Skip to content

507letá mušle Ming: Rekordmanka zabitá vědci

Mona Lisa sedá modelem před Leonarda a dodává, že je ten den v divné náladě. Nový svět sevře první známá epidemii neštovic. Čínské dynastii Ming zbývá 150 let vlády. A kdesi v severním Atlantiku se batolí malá mušle.

Jméno a rodný list dostane až za dalších 500 let.

Kdyby měl oči, viděl by mlž arktika islandská (Arctica islandica), jak se kolem něj valí epochy – příchod i odchod renesance, průmyslové revoluce a nástup internetového věku. Kdyby měl i mozek, možná by se vyhnul síti nalíčené u pobřeží Islandu v roce 2006.

Tehdy bere jeho staletí trvající svatý klid za své, když jej z mořského dna vyloví všeteční vědci z university ve Walesu.

Je třeba zabít Ming

Dlouho je pouze jednou z várky 200 islandských mušlí. Pak si ale badatelé všimnou něčeho zvláštního. Jeden exemplář má na ulitě tolik prstenců, že se téměř slévají. Rýhy přitom napovídají stáří jedince – každý rok jim přibude jedna.

O rok později už univerzita publikuje článek, který se dočká pozornosti médií na celém světě. Zjistí, že škeble je rekordních 405–410 let stará matrona. Mušle okamžitě putuje na stránky Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší živočich světa.

Novináři ji pokřtí na Ming, podle středověké čínské dynastie, do jejíž doby vlády se narodí. Je zde ale jedna potíž: Určení věku je drastické, nejlépe se rýhy počítají z vnitřku ulity. A k tomu je třeba Ming zahubit.

Mušle Ming prolomí rekord nejstaršího živočicha světa hned 2krát.

Na oltář vědy

Tato skutečnost postaví badatele Bangorské university ve Walesu na pranýř. Fanoušci Ming na celém světě zuří. Titulky novin začnou vědce osočovat z toho, že nejstaršího živočicha zavraždili záměrně. „Dostali jsme hromadu emailů, obviňující nás z toho, že jsme zabijáci mušlí,“ říká profesor James Scourse. Vědci na kritiku odpovídají stoicky: „Ročně se komerčně vyloví přes 117 000 těchto mlžů. Kdokoliv, kdo snědl mušlí polévku v Nové Anglii, požil zřejmě i maso tohoto druhu. A některé mohly být stejně staré nebo starší než ta, kterou jsme našli my.

“ Skutečností nicméně je, že než dojde k post-humánním počtům, mušle už je dávno po smrti. Ming umírá totiž už v mrazáku na palubě lodi, která je vyloví, stejně jako ostatní z várky.

Nemají oči, ani mozek, jsou v podstatě kusem svaloviny ve skořápce. Přesto jsou arktiky islandské dostatečně chytré na to, aby se zahrabaly do písku a unikly tak mořským predátorům.

Ještě starší, než jsme doufali

Tím ovšem celá aféra nekončí. „Spletli jsme se. Poprvé jsme uspěchali publikování našich závěrů,“ ozve se znovu Bangorské univerzity roku 2013. Protože je stvoření tak neuvěřitelně staré, prstence jsou namačkány hustě u sebe – a vědci se prostě přepočítají.

K určení skutečného věku mlže dopomůže až uhlíková metoda. Ta ukáže, že v době, kdy Ming zemře, je stará 507 let s tolerancí jeden až dva roky. Na svět přijde v roce 1499. Je současnicí Kryštofa Kolumba (1451–1506) i Leonarda da Vinci (1452–1519). Pokud už předtím láme rekordy, teď si buduje slušný náskok.

S každou mušlí polévkou můžete spořádat exemplář stejně starý i starší, než byla Ming.

Oběť nevyjde nadarmo

Vědci ale neloví arktiky proto, aby jim počítali rýhy na zádech. Jsou perfektním nástrojem ke studiu historie klimatu oceánů – každá rýha na ulitě odráží změny v jejich ekosystému. A v tomto ohledu je díky svému stáří Ming trefou do černého.

„Existuje hodně způsobů, jak mapovat minulé klima na zemi. Pro mořské prostředí máme ale jen velmi limitovaná data,“ vysvětluje Paul Butler z Bangorské univerzity. „A. islandica nám poskytuje přehled o teplotě oceánů rok za rokem.

“ Nakonec se můžeme lecčemu přiučit v záležitosti její extrémní dlouhověkosti. „Tito mlži mají velmi nízkou spotřebu kyslíku. Když mají zvířata tak pomalý metabolismus, běžně se dožívají velice vysokého věku,“ dodává německá mořská bioložka Doris Abeleová. Pokud tedy po sobě Ming zanechá nějaký odkaz, pak zní: Leností k dlouhověkosti!

Ročně se mlžů Arktik islandských na světě vyloví přes 117 000.
Foto: media.buzzle.com, scaquarium.org, news.nationalgeographic.com, mapio.net
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

České Slezsko: Překrásné hrady a zámky
epochanacestach.cz

České Slezsko: Překrásné...

Pokud jste milovníky...
Hanavský pavilon dělal reklamu železárnám
epochalnisvet.cz

Hanavský pavilon dělal reklamu...

V železárnách v Komárově u Hořovic zaměstnává 700...
Zdravější pivo? Vědci poprvé upravili chmel moderní technologií CRISPR
21stoleti.cz

Zdravější pivo? Vědci poprvé...

Více léčivých látek a hořkých kyselin v chmelu...
V opuštěné léčebně prý natočila ducha. Je to duše, která chce najít klid, říká
enigmaplus.cz

V opuštěné léčebně prý natočila...

Opuštěné nemocnice, jaké lepší místo na...
Revoluce v kosmetice: biologický růstový faktor
iluxus.cz

Revoluce v kosmetice:...

Přejeme si mít dokonalou pleť bez vrásek, žilek,...
Fantastická čokoládová bábovka
nasehvezdy.cz

Fantastická čokoládová bábovka

Skutečně luxusní bábovka nejen...
Smyslně elegantní stínění
rezidenceonline.cz

Smyslně elegantní stínění

Otázku, zda si pořídit roletu, nebo žaluzii, snadno...
Úspěch českého SPACE týmu společnosti Atos
21stoleti.cz

Úspěch českého SPACE týmu...

Český SPACE tým společnosti Atos se bude podílet na...
Lomonosova univerzita: Chlouba Moskvy s tajemnou pověstí
enigmaplus.cz

Lomonosova univerzita:...

Ačkoliv mrakodrapy bývají spojovány především s...
Satanistický gang Adolfa Constanzy: Vařil vnitřnosti svých obětí
enigmaplus.cz

Satanistický gang Adolfa...

V souvislosti s děsivými rituálními vraždy bývá...
Průhonická botanická zahrada: Zdejší pivoňky dobývají svět
epochanacestach.cz

Průhonická botanická zahrada:...

14 odrůd pivoněk...
Celý život mě pronásledovalo jedno číslo!
nasehvezdy.cz

Celý život mě pronásledovalo...

Někdo věří na hvězdy, jiný na karty...