Domů     Komplikoval Casanovovi život otravný zámecký personál?
Komplikoval Casanovovi život otravný zámecký personál?

V malém městečku Duchcově, obklopeném loukami, poli a rybníky plyne čas poklidně. Žije tu asi 12 000 hlavně německých obyvatel. Giacomo Casanova tu získává byt v levém křídle zámku se dvěma pokoji a knihovnou. Nadšený ale zrovna není.

Světoběžník formátu Giacoma Casanovy (1725‒1798) má větší očekávání. „Ve svém životě jsem se cítil šťastný na třech místech:

v knihovně švýcarského kláštera v Einsiedelnu, v toskánské knihovně ve Florencii a v kurfiřtské knihovně ve Wolfenbüttelu,“ píše později ve svých pamětech. Duchcovská knihovna ve výčtu chybí.

„Protože byl Casanova Casanovou, Duchcov rozhodně nepochválil, ačkoliv mu poskytoval slušné zaopatření a dost času ke spisovatelské činnosti…Bibliotékářské povinnosti nebral vážně ani Casanova ani Valdštejn,“ píše historik Josef Polišenský.

Plat má ale celkem dobrý, i když se nejde o 1000 zlatých, kterými se svůdník chlubí. V prvním roce ho Josef Karel Emanuel z Valdštejna (1755‒1814) platí ze svého, protože se položka jeho platu v účetních knihách neobjevuje.

V letech 1786-1796 ale účetní knihy panství Duchcov-Horní Litvínov zahrnují různé částky od 320 zlatých až po 540 zlatých. „Casanovův plat byl dost vysoký, víc dostával jenom valdštejnský agent ve Vídni– 750 zl. ročně,“ poznamenává Polišenský.

Od hraběte Valdštejna dostává Giacomo Casanova plat jako knihovník.
Od hraběte Valdštejna dostává Giacomo Casanova plat jako knihovník.

Úvahy o sebevraždě

Hlavně první roky pobytu 1785‒1792 Giacomo doslova překypuje energií a pracovní aktivitou. Pokračuje ve spoustě věcí, na kterých začal pracovat už ve Vídni. Zdejší společnost mu co do zcestovalosti a životních zkušenostech nemůže konkurovat.

I sám Valdštejn tráví většinu času mimo zámek a „Casanovu tam vydal všanc závisti sloužících, když se vrátil, myslel si, že může zraněného zámeckého knihovníka usmířit objetím,“ poznamenává současný rakouský spisovatel Hermann Schreiber.

A závist existuje už odedávna a nový obyvatel zámeckých komnat se jí bohužel nevyhne. Do zdejší maloměšťácké společnosti prostě nezapadá. V letech 1790‒1791 si několikrát stěžuje papíru:

„Cítím sám vůči sobě závazek vypsat příběh svého života až do konce, ačkoli mám za to, že lítosti a sebezpytování jsem už učinil zadost …vzpomínky jsou jediným lékem , který mám, abych nezešílel kvůli pronásledování, jemuž jsem od některých kreatur hraběte Valdštejna na jeho zámku vystaven.“ Nezřídka se mu vkrádá do úvah i otázka, zda nespáchat sebevraždu.

Společnost mu dělají foxteriéři, kteří dovedou potěšit.

Za zdmi zámku v Duchcově najde Casanova na konci svého života útočiště.
Za zdmi zámku v Duchcově najde Casanova na konci svého života útočiště.

Protivné kreatury

Koho myslí zmiňovanými kreaturami? Říká jim ničemové. Domácí hofmistr Feldkirchner by nejraději získal místo knihovníka pro sebe, případně pro nějakého svého chráněnce. A následují další, kteří Casanovovi ztrpčují život:

Poslíček Wiederholt, inspektor Stelzel a celá řada dalších sloužících, kteří nemohou přijít na chuť Casanovovým zvláštním zvykům.

„Zkazil jste mi moje milované makarony,“ rozběhne se Casanova za kuchařem po zámecké chodbě. Takhle zkazit jeho oblíbenou italskou pochoutku! Brzy se ale zadýchá, a tak honičky zanechá.

Jako gurmet v Čechách trpí a v posledních letech života si na zámek nechává dovážet vybrané lahůdky z ciziny, například olivy. Dokonce si ale může nechat dovézt i čokoládu, se kterou se Češi z vyšších vrstev tehdy teprve seznamují, nebo vybrané zákusky.

Charles de Ligne jako první sepíše životopis slavného milovníka žen.
Charles de Ligne jako první sepíše životopis slavného milovníka žen.

Dostane nakládačku

„Je citlivý a vděčný, ale když se mu někdo znelíbí, je zlý, svárlivý a protivný, žert, který by si z něho někdo ztropil, by nespravil ani milionem,“ líčí ho jeho první životopisec Charles de Ligne (1735‒1814) .

Sloužící na zámku, kteří si mnohdy nevidí na špičku vlastního nosu a jejich maloměšťácké cítění označuje jakéhokoli cizince za nebezpečného vetřelce, knihovníka štvou. Někteří z nich to snad i dělají schválně.

„Dělali si legraci z Casanovových provokativních manýr a od rána do večera ho rozčilovali, ba jednou mimo zámek i zbili,“ popisuje Schreiber. Není divu, že kdykoli hrabě Valdštejn dorazí na Duchcov, čelí Casanovovým stížnostem.

„Jsou to ničemové. Nebýt psaní svých vzpomínek, dávno by mne ti lidé zbavili rozumu,“ zoufá si před Valdštejnem. Hrabě se ale s dlouholetými služebníky nechce jen tak rozloučit.

Známý světoběžník se stává vyhnancem, který nakonec najde azyl v Čechách.
Známý světoběžník se stává vyhnancem, který nakonec najde azyl v Čechách.

Bezpečné útočiště

Co pomůže knihovníkovi překonat nelehké časy? Není to ani tak literární tvorba, i když v roce 1787 sepisuje dramatický příběh o tom, jak utekl z benátských olověných kobek, nebo román Icosameron, na jehož vydání se v roce 1789 u pražského nakladatele

Schönfelda zadluží a dluh 3600 zlatých za něj zaplatí Valdštejn oplátkou za to, že si jeho smrti bude moci ponechat jeho spisy a knihovnu. Lékem na krizi se stává

„možnost zamyslet se nad svým životem a v duchu ještě jednou prožít chvíle štěstí,“ jak si myslí Schreiber. Casanova má skvělou paměť. S přehledem recituje třeba dlouhé pasáže z Voltaira a svůj dobrodružný život vidí jako na dlani.

Přitom během svých útěků a vypovězení, které si za svoje bouřlivé jednání v životě vykoleduje, často opouští města bez zavazadel, a proto si nemůže vzít s sebou ani poznámky, korespondenci nebo deníky. Ve Stuttgartu třeba potupně šplhá z městských hradeb.

Když ale v roce 1790 začíná psát své paměti, najednou se objevuje spousta jeho záznamů a rukopisů, protože

„zámek v Duchcově byl útočištěm bezpečí,“ jak nezapomene poznamenat Schreiber. Spousta rukopisů schovaných u přátel tak nyní najde svého adresáta.

Záznam o Casanovově úmrtí sice existuje, ale kde je jsou nyní jeho ostatky, to se bohužel neví.
Záznam o Casanovově úmrtí sice existuje, ale kde je jsou nyní jeho ostatky, to se bohužel neví.

Konečně uvěří stížnostem

Po dalším z mnoha výstupů se sloužícími se tak Casanova znova a znova ponoří do svého světa, aby vyprávěl o svém životě. Rukopis pamětí dokončí v roce 1792.

„Píši v naději , že tyto řádky nikdy nespatří světlo světa, a namlouvám si, že až na mě přijde smrtelná choroba , budu dostatečně moudrý, abych dal všechny své záznamy spálit …“ líčí znechucený neustálým dohadováním se zámeckým personálem.

Nebýt protivných sloužících, možná by ani slavné paměti nevznikly. Stížnostem svého knihovníka uvěří Valdštejn teprve v červenci roku 1793. Tehdy je konečně propustí.

