Už zase. Po ulicích tečou splašky. Benátčanky nemohou ujít ani pár kroků, aby si neumazaly nákladně zdobené střevíce a neurousaly dlouhé šaty. S tím ale bude brzy jednou pro vždy konec.
Benátské kurtizány otravuje, že musí za zákazníky ulicemi plnými bláta a odpadků. Ušpiní si tak svoje krásné šaty. Naštěstí si vědí rady. Už na počátku 15. století si nechají vyrobit boty na vysoké platformě.
Následují je i šlechtičny a bohaté měšťanky. Móda vysokých bot se potom ujme i ve Španělsku, Španělé na platformy obětují většinu národních zásob korku.
Bez sloužících to nepůjde
Kateřina, žena pocházející z bohaté benátské patricijské rodiny, se chystá ven do ulic města. Míří na návštěvu. Dokonale ustrojená si před odchodem obuje své chopines na platformě tyčící se do výšky 15 cm.
Vyhne se sice blátu v ulicích, ale aby nespadla a přešla pár ulic s potřebnou grácií, musí se celou cestu opírat o ramena dvou věrných sloužících.
Rekordy jsou oblíbené
Ženy dávají výškou svých bot najevo, že patří do vznešené vrstvy, někdy nosí platformu vysokou i půl metru. Proto benátský zákon z roku 1430 omezuje výšku bot na pouhé 3 palce (asi 7,5 cm).
Dá se zvládnout i tanec
Jenže nové nařízení stejně žádná z dam nerespektuje. A italský taneční mistr Fabricio Caroso dokonce roku 1600 tvrdí, že se v chopines dá s trochou cviku i tančit.