Domů     Sukničkář Ferenc Liszt: Zhrzená milenka o něm napsala skandální román
Sukničkář Ferenc Liszt: Zhrzená milenka o něm napsala skandální román

„Liszt odvezl Marii v piáně,“ žertují zlomyslně Pařížané v roce 1835. Obrovská aféra, ve které hudební skladatel odloudil od rodiny vdanou matku dvou dcer, hýbe veřejným míněním. Nesourodý pár navíc čeká nemanželské dítě!

Z bouřliváckého hudebníka Ference Liszta (1811–1886) se stává nejvyhledávanější učitel klavíru ve městě nad Seinou. Se svými žačkami střídá pobyt v salonu a ložnici. Jména většiny z nich zůstávají tajemstvím.

První Lisztovou prozrazenou láskou se tak až na jaře 1828 stává Caroline Saint-Cricqová, dcera bohatého francouzského hraběte a politika. Otec dívky cosi tuší a přísně zakročí.

„Chováte se vůči mé dceři nevhodně, proto už nikdy nesmíte do mého domu,“ vzkazuje nakonec Ferencovi a dívce domlouvá sňatek se šlechticem.

Davy fanynek na koncertech Ference Liszta doslova šílí.
Davy fanynek na koncertech Ference Liszta doslova šílí.

Sbírka starších milenek

Kvůli půvabné Caroline se Ferenc trápí dva roky a údajně se chce stát i knězem. Rakouský novinář Fritz Spiegl (1926–2003) ale vidí jeho úmysly jinak:

„Jistě si uvědomoval, že jako duchovní by požíval maximální důvěry a zároveň by měl neustálé příležitosti k sexuálním dobrodružstvím.“ Od svého záměru ale geniální klavírista zatím upouští, protože se přece jen musí dostat do správných kruhů, aby si zajistil peníze i slávu.

Ta mu ale brzy stoupá povážlivě do hlavy. V jeho posteli se tak objevují krásné, vzdělané, slavné a urozené ženy. O stárnoucí německé básnířce Bettině von Arnim (1785–1859) například Liszt píše jako o „šotkovi s magnetickou inteligencí“.

Další z řady jeho milenek je rakouská pěvkyně Karoline Ungerová (1803–1877) nebo berlínská herečka Charlotte von Hagenová (1809–1891). Vesměs ženy o nějaký ten rok starší a zkušenější než talentovaný umělec.

Podlehne i půvabům berlínksé herečky Charlotty von Hagenové.
Podlehne i půvabům berlínksé herečky Charlotty von Hagenové.

Utopená v zeleni jeho očí

Na večírku pařížských celebrit v roce 1832 se Liszt seznamuje s Marií d´Agoultovou (1805-1876). Vdaná hraběnka se okamžitě zamiluje. „Náhle se tam objevila nejpozoruhodnější osobnost, jakou jsem kdy spatřila.

Vysoký, neobyčejně hubený, bledý, s velkýma očima, zelenýma jako moře, z nichž šlehaly náhlé záblesky jako vlny třpytící se na slunci,“ překládá její zápisky z onoho večera Lisztův moderní životopisec Ronald Taylor. Placený hudebník sice nedosahuje hraběnčiny společenské úrovně, o šest let starší Marie mu přesto podléhá.

Hraběnka se rozhodne opustit manžela. Utíká do Ženevy, kde už na ni Ferenc čeká. „Věřím ve svoji lásku a prahnu po mučednictví,“ píše mu ze svého hotelového pokoje. Zpátky do Paříže milenci nemohou. Pohoršená veřejnost by je roztrhala na kousky.

Cestují proto společně po Švýcarsku, Itálii i Německu, nikde se ale dlouho neohřejí. 18. prosince 1835 přichází na svět jejich první dcera Blandine, po ní Cosima (1837–1930) a syn Daniel.

S půvabnou Lolou Montezovou se klavírista zaplete také.
S půvabnou Lolou Montezovou se klavírista zaplete také.

Před tanečnicí prchá z hotelu

Do vztahu se ale postupně vkrádá napětí. Marie vyčítá Lisztovi ješitnost a slabost pro ženy: „Jediný jazyk, jemuž jsi ochoten naslouchat, je jazyk lichotek.

Nemohu uvěřit, že se muž dokáže tak slepě podřídit všem pudům.“ Hudebníkovi jdou její výčitky jedním uchem tam, druhým ven.

V roce 1845 se zaplete do skandálu s proslulou tanečnicí Lolou Montezovou (1821–1861), která později svými půvaby připraví o korunu bavorského krále Ludvíka I. (1786–1868).

Když se skladatel chce temperamentní milenky zbavit, nastane ovšem problém. Liszt musí podplatit portýra, aby neodbytnou ženu zamkl v hotelovém pokoji, a zatím utíká, co mu síly stačí.

Marie d´Argoult (sedící na zemi) se nakonec s Lisztem rázně rozejde, A pikantní podrobnosti o vztahu si nenechá pro sebe.
Marie d´Argoult (sedící na zemi) se nakonec s Lisztem rázně rozejde, A pikantní podrobnosti o vztahu si nenechá pro sebe.

Okouzlující budižkničemu

Marie se zlobí: „Nemám námitek proti tomu, že jsem tvojí milenkou, nebudu však jednou z tvých milenek. Pokus se mne alespoň ušetřit veřejných vulgarit. Ferenc se kaje:

„Ovace publika, opojení a výstřelky mého života i banální a klamná objetí mých milenek ve Vídni, Uhrách, v Terstu, zkrátka všude, mi znějí jako nelítostný umíráček, který odbíjí tu osudnou hodinu, kdy jsem tě opustil.Po krátkém usmíření ale madam d´Agoult definitivně dochází trpělivost:

„Co jsem pohledávala u okouzlujícího budižkničemu, u kariéristického donchuána, napůl kašpara a napůl žongléra, který nechává nápady i city mizet v rukávu a samolibě hledí na zmatené publikum, jež mu tleská?Rázně ukončuje desetiletý vztah.

Pod pseudonymem Daniel Stern pak sama vydává román, kde vylíčí příběh své nešťastné lásky se všemi pikantnostmi.

Foto: wikipedia.org
Související články
Záhady a tajemství
Síla upřeného pohledu i náměsíčnost: Záhadné schopnosti mezi nebem a zemí?
Už jste někdy zažili pocit, že se na vás někdo zezadu upřeně dívá? Ohlédli jste se – a bylo tomu skutečně tak. Právě jste zřejmě projevili svoje mimosmyslové schopnosti…   Někdo se dívá… První zmínka o pocitu, že se na nás někdo dívá, se ve vědecké literatuře objevila již v roce 1898, kdy psycholog E. […]
Záhady a tajemství
Bájní severští trollové: Skutečně existují?
Skutečně mají nadpřirozené démonické bytosti divokých norských hor, fjordů a švédských lesů moc nad tímto drsným severským prostředím? Polobůh, karikatura člověka? Tyto bytosti údajně mohou vyvolávat bouře nejen v horách, ale i na moři. Kupříkladu Norové věřili v polobohy, což byli trollové, přičemž každý si je představoval jinak. Vždy se však jednalo o jakousi karikaturu člověka. […]
Záhady a tajemství
Magická alchymistická zrcadla: Skutečně existovala?
Anglický alchymista, astrolog a matematik John Dee (1527-1608) bezesporu náleží mezi tajuplné postavy.  Mimo jiné prý vlastnil několik velice zvláštních zrcadel…   Černé zrcadlo v Britském muzeu Jedno z Deeových zrcadel dnes najdeme v Britském muzeu v Londýně. Tento artefakt, přezdívaný „kouřové zrcadlo“, je považován za původní aztécký předmět, který Dee používal k okultním praktikám. […]
Záhady a tajemství
Nerozhodný Václav IV.: Správný okamžik podle hvězd vždycky prošvihl
Kalendář ukazuje rok 1378. Slavný král a císař Karel IV. právě vydechl naposledy a vlády se ujme jeho syn Václav IV. Jde v otcových šlépějích. Také on se po vzoru svého otce velmi často obrací ke hvězdám. Na rozdíl od něj to ale moc neumí… V počátcích svého panování se Václav IV. (1361–1419) spoléhá na předpovědi lékaře […]
reklama
záhady a tajemství
Kouzelný Lykúrgův pohár: Sloužily ve starém Římě nanotechnologie k odhalení jedu?
Jednou září smaragdovou zelení, podruhé rudě žhnoucí červení. Přitom nádoba vypadá jako úplně obyčejné sklo, jenom zdobené propracovanými reliéfy. To je ale omyl. Kouzlo římských sklářů odhalí vědci až na sklonku 20. století.   O nanotechnologiích jistě ještě hodně uslyšíme. Je v nich ukryta budoucnost mnoha oborů, na tom se dnes vědci shodují. Překvapivé je, že zřejmě […]
Ovládali Vikingové předchůdce GPS navigace?
Pravděpodobně jste se ve škole v hodinách dějepisu učili o středověkém řádění dobyvačných Vikingů. V průběhu 9. a 10. století si podmaní část britských ostrovů, zabydlí se v Grónsku i na Islandu. Tím ale jejich nájezdy nekončí. Přibližně na přelomu 10. a 11. století vedeni Leifem Erikssonem (asi 970–asi 1020) doplují až současnému kanadskému Newfoundlandu. Jak […]
Přinesly českému králi Václavovi II. hvězdy smůlu?
Čeští králové se v minulosti při svém státnickém rozhodování hodně řídili podle hvězd. Ty jim však nebyly vždy jenom příznivě nakloněny. Svoje by o tom mohl dopodrobna vyprávět třeba český král Václav I.   Zatímco korunovaci prvního českého krále Vratislava II. (po r. 1031–1092) nebo podpis Zlaté buly sicilské podle hvězd 26. září 1212 si bylo […]
3 travičky, které píší dějiny: Měla Kateřina Medicejská jedovou komnatu?
Směs bahna a močůvky pod okny pařížských domů nabírá rudý nádech lidské krve. Bartolomějská noc z 23. na 24. srpna 1572 je v plném proudu. Podle všeho iniciuje řádění francouzská královna Kateřina Medicejská (1519–1589). Nechvalně se tak zapíše do historie.   Ostatně, na dvoře ji za života manžela nikdo příliš nemusí, je nižšího původu a […]
reklama
historie
Travička Agrippina mladší: Císař, kam se podíváš!
Když se v oppidu Ubiorum – dnešním Kolíně nad Rýnem – rozezní 6. listopadu roku 15 pláč novorozeného miminka, málokdo by tušil, jaké veletoče toto děvčátko v životě čekají.   Iulia Agrippina (15–59), na kterou bude historie pamatovat coby na Agrippinu mladší, aby se nepletla se svou matkou, má za bratra budoucího císaře Caligulu (12–41), […]
Winston Churchill předpověděl svět rozdělený železnou oponou
Politik, který dokáže strhnout Brity. Neváhá dělat odvážná rozhodnutí. Svému národu slibuje pot, krev a slzy. Přesto ho dlouho po jeho smrti zvolí největším Angličanem všech dob. V roce 1938 se ostře staví proti Hitlerově politice vůči Československu. „Rozdělení Československa pod tlakem Velké Británie a Francie znamená úplnou kapitulaci západních demokracií před nacistickou hrozbou síly… […]
Řádění cenzorů: Jak jezuité u nás „polepšovali“ knihy?
Na Moravě se na přelomu 15. a 16. století vyskytuje spousta zakázané literatury, kterou vydává jednota bratrská. Proto sem roku 1499 přijíždějí dva inkvizitoři vyslaní samotným papežem Alexandrem VI.   Mají za úkol hledat tyto publikace a ničit je. Dokonce i moravští šlechtici se roku 1505 rozhodnou, že nedopustí, aby se na území jejich panství […]
Škola v době Marie Terezie: Toleruje se spousta omluvenek
„Ančo, dneska do školy nepůjdeš. Musím na pole, tak se postaráš o Mařku,“ vysvětluje máma z chudé chalupy dětem, sotva se posadily ke stolu, aby spořádaly ranní krajíc chleba. Rakouská panovnice ve své říši sice zavedla povinnou školní docházku, ale s jejím dodržováním už to není tak horké. U devítileté Anny si dnes učitel zapíše omluvenku, že „chovala […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz