Za příčinami pyrózy a překyselení žaludku často stojí stres, špatné stravování či nevhodný pitný režim.
Vědci z Rakouska díky údajům z celostátních záznamů zdravotních pojišťoven nyní objevili souvislost mezi užíváním léků na překyselení žaludku a následným výskytem alergií.
Odborníci nejprve zacílili na léky z kategorie inhibitory protonové pumpy (PPIs – proton pump inhibitors), jež blokují vylučování kyseliny do žaludku, čímž mírní pálení žáhy. Tyto léky nejčastěji užívají osoby trpící stresem a zažívacími problémy.
Alergie je nemoc 21. století
V centru hledáčku vědců byli pacienti, kterým byla v letech 2009-2013 předepsána léčiva na alergie po předešlém užívání léků na překyselený žaludek. Ukázalo se, že zde figuroval vzájemný vztah.
Autorka studie Galateja Jordakieva sdělila, že lidem, kteří užívali léčiva ze skupiny PPIs, byly následně dvakrát až třikrát častěji předepisovány léky na alergie.
Při dlouhodobém užívání léčiv na překyselení žaludku dochází k narušení ochranné bariéry, což způsobuje snazší průnik alergenů do trávicího traktu.
Lepší je změnit životní styl
Souvislost mezi těmito přípravky byla popsána již dříve, ale až nyní vědci provedli systematický epidemiologický výzkum, který zahrnoval 97 % obyvatel Rakouska.
Vedoucí výzkumu Erika Jensen-Jarolimová doporučuje, aby se lidé při léčbě pálení žáhy spíše zaměřovali na změnu životního stylu a snížení stresu, protože léky ze skupiny PPls léčí pouze symptomy, nikoli původ nemoci.