Domů     Kontroverzní George Soros: Potopení libry i boj za demokracii
Kontroverzní George Soros: Potopení libry i boj za demokracii
17.10.2019

V některých kruzích bývá ztělesněním ďábla. Podle mnohých je to právě on, kdo má na svědomí veškeré problémy lidstva, od ekonomických krizí až po mizerný program v televizi. Je George Soros skutečně takový démon, jak někdy bývá popisován?

Zvláště přívrženci autoritářských a totalitních systémů nemohou Sorosovi přijít na jméno. Důvod je prostý, Soros, který zažil hnědou a utekl před rudou hrůzovládou, otevřeně podporuje liberální demokracii a otevřenou společnost. A to na leckoho působí jako červený hadr na býka.

Soros v roce 1962 pracuje jako analytik na Wall Street.
Soros v roce 1962 pracuje jako analytik na Wall Street.

Z Maďarska na ostrovy

George Soros přišel na svět do židovské rodiny 12. srpna 1930 v Budapešti jako György Schwartz.

Jeho otec spisovatel Teodoro Schwartz (1893–1968) dokázal odhadnout vývoj situace v Evropě a podařilo se mu vymazat z úředních dokumentů židovské kořeny rodiny.

A tak, když v roce 1944 němečtí nacisté okupovali Maďarsko a jeho židovské obyvatele posílali do Osvětimi, jeho rodině se podařilo přežít.

Rodina svou zemi opustila až v roce 1946, kdy už bylo jasné, že se z Maďarska stane komunistický stát pod kuratelou Moskvy. Cílem byla Británie, kde se mladý George zpočátku živil jako dělník.

Zlom přišel v roce 1952, kdy se zapsal na Londýnskou ekonomickou školu, kde studoval filozofii. Jeho lektorem byl proslulý rakouský filozof Karl Popper (1902–1994), který byl mimo jiné autorem knihy Otevřená společnost a její nepřátelé.

Popper byl kritický racionalista a odpůrce totalitních ideologií. Jeho tezí bylo, že naše civilizace může směřovat buď k lidskosti, svobodě a rovnosti, nebo k totalitě. Právě Popperovy myšlenky zanechaly v Sorosovi hlubokou stopu.

Z Maďarska zamíří původem židovský mladík nejprve do Londýna a následně do centra světového obchodu v New Yorku.
Z Maďarska zamíří původem židovský mladík nejprve do Londýna a následně do centra světového obchodu v New Yorku.

Makléřem na Wall Street

Na svůj sen stát se spisovatelem si Soros musel nějak vydělat. Zvolil pro filozofa netradiční postup a začal obchodovat na burze. Zprvu na londýnské City, v roce 1956 pak po přesunu do USA na Wall Street.

Právě zde prokázal svůj analytický talent a během deseti let se stal úspěšným a uznávaným makléřem. V roce 1969 převzal vedení hedgeového fondu (speciální investiční fond, který téměř nepodléhá regulaci;

jde o vysoce rizikovou investicí, která může přinést vysoký výnos, ale také vysokou ztrátu) Quantum, jehož hodnotu během deseti let zvýšil čtyřicetkrát. Jako zkušený akciový analytik dokázal využít slabých míst na trzích.

To se ukázalo v roce 1992. V té době se britská ekonomika spíše potácela, než důstojně kráčela, trápila ji především vysoká nezaměstnanost i míra státního dluhu.

Do toho si 15. září přisadil guvernér německé Bundesbank Helmuth Slesinger (* 1924), když vyjádřil své pochybnosti o tom, zda je Británie schopná udržet svou libru.

Tím naznačil, že britské hospodářství se v případě nouze nemůže zcela spolehnout na pomoc evropského německého motoru.

Sorosovi je dnes úctyhodných 89 let, i v tomto věku ale hojně přednáší a veřejně vystupuje.
Sorosovi je dnes úctyhodných 89 let, i v tomto věku ale hojně přednáší a veřejně vystupuje.

Naštvaní Britové

Na tento výrok ihned zareagovala řada burzovních makléřů, Sorose nevyjímaje. 16. září se začali zbavovat libry, jejíž hodnota začala prudce klesat. Bank of England dělala, co mohla, a libru s vynaložením obrovského množství devizových rezerv vykupovala.

To však nepomohlo, stejně jako náhlé zvýšení úrokových sazeb, nejdříve na 10 až 12 procent, krátce poté na 12 až 15 procent. Libra na tuto podporu nijak nereagovala a tehdejší premiér John Major (*1943) byl v koncích.

Ještě večer britský kabinet rezignoval a oznámil odchod z Evropského mechanismu směnných kurzů (ERM), v rámci něhož byly jednotlivé měny vůči sobě zafixované. Účinek se projevil ihned, vůči německé marce libra oslabila o 15 procent, vůči dolaru o 25 procent. Britové tehdy nemohli přijít Sorosovi a jiným makléřům na jméno.

Soros si na spekulacích s librou přišel na dvě miliardy dolarů. Později podobnou spekulaci předvedl i vůči thajskému bahtu a malajskému ringgitu. Je paradoxní, že dnes se proti podobným postupům Soros vyhraňuje.

Sorose odpůrci kritizují za podporu neziskových organizací, jež prý prosazují zvrhlé liberální hodnoty a brojí proti demokraticky zvoleným politikům, například ve Spojených státech nebo v Maďarsku.
Sorose odpůrci kritizují za podporu neziskových organizací, jež prý prosazují zvrhlé liberální hodnoty a brojí proti demokraticky zvoleným politikům, například ve Spojených státech nebo v Maďarsku.

Nenávist z východu i z Maďarska

Od sedmdesátých let je však těžištěm Sorosova zájmu nadační činnost. Mimo jiné podporoval opoziční uskupení vůči komunistické totalitě ve východní Evropě. Nyní se soustředí především na podporu organizací hájících lidská práva, svobodu a liberální demokracii.

Kritizuje autoritářské tendence některých západních politiků, například Donalda Trumpa (*1946), ale zejména totalitní systém v Číně a autoritativní systém v Rusku. Tyto postoje mu přinesly nejen řadu ocenění, ale i spoustu nepřátel.

Jedním z nejhlasitějších je maďarský premiér s autoritářskými tendencemi Viktor Orbán (*1963), který přitom mohl studovat na Oxfordské univerzitě díky Sorosově nadaci.

Soros sklízí i kritiku libertariánů, protože upozorňuje na to, že tržní fundamentalismus způsobuje řadu problémů ve světě. A pro příznivce krajní pravice či levice je Soros doslova Belzebubem.

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Autor textu: Martin Janda. Pro web upravil: Miroslav Horký
Související články
Historie
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
Historie
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
Historie
Lukrécie Borgia: Krásná, chytrá a nešťastná…
Nádherné lokny vlasů jí padají až pod hýždě, alabastrová pleť nemá vadu a dokonalé poprsí ruší snění všech mužů, kteří se s ní setkají. Na koho upře své velké, oříškové oči, ten se v nich utopí. Lukrécie (1480–1519) platí za nejkrásnější ženu své doby. Mluví se o ní jako perle renesance… a také jako o […]
Historie
Měl francouzský král Ludvík XIV. nafukovací střeva?
Kromě krásných žen patří mezi vášně francouzského krále také vybrané jídlo. To, co spořádal on, by se vám ale jenom tak sníst nepodařilo. Byla by to náročná porce i pro dospělého. Chcete pozvání k němu na hostinu? Tak vítejte, před množstvím jídla na stole u Ludvíka XIV. (1638–1715) vám bude přecházet zrak. Polévky jsou v menu hned […]
reklama
věda a technika
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky kadí a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
Omyly Kryštofa Kolumba: Neodhadl velikost Asie a umístil do ní Kubu
Slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus spočítal obvod Země jako třikrát menší, než je ve skutečnosti. Proto předpokládal, že jeho slavná výprava bude mnohem kratší. To ale není jedinou jeho chybou. Omyly se potom v jeho úvahách už jenom řetězí. Janovský rodák Kryštof Kolumbus (1451‒1506) špatně odhadne velikost Asie. Myslí si, že Cipango (tehdejší označení Japonska, které používal […]
reklama
věda a technika
3 české vynálezy, které dobyly svět: Vysouvací tužka, děrovaná taška a stiskací knoflík
Češi jsou šikulové a mají opravdu zlaté ručičky. Důkazem je spousta různých vynálezů, které si z naší kotliny vyšlapaly cestičku daleko za humna. Seznamte se s nimi. Českobudějovická firma Koh-i-noor Hardtmuth pošle v roce 1946 na trh tužku s vysouvací tuhou zvanou verzatilka (přizpůsobivá). První vzorky, které měly ještě dřevěný plášť, ale byly v nabídce už před 2. světovou válkou […]
Vynález pračky: Hospodyňky se ho zpočátku bály
Valchy a necky se v minulých staletích staly jedinými pomocníky hospodyněk, kterým se doma nakupila hora špinavého prádla. Vydrhnout ho bývala často pořádná dřina, která by vám možná zabrala klidně i celý den, pokud by praní mělo být opravdu důkladné. Dneska stačí hodit prádlo do pračky, nasypat prášek a nalít aviváž a stisknout knoflík. Je […]
Strašák jménem fentanyl: Dobrý sluha ale velice zlý pán
Začíná se potit a být neklidný. Zničehonic jeho tělo paralyzuje bolest, a tak natáhne ruku pro prášky. Ty mu muka pomohou zmírnit, jenže za jakou cenu. O pár týdnů později už tablety baští jako bonbony. Závislost vyhrála. Jméno získává na základě zkráceniny složitého chemického názvu. Fentanyl dnes platí za symbol drogově závislých, přičemž původně sloužil […]
Tvar vesmíru: Může ovlivnit, jak vesmír zanikne!
Zdá se, že vesmír je nekonečný prostor. Ale může mít nějaký tvar? Může. A není to zanedbatelná věc, protože právě od jeho podoby se podle vědců budou odvíjet další osudy kosmu včetně způsobu jeho zániku. Zjistěte, k čemu astrofyzikové došli a co se podle nich jednoho dne stane s vesmírem. Jaké jsou vyhlídky? Vesmír pravděpodobně […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz