Skip to content

8 zajímavostí, které jste o angličtině nevěděli

Tento článek je reklamním sdělením

Angličtina je nejrozšířenějším jazykem na světě a ovládá ji mnoho lidí. Přesto skrývá mnoho zajímavostí, o kterých třeba ani nevíte.

1. Jedna z nejkratších vět na světě

Anglický jazyk má jednu z nejkratších smysluplných vět na světě a je jím věta „I am“.

2. V angličtině existují tzv. pangram věty

Pangram věty jsou takové věty, ve kterých se vyskytuje každé písmeno v abecedě. Angličtina jich umí elegantně vytvořit hned několik, např. „The quick brown fox jumps over the lazy dog.“

3. Nejdelší anglické slovo

Mnoho lidí si myslí, že „supercalifragilisticexpialidocious“ je nejdelší slovo v angličtině. Bylo zpopularizováno díky filmu Mary Poppins a bylo přidáno do oficiálního slovníku. V překladu znamená fantastický. Skutečné nejdelším anglickým slovem je však

„Pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis“. Jedná se o označení plicního poškození, které vzniká v důsledku vdechování popela a prachu. Zkuste si slovo přečíst nahlas.

4. V angličtině se vyskytují tzv. „ghost words“, která nic neznamenají

V anglickém oficiálním slovníku najdete pár slov, která ve skutečnosti nic neznamenají a pokud byste je někde použili, pravděpodobně by vám nikdo nerozuměl. Tato slova se do slovníku totiž dostala díky chybě v tisku. Například slovo „dord“ se nacházelo ve slovníku během 20. století po celých osm let.

5. Nejstarší, nejkratší a nejvíce používané slovo

Možná mnoho z vás zná odpověď. Nejstarším, nejkratším a zároveň také nejpoužívanějším slovem v angličtině je „I“. Dle středověkých spisů byly dalšími nejstaršími slovy např. „we“, „two“ nebo „three“.

6. Do oficiálního slovníku se přidávají nově vzniklá slova každé dvě hodiny

Zní to až neuvěřitelně, ale během posledního roku bylo do oficiálního slovníku přidáno více než 4 000 slov. Můžete si tak každé dvě hodiny obohatit svoji slovní zásobu novým slovíčkem.

7. Angličtina obsahuje tzv. ambigramy

Ambigram je slovo, které vypadá a čte se stejně i ve chvíli, kdy ho obrátíte vzhůru nohama. Jedním takovým slovem je slovo „swims“. Zkuste si to na papíře.

8. Angličtina se označuje jako vzdušný jazyk

Angličtina je vzdušným jazykem proto, že každý pilot kdekoliv na světě musí komunikovat pouze v anglickém jazyce bez ohledu na svůj původní rodný jazyk.

I přesto, že je angličtina oficiálním mezinárodním jazykem a nejrozšířenějším jazykem na světě, a tímto jazykem mluví mnoho lidí, obsahuje mnoho záhad a podivností. I když jde o vcelku jednoduchý jazyk, při těžších překladech doporučujeme obrátit se na překladatelskou agenturu, která překlad z angličtiny vyhotoví kvalitně a s přesnou terminologií.

Foto: Archiv
Tento článek je reklamním sdělením
Právě v prodeji
Sdílej!
Další články z rubriky Společnost
Zobrazit více …