky nůž nebo břit. Zájmy organizace jsou vždy na prvním místě a jsou vyžadovány pod pohrůžkou smrti.