Skip to content

507letá mušle Ming: Rekordmanka zabitá vědci

Mona Lisa sedá modelem před Leonarda a dodává, že je ten den v divné náladě. Nový svět sevře první známá epidemii neštovic. Čínské dynastii Ming zbývá 150 let vlády. A kdesi v severním Atlantiku se batolí malá mušle.

Jméno a rodný list dostane až za dalších 500 let.

Kdyby měl oči, viděl by mlž arktika islandská (Arctica islandica), jak se kolem něj valí epochy – příchod i odchod renesance, průmyslové revoluce a nástup internetového věku. Kdyby měl i mozek, možná by se vyhnul síti nalíčené u pobřeží Islandu v roce 2006.

Tehdy bere jeho staletí trvající svatý klid za své, když jej z mořského dna vyloví všeteční vědci z university ve Walesu.

Je třeba zabít Ming

Dlouho je pouze jednou z várky 200 islandských mušlí. Pak si ale badatelé všimnou něčeho zvláštního. Jeden exemplář má na ulitě tolik prstenců, že se téměř slévají. Rýhy přitom napovídají stáří jedince – každý rok jim přibude jedna.

O rok později už univerzita publikuje článek, který se dočká pozornosti médií na celém světě. Zjistí, že škeble je rekordních 405–410 let stará matrona. Mušle okamžitě putuje na stránky Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší živočich světa.

Novináři ji pokřtí na Ming, podle středověké čínské dynastie, do jejíž doby vlády se narodí. Je zde ale jedna potíž: Určení věku je drastické, nejlépe se rýhy počítají z vnitřku ulity. A k tomu je třeba Ming zahubit.

Mušle Ming prolomí rekord nejstaršího živočicha světa hned 2krát.

Na oltář vědy

Tato skutečnost postaví badatele Bangorské university ve Walesu na pranýř. Fanoušci Ming na celém světě zuří. Titulky novin začnou vědce osočovat z toho, že nejstaršího živočicha zavraždili záměrně. „Dostali jsme hromadu emailů, obviňující nás z toho, že jsme zabijáci mušlí,“ říká profesor James Scourse. Vědci na kritiku odpovídají stoicky: „Ročně se komerčně vyloví přes 117 000 těchto mlžů. Kdokoliv, kdo snědl mušlí polévku v Nové Anglii, požil zřejmě i maso tohoto druhu. A některé mohly být stejně staré nebo starší než ta, kterou jsme našli my.

“ Skutečností nicméně je, že než dojde k post-humánním počtům, mušle už je dávno po smrti. Ming umírá totiž už v mrazáku na palubě lodi, která je vyloví, stejně jako ostatní z várky.

Nemají oči, ani mozek, jsou v podstatě kusem svaloviny ve skořápce. Přesto jsou arktiky islandské dostatečně chytré na to, aby se zahrabaly do písku a unikly tak mořským predátorům.

Ještě starší, než jsme doufali

Tím ovšem celá aféra nekončí. „Spletli jsme se. Poprvé jsme uspěchali publikování našich závěrů,“ ozve se znovu Bangorské univerzity roku 2013. Protože je stvoření tak neuvěřitelně staré, prstence jsou namačkány hustě u sebe – a vědci se prostě přepočítají.

K určení skutečného věku mlže dopomůže až uhlíková metoda. Ta ukáže, že v době, kdy Ming zemře, je stará 507 let s tolerancí jeden až dva roky. Na svět přijde v roce 1499. Je současnicí Kryštofa Kolumba (1451–1506) i Leonarda da Vinci (1452–1519). Pokud už předtím láme rekordy, teď si buduje slušný náskok.

S každou mušlí polévkou můžete spořádat exemplář stejně starý i starší, než byla Ming.

Oběť nevyjde nadarmo

Vědci ale neloví arktiky proto, aby jim počítali rýhy na zádech. Jsou perfektním nástrojem ke studiu historie klimatu oceánů – každá rýha na ulitě odráží změny v jejich ekosystému. A v tomto ohledu je díky svému stáří Ming trefou do černého.

„Existuje hodně způsobů, jak mapovat minulé klima na zemi. Pro mořské prostředí máme ale jen velmi limitovaná data,“ vysvětluje Paul Butler z Bangorské univerzity. „A. islandica nám poskytuje přehled o teplotě oceánů rok za rokem.

“ Nakonec se můžeme lecčemu přiučit v záležitosti její extrémní dlouhověkosti. „Tito mlži mají velmi nízkou spotřebu kyslíku. Když mají zvířata tak pomalý metabolismus, běžně se dožívají velice vysokého věku,“ dodává německá mořská bioložka Doris Abeleová. Pokud tedy po sobě Ming zanechá nějaký odkaz, pak zní: Leností k dlouhověkosti!

Ročně se mlžů Arktik islandských na světě vyloví přes 117 000.
Foto: media.buzzle.com, scaquarium.org, news.nationalgeographic.com, mapio.net
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Až u 40 % lidí probíhá fibrilace síní bez příznaků
21stoleti.cz

Až u 40 % lidí probíhá fibrilace...

Fibrilace síní neboli česky míhání síní patří v současné...
Poveglia: Spaloviště mrtvých i živých
enigmaplus.cz

Poveglia: Spaloviště mrtvých...

Schody skřípou pod kroky neviditelných nočních...
Interiér s dekorem kamene
rezidenceonline.cz

Interiér s dekorem kamene

Návrat k tradicím, přírodě a touha po příjemně...
Zámek Hrubá Skála: Po stopách Bajaji
epochanacestach.cz

Zámek Hrubá Skála: Po...

Zámek, ležící nedaleko...
Muzeum Čtyřlístku
epochanacestach.cz

Muzeum Čtyřlístku

Zavítejte do Třeskoprsk,...
„W“ RESTAURANT & WHISKEY BAR rozváží své speciality
iluxus.cz

„W“ RESTAURANT & WHISKEY...

Události posledních dní nám opět obrátily život...
Brána do vesmíru otevřena
21stoleti.cz

Brána do vesmíru otevřena

Co jsou exoplanety, jak můžeme zkonstruovat a...
Co záhadného se nám děje, když spíme?
enigmaplus.cz

Co záhadného se nám děje,...

Co je nejsladší na světě? Spánek...
11 největších divadelních budov světa: Kde zhlédne nevšední umělecký zážitek nejvíce diváků za večer?
epochalnisvet.cz

11 největších divadelních budov světa:...

Divadelní představení se těšila velké...
Z manžela se stal poustevník
nasehvezdy.cz

Z manžela se stal poustevník

Nemusela jsme se rozvádět, abych zůstala...
Chrám zasvěcený bohyni Artemis: Krása, na níž svět vzpomíná dodnes
enigmaplus.cz

Chrám zasvěcený bohyni Artemis:...

Mělo se jednat o nejkrásnější stavbu na světě....
Co má s mladším kolegou ze seriálu?
nasehvezdy.cz

Co má s mladším kolegou ze...

Konečně je zpátky. Sympatický herec Marek Němec...