Skip to content

Jak Křižík rozsvítil Prahu?

Rok 1894 je v historii Prahy významným mezníkem. V Praze-Holešovicích totiž zahájila provoz první větší elektrárna, což de facto nastartovalo éru elektrifikace naší země. Jednou z prvních velkých vlaštovek této elektrifikace se stalo osvětlení na Václavském náměstí.

Český technik a průmyslník František Křižík (1847–1941) byl už od mládí neobyčejně vynalézavým člověkem. V roce 1878 zkonstruoval blokové signalizační zařízení a řadu dalších vynálezů pro rychle se rozvíjející železnici.

V létě roku 1878 spatřil v Paříži na výstavě elektrickou obloukovou lampu ruského vynálezce. O dva roky později už si nechal patentovat svou zdokonalenou verzi světelného zařízení, která s pomocí dvou cívek a kuželových železných jader udržovalo stálý elektrický proud v lampě.

Zbývalo už jen vynález uvést do praxe.

Václavské náměstí ke konci 19. století

Velká sláva Trvalo to ještě mnoho let, ale nakonec se v té době už známý vynálezce dočkal. Už v létě 1894 se na Václavském náměstí mělo rozsvítit 40 obloukových lamp. Nakonec byl ale provoz kvůli technickým průtahům zahájen až 25.

října 1894 ve 23 hodin a 20 minut.

Takto vypadá nabídka obloukových svítidel v katalogu firmy Křižík.

Nikdo o tom předem nevěděl

„Za deštivého a mlhavého počasí rozzářilo se najednou, aniž by o tom kdo měl tušení, na Václavském náměstí elektrické světlo pronikavou a skvoucí září,“ psaly o tom malém zázraku tehdejší noviny. Během půl hodiny se prý na náměstí nahrnuly stovky lidí.

Úspěch otevřel dveře tomu, aby elektrické veřejné osvětlení postupně rozsvítilo i další místa včetně těch soukromých.

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Autor textu: Filip Appl. Pro web upravil: Miroslav Horký
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …