Máte dojem, že konzervace potravin je novodobou záležitostí? Jste na omylu. Už pralidé si s konzervací věděli rady. Uměli uchovat morek z kostí ulovených zvířat.
Dokazují to objevy odborníků z univerzity v izraelském Tel Avivu, kteří v oblasti výzkumu v jeskyni Qesem, nacházející se 12 km východně od Tel Avivu, spolupracovali se španělskými vědci. Uvádějí, že pralidé uměli uchovat morek v kostech až devět týdnů.
Zásoby na horší časy
„Morek představuje významný zdroj živin, a proto byl součástí pravěké stravy. Až doposud to ale vypadalo, že jeho konzumace následovala u pravěkých lidí těsně po odstranění měkkých tkání z kostí.
V naší studii jsme ale představili důkazy, že se morek v jeskyni Qesem ukládal a konzumoval později,“ vysvětluje izraelský profesor Ran Barkai.
Lidé zde často lovili daňky a jejich kosti pak ukládali v jeskyni zabalené do kůže, kde morek z kostí vydržel dlouhou dobu čerstvý.
Povedený expriment
Vědci podnikli experiment, při kterém kosti opracovali stejnými nástroji, jaké naši dávní předkové používali před 400 000 lety. „Objevili jsme, že když uchováváte kosti společně s kůží, vydrží pak morek řadu týdnů.
A to umožňovalo lidem v pravěku lámat kosti, když byl hlad, a dostávat z nich morek obsahující spoustu energie,“ komentuje výsledky pokusu Barkai.