Žádný půvabný lesík ani vlnité kopce nejsou dost malebné, pokud jste voják. Z údolí se může stát smrtící past, z močálu temný kout, kam je celý oddíl nahnán a zdecimován. Terén rozhodne i v ikonické bitvě středověku, 15. listopadu 1315 u Morgartenu.
Není to příjemný noční pochod kolem alpského jezera Ägerisee. Na jedné straně je strmý sráz, na druhé bažiny, za bažinami jezero. Lesní cesta je tak úzká, že se vedle sebe vejde sotva pár rytířů, jedoucích v čele rakouské armády, které následuje pěchota.
Jejich velitel, vévoda Leopold I. Habsburský (1293–1326), je ale v klidu. Síly protivníka, na kterého táhne, jsou v porovnání s jeho armádou směšné.
Za tu vzdorovitou lůzu tří švýcarských kantonů Uri, Schwyz a Unterwalden, které se osvobodily z područí rakouského arcivévodství, se bije jen 1500 pěšců a lučištníků.
A taková chátra jeho 5500 dobře vycvičeným pěším vojákům a dalším 2500 těžkooděncům na koních nesahá na po kotníky.
Jatka v průsmyku
Mezi kantony Švýcarské konfederace a Habsburky to vře už delší dobu. Leopold jede do oblasti na trestnou výpravu. Rolníky plánuje rozprášit a ponížit. Očekává rychlý proces.
A toho se mu také dostane… Na nejméně vhodném místě naráží zástup na val z hlíny a větví. Jakmile sesednou první rytíři, aby překážku odstranili, z vršku se na ně sesype sprška balvanů a klád.
Do nastalé paniky s řevem útočí rolníci s halapartnami, které se zabodávají do naprosto ochromených rytířů. Ti nemohou dopředu ani dozadu, zcela bezbranní jsou přišpendleni mezi skálou, vlastní pěchotou a jezerem.
„Chyťte je jako ryby v síti a masakrujte bez váhání!“ haleká velitel Švýcarů.
Ukamenovaná ješitnost
To co následuje, není bitva, ale jatka. Rolníci neznají žádné z bitevních zvyklostí a masakrují každého, kdo jim přijde pod ruku. Mnoho vojáků volí dobrovolnou smrt ve vodách jezera než čelit tomu šílenství.
Elitní jízda je téměř kompletně zdecimována, pěchota se dává na zběsilý úprk. Nohy na ramena bere také vévoda Leopold.
Když je později spatřen, podle dobových pramenů „se zdá být napůl mrtvý z extrémního utrpení“. Střetnutí u Morgartenu, ve kterém prostí farmáři poráží armádu rytířů, vchází do dějin a stojí u zrodu dnešního Švýcarska a jeho národní identity.