Domů     Alcatraz: Vězení, ze kterého nebylo úniku!
Alcatraz: Vězení, ze kterého nebylo úniku!
30.4.2019

Při vyslovení názvu svého času nejpřísnější věznice v USA naskakovala husí kůže i těm nejotrlejším lotrům. Není divu, zdejší režim byl opravdu krutý. Platila zde maximální izolace a zákaz hovoru mezi vězni.

Pokud vězeň porušil některé z pravidel, čekal ho tvrdý trest – pobyt na samotce, což bylo až 19 dní v chladu, tmě a s minimem jídla. Všichni vězni toužili z tohoto pekla na zemi utéct, 36 z nich se o útěk pokusilo. Byl někdo úspěšný?

Ostrov Alcatraz získal své jméno díky španělskému námořníkovi, Juanu Manuelu de Ayalovi (1745–1797), který jej v roce 1775 označil za Isla de los Alcatraces (Ostrov terejů, což jsou mořští ptáci).

Od roku 1850 sloužil Alcatraz jako obranná pevnost, později zde vznikla i vojenská věznice.

Nejvíce se ale proslavil jako přísně střežená federální věznice, která na ostrově pokřtěném „Skála“, obklopeném chladnými vodami Sanfranciského zálivu, fungovala mezi roky 1934–1963.

Vězení pro Al Caponeho

Mezi její první obyvatele patřil i slavný Al Capone, který si zde v cele číslo 181 odpykával trest až do roku 1939, kdy mu bylo povoleno odejít do svého domu v Miami, kde zemřel na syfilidu.

Během jeho pobytu na Alcatrazu se mezi americkými vojáky rozšířilo úsloví: „Kalhoty mi pere Al Capone.“ Vojenské uniformy se totiž v tu dobu skutečně praly v prádelně na Alcatrazu, kde slavný mafián pracoval.

Mafián ve věznici pracoval v prádelně.
Mafián ve věznici pracoval v prádelně.

Velký útěk

Celkem se z Alcatrazu pokusilo uniknout 36 vězňů během 14 pokusů. Z nich bylo 23 znovu chyceno, šest zastřeleno, dva se utopili a pět jich bylo označeno za chybějící s tím, že se pravděpodobně utopili.

Nejslavnější pokus o útěk proběhl v červnu 1962. Trojici vězňů se podařilo uprchnout, ale neexistují důkazy o tom, že přežili.

Drahá záležitost

V roce 1963 byla zdejší federální věznice zrušena, protože náklady na její provoz převyšovaly ty v jiných věznicích. Budovy byly také vlivem neustálého působení mořské vody ve špatném stavu.

V roce 1969 došlo k „okupaci ostrova“ potomky původních indiánů, kteří si zde chtěli zbudovat kulturní centrum. Kvůli sporům ji ale vláda v roce 1971 ukončila. Dnes je Alcatraz významnou historickou památkou i oblíbenou turistickou destinací. Ročně jej navštíví asi milion turistů.

Alcatraz navštíví ročně asi milion turistů.
Alcatraz navštíví ročně asi milion turistů.

Samotka

Pokud vězeň porušil nějaké z 52 vězeňských pravidel, byl přeložen na samotku. Měla ocelové zdi a na podlaze byla díra, do které vězni vykonávali potřebu. Proto si samotka mezi vězni vysloužila označení „díra.“ Byli na ni zavíráni nazí, čas trávili potmě. Strava byla velmi omezená.

Velký útěk

Celkem se z Alcatrazu pokusilo uniknout 36 vězňů během 14 pokusů. Z nich bylo 23 znovu chyceno, šest zastřeleno, dva se utopili a pět jich jich zmizelo s tím, že se pravděpodobně utopili.

Nejslavnější pokus o útěk proběhl v červnu 1962. Trojici vězňů se podařilo uprchnout, ale neexistují důkazy o tom, že přežili.

Dosud neexistuje důkaz o tom, že by vězni útěk přežili.
Dosud neexistuje důkaz o tom, že by vězni útěk přežili.

Proč byl Alcatraz nejbezpečnější věznicí?

Poloha Alcatrazu, jeho vnitřní uspořádání a zabezpečení, to vše z něj mělo učinit vězení, ze kterého nebylo možné uniknout.

Ostrov byl obklopen chladným mořem se silnými a měnícími se mořskými proudy.

Bylo zde 90 strážců, jež se střídali v osmihodinových směnách, kteří vězně přepočítávali až 12x denně.

Alcatraz disponoval systémem na rozptýlení slzného plynu, přičemž únikové cesty byly vyznačeny na podlaze.

V budově věznice byly nainstalovány detektory kovu.

Vězni byli nuceni se sprchovat velmi teplou vodou, aby si nezvykli na studenou vodu, která by jim usnadnila útěk.

Moře v zálivu mělo totiž průměrnou teplotu 10 °C.

Strážci mezi vězni šířili povídačky o tom, že vodami v okolí pevnosti plují hejna žraloků. Žádné záznamy o napadení však neexistují.

Život za mřížemi (Vida tras las rejas)

Denní režim byl stále se opakující rutinou. Osobní svoboda vězňů byla omezena na minimum, disciplína přísně vyžadována.

Al Capone, nejznámější ze 1576 vězňů, kteří prošli Alcatrazem, zde byl vězněn 4 a půl roku.

Vězeňské jídlo nejen, že muselo být dobré, ale dokonce i pěkně servírované, aby se zabránilo vzpourám vězňů.

Dozorci, kteří hlídali a kontrolovali vězně, u sebe neměli zbraně. Jinak byla ale věznice vybavena dostatečným arzenálem včetně střených zbraní a bomb se slzným plynem.

Vězni, kteří porušovali pravidla, byli umístěni na samotku. Těm nejnásilnějším byla nasazována pouta.  (Jiná fotka? Cely kachličkované nebyly…).

Za dobré chování byla vězňům přidělována práce v dílnách, v továrně, v prádelně nebo v kuchyni.

Jídlo připravovali vězni. Proto byly v místě pro odkládání nožů nakresleny jejich siluety, aby bylo rychle možné zjistit, zda některý z nich nechybí.

Vězni měli o víkendech povoleno hrát stolní hry nebo sportovat v rekreační zóně.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Svět zločinu
Vražda jedenáctiletého chlapce: Výkupné ze záhrobí
Když onoho krásného pátečního poledne 27. září roku 2002 pospíchá jedenáctiletý Jakob Meltzer ze školy, má už plnou hlavu víkendu. Táta mu slíbil, že pojedou na ryby. Jenže žádného výletu už se Jakob nedočká.  Cestou do školy na Jakoba čeká osudové setkání. Zavolá na něj Magnus Gäfgen (*1975), student, který před časem docházel k Meltzerům […]
Svět zločinu
Hubert Emil Pilčík: Vychytralá bestie převáděla lidi na onen svět
Mezi lidmi má ten chlap vcelku dobrou pověst. Svůj důchod tráví většinou toulkami po krajině. Děti umí pobavit vybájenými historkami. Kriminalisté si ale o něm udělali trochu jiný obrázek. V převleku za elektrikáře se chystají proniknout do jeho domu, aby si své podezření ověřili. Hodný strýček – tak vnímá okolí muže s dunivým hlasem, který miluje […]
Svět zločinu
Krvežíznivé a pomatené: Když bolest způsobují ženy
Jediné, co chce, je v klidu si nakoupit a pak už běžet domů za rodinou. To ale netuší, že ve chvíli, kdy si bude vybírat zboží z regálu, k ní přistoupí žena, kterou před pár hodinami propustili z psychiatrické léčebny. V plánu má jediné. Vraždit!  I něžné pohlaví v sobě dokáže občas najít nezměrnou krutost. […]
Svět zločinu
Životní pohroma Charlese Lindbergha: Únos a vražda syna
Charles Lindbergh proslul jako první člověk, kterému se v sólovém non-stop letu podařilo překonat Atlantský oceán. Se svým jednomotorovým strojem Spirit of St. Louis vzlétl 20. května 1927 z Rooseveltova letiště na Long Islandu, aby za 33,5 hodiny přistál v Paříži. Jeho jméno následně plnilo titulní stránky novin po celém světě. O necelých pět let […]
reklama
svět zločinu
Expolicista znásilňoval a vraždil. Odsedí si 28 let!
S nožem v ruce si od bývalé přítelkyně vynucuje pohlavní styk. Pak si ještě vyfotí její intimní partie a fotografiemi ji vydírá. Není ale jediná, na koho si expolicista dovoluje. Znásilnit chce dokonce i vlastní matku. Sousedka jeho běsnění nepřežije.  Nejprve se zdá, že se Martin K. (36) trestu za veškeré spáchané ohavnosti vyhne. Někteří […]
Olga Hepnarová: Ukřivděná dívka zvolila jako zbraň náklaďák
Má kruhy po očima. Nespala dobře. V chodu ji udržuje hlavně napětí, které šponuje každý sval v jejím těle. V kabině tmavozelené Pragy RN se trochu uklidní. Tady se cítí dobře. S řadicí pákou a volantem to zkrátka umí. Je připravená vyrazit na krvavou misi s jediným cílem – zabíjet. V době, kdy se Olga Hepnarová poprvé rozkřičí […]
Robert Tempel si odseděl 20 let v kriminále, chce rekordní odškodné
Novináři doufají v podobnou „senzaci“, jakou bylo omilostnění Jiřího Kajínka. Seskupí se poblíž věznice a přemýšlejí. Co jim propuštěný muž řekne? Jak bude naladěný? Co bude mít na sobě? Jenže on to vezme bočním východem a nepozorovaně zmizí. On se dočkal. Tehdy 28letý Robert Tempel vyláká Lukáše S. (22) z Velkých Popovic a jeho společníka Michaela V. (25) […]
Místo špekáčků opékal orgány obětí
Právě zavraždil dva malé chlapce. To je pro něj ale teprve začátek. Nad jejich zkrvavenými mrtvolami onanuje. Následně z těl vyjme vnitřnosti, které si upeče na ohni a sní.  Hrdly. Tak se jmenuje vesnice v okrese Litoměřice, kde přijde na svět Josef Kulík (*1930).  Hochova životní cesta rozhodně není snadná. Je ještě malý, když mu umírá […]
reklama
zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
panidomu.cz
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar
Když se naši rozváděli, brečela jsem jako malá
skutecnepribehy.cz
Když se naši rozváděli, brečela jsem jako malá
Čekaly jsme s mámou na tátu. Ohlásil, že si přijde pro věci. Rodiče procházeli složitým rozvodem a hádali se kvůli majetku. Naši koupili chalupu, když jsem byla ještě malá. Ze zchátralého stavení udělali společnými silami malebnou vilku. A ze sadu plného starých stromů a v neposlední řadě kopřiv, vysokých jako urostlý chlap, tak pěknou zahradu, že o
Harry a Meghan se vrátí, ale…
nasehvezdy.cz
Harry a Meghan se vrátí, ale…
Usmířit se s královskou rodinou? To má Meghan Markle (42), manželka prince Harryho (39), už nějaký čas v plánu, klade si však podmínky. A ty musí královská rodina splnit do puntíku – naapříklad, aby
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
epochalnisvet.cz
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
Vedle skoku dalekého či vysokého existuje i skok hluboký, který je z nich kupodivu nejnáročnější a také nejriskantnější. Skáče se z vysokých budov, antén, útesů, dokonce i z hranice vesmíru, ale všechno to začne skoky z mostů.   Jejich tradice sahá minimálně do roku 1885 a koncem 19. století jsou nebezpečnou módou, se kterou úřady
Vzbouřenci z Globe se pozabíjeli mezi sebou
historyplus.cz
Vzbouřenci z Globe se pozabíjeli mezi sebou
Začátkem 19. století se v novoanglickém Nantucketu jeden plavčík doslechne o nalezení ostrova Pitcairn, na němž se usadili vzbouřenci z lodi Bounty. Netrvá dlouho, a onen mladík jménem Samuel Comstock začne dávat dohromady vlastní plány na ovládnutí jednoho z tichomořských ostrovů.   Poté, co mladý Samuel Comstock (1802–1824) okusí svou první plavbu přes oceán, ví,
Senná rýma je k poražení!
nejsemsama.cz
Senná rýma je k poražení!
Trápí vás kýchání, rýma, pálení očí a škrábání v krku? Cítíte se unavená? Příznaky senné rýmy vás mohou trápit i dlouhé týdny, ale můžete se jim bránit. Jak? Pokud jste se rozhodla bojovat proti sezonní alergii, máte velkou šanci zvládnout to bez antihistaminik. Zdánlivě banální rady vám život se sennou rýmou znatelně ulehčí. Zavřete pečlivě okna Sledujte pylové
Krtkovy řezy
tisicereceptu.cz
Krtkovy řezy
Drobivé těsto bude po upečení krásně křupavé. Tento koláč můžete připravit i do kulaté formy. Budete tak mít vyšší vrstvu těsta, ale chutnat bude stejně výtečně. Ingredience Na těsto 400 g hl
Překonala otcovská pýcha hranice onoho světa?
enigmaplus.cz
Překonala otcovská pýcha hranice onoho světa?
Britská televizní a divadelní herečka Maureen Diane Lipman (*1946) si prohlíží svůj mobil. Objeví přitom zprávu od svého muže Jacka Rosenthala (1931–2004): „Náš chlapec si vede dobře.“ Výraz v jejím o
Do Česka vstupuje nový hotelový řetězec The Cloud One
iluxus.cz
Do Česka vstupuje nový hotelový řetězec The Cloud One
V centru Prahy otevírá hotel s 382 pokoji The Cloud One Prague. V pěší vzdálenosti od Masaryčky i Hlavního nádraží je nejnovějším příspěvkem k urbanistickému rozvoji Hybernské ulice. Hosty láká na skv
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jak může mít mravenec vliv na lov lvů? Obrovský…
21stoleti.cz
Jak může mít mravenec vliv na lov lvů? Obrovský…
Říká se, že není malých rolí. A že i nicotný jedinec může dokázat velké věci. To se potvrdilo v savaně v Keni, kdy jeden druh mravenců zapříčinil malou změnu v přírodním prostředí, která ale měla dale