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Anežka z Kuenringu: Krátkovlasá milenka porodila čtyři děti
Příběh Anežky, zvané Palcéřík (1236–?) také začal svatbou, ovšem nevěstou byla Markéta Babenberská (1204/1205–1266) a ženich se jmenoval Přemysl Otakar II. (1233–1278), král železný a zlatý, jak se mu u nás trefně říkalo. Sňatek to byl slavný, ovšem na druhou stranu i velmi podivný. Když se ti dva 11. února 1252 brali, odevzdala Markéta do […]
Historie
Útěky na svobodu: Důmyslné způsoby, jak prchat ze socialistického Československa
Před pětasedmdesáti lety zakázala československá vláda lidem vycestovat ze země. Mnozí ale v nesvobodném státě žít nechtěli, a nacházeli proto velmi důmyslné způsoby, jak se dostat za hranice. Pohraničníkům, hlídkujícím na silnici u vsi Lísková, se nad ránem 25. července 1953 naskytl pozoruhodný pohled. Blížilo se k nim obrněné vozidlo neznámého typu, natřené na zeleno. Velitel hlídky dal obrněnci […]
Historie
Svátek světel: Chanuka nejsou židovské Vánoce!
Dárky, rodinná setkání, dobré jídlo a svíčky. To vše patří k židovskému svátku zvanému chanuka, který se časově může překrývat s Vánocemi. Jde o památku na dávný zázrak, který se stal před více než dvěma tisíci lety v Jeruzalémě poté, co židovský národ porazil své utlačovatele. V centru dění je olej. Když se řekne chanuka, […]
Historie
Dřevěný louskáček: Ikona Vánoc i symbol štěstí
Vojáci, králové, rytíři nebo třeba myslivci. Ať ten či onen, dřevěné figurky louskáčků jsou vždy pestře zdobené a do vánočního období vnášejí atmosféru starých časů. Kdysi neslouží jen k louskání ořechů, ale pomáhají zahánět zlé síly. A dnes? Hlavně zdobí, i když jeden si udělá výlet až do vesmíru! U nás známe louskáček především jako […]
reklama
zajímavosti
Stromy celého světa v číslech: Co jste nejspíš nevěděli?
3 biliony stromů, které bereme jako samozřejmost, pokrývají různá místa Země, od prastarých lesů až po městské parky a ulice. (Lidé každý rok vymýtí miliony zalesněných akrů, často kvůli krátkodobým ziskům, které jsou vykoupeny dlouhodobými ztrátami.) Před 12 tisíci let bylo na Zemi o 46 % více stromů. Když jsme v jejich blízkosti, přináší nám to […]
Bouchněte si šampaňským: Jeho otcem je ve skutečnosti anglický vědec
Připijete si na Nový rok šampaňským? Ano? A přemýšleli jste někdy o tom, jak vzniklo šumivé víno a kdo vlastně vynalezl šampaňské? Kandidáty mám hned dva. Byl to francouzský mnich Dom Perignon, nebo anglický vědec Christopher Merrett? Sklenička bublinek neoddělitelně patří k uvítání Nového roku i kjiným oslavám. Synonymem šampaňského je Dom Perignon (1638‒1715). Francouzského mnicha […]
Odháněly zábavné ohňostroje ve staré Číně zlo?
Gejzír jisker červené, zelené a modré barvy skropí potemnělou oblohu. Lidé na něj fascinovaně zírají. Vzápětí následuje mohutná detonace a další barevná ohnivá sprcha. Oslava je v plném proudu. Barevné jiskry získávají v 19. století na popularitě. „Staly se globálním fenoménem a přijímaným způsobem, jakým se slaví velké události,“ uvádí současný anglický spisovatel John Withington, autor knihy […]
Pařížské metro ve stylu secese
Bývaly doby, kdy lidé věřili, že pod zemí číhají všelijací duchové, démoni, ba i peklo zde mělo mít své sídlo. To dnešní moderní člověk vstupuje do podzemních prostor v klidu a beze strachu. Vždyť právě zde se nachází spolehlivý a levný způsob městské hromadné dopravy. V současnosti si žádné milionové město asi nedokáže představit svou […]
reklama
záhady a tajemství
Dostal se svatý grál až do Anglie?
Ježíš posmutněle rozděluje svým učedníkům chléb a víno. V křesťanském pojetí se takto zrodí svátost eucharistie. „Jeden z vás mě zradí,“ řekne jim. V ohromeném tichu následuje pár bezradných pohledů. My víme, že jde o Jidáše. A ví to i Ježíš. Zrada za slavných 30 stříbrných má čtyři různá vysvětlení… Našeptal mu to ďábel? Nebo […]
Tajemní Olmékové: Měli africké kořeny?
Kaučukový míč padá k zemi. V poslední chvíli ho vybere koleno jištěné chráničem. Hraje se dál. Míč smějí odpálit jen ramena, boky, kolena a lokty. A aby toho nebylo málo, kromě toho, že se nesmí dotknout země, musí hráči míč ještě prohodit kruhem uprostřed hřiště. Utkání lze směle srovnat se zápasy superligy. Jen s tím […]
Tajuplný Angkor: Kdo ho vlastně postavil?
Ohňostroj osvítí oblohu a svůdné tanečnice ukážou svůj um ohýbání prstů do úhlů, ze kterého mrazí. Další z mnoha oslav v Angkorské říši, dnes spíše nazývané Khmerská, je v plném proudu. Říše se rozprostírá na území dnešní Kambodži, v části Laosu, Thajska a Vietnamu a proslaví ji zejména precizní architektura. Vévodí jí Angkor Vat, nejdříve […]
Strašák konspirátorů, naděje pro Zemi: HAARP do starého železa nepůjde
Země se otřásá a domy se skládají, jako by snad ani nebyly z cihel a panelů. Bolestné volání o pomoc tone v nekonečném zmaru. V roce 2008 na Haiti, o dva roky později v kalifornské Eurece, roku 2011 v Japonsku a naposledy letos v Turecku a Sýrii. Proč?   Šíří se jako lavina po sociálních […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz