Domů     Chirurg Harold Gillies zachraňoval znetvořené obličeje vojáků
Chirurg Harold Gillies zachraňoval znetvořené obličeje vojáků

„Opatrně vyříznout a vytvořit kožní klapku,“ šeptá si chirurg. Postup operace má promyšlený do detailu. Kus kůže spojený s tělem přenese na nos vymodelovaný z chrupavky žebra. Obličej anglického nadporučíka Williama Spreckleyho už nebude hyzdit ohavná díra.

Mladý novozélandský lékař Harold Gillies (1882–1960) se po vypuknutí 1. světové války připojí k britskému Lékařskému sboru královské armády.

Odjíždí do Wimereux nedaleko Bologne, kde kouká pod ruku zubaři Augustu-Charlesovi Valadierovi (1873–1933), který opravuje čelisti. Experimenty s kožními štěpy mladíka zaujmou.

Zamíří proto k proslulému chirurgovi Hippolytovi Morestinovi (1869–1919), jenž rekonstruuje obličej pomocí kůže z čela pacienta. „Pro tisíce vojáků se zohyzděným obličejem by to byla šance na nový život,“ říká Gillies.

Harold Gillies jako mladý lékař v roce 1915. Dva roky poté otevře kliniku plastické chirurgie a spravuje válečná zranění britských vojáků.
Harold Gillies jako mladý lékař v roce 1915. Dva roky poté otevře kliniku plastické chirurgie a spravuje válečná zranění britských vojáků.

Rodí se nová klinika

Po návratu do Anglie si sjedná schůzku s armádním chirurgem Arbuthnotem Laneem (1856–1943). „Musíme zřídit chirurgické oddělení, které by dokázalo zraněným pomoci,“ přesvědčuje ho.

Lane má pro jeho záměr porozumění, a tak vzniká nové oddělení ve Vojenské nemocnici v Aldershotu. Ukazuje se ale, že svojí kapacitou nepokryje potřeby. Jenom bitva na Sommě (1. července -18. listopadu 1916) kliniku zásobuje 2000 pacientů.

V Sidcupu v Kentu proto vzniká Královská nemocnice specializovaná přímo na rekonstrukce obličeje. Otevírá v červnu roku 1917 a má přes 1000 lůžek.

Královskou nemocnicí projde na 5000 mužů, kterým je transplantována část obličeje - takhle nemocnice vypadala v roce 2002.
Královskou nemocnicí projde na 5000 mužů, kterým je transplantována část obličeje – takhle nemocnice vypadala v roce 2002.

Příliš krutá zkušenost

Do roku 1925 projde nemocnicí 5000 mužů, kterým Gillies s kolegy provede 11 000 operací. „Nejde jenom o funkci tváře, ale i o vzhled,“ uvědomuje si lékař. Je to nelehký úkol. Už samotná transplantace kůže je náročná a s vysokým rizikem infekce.

Nepovede se pokaždé. Pilota Henryho Lumleyho (1892–1918) přijímá Gillies s popáleninami v obličeji. Vezme mu k transplantaci velký kus kůže z hrudníku. Jenže do tkáně se dostane infekce a Lumley umírá. Na vině je příliš velký štěp a oslabený stav pacienta.

„Plastické operace musím provádět po malých krocích,“ uvědomuje si chirurg po této kruté zkušenosti.

Technika operací, při kterých se transplantovaná tkáň nechá ve spojení s původní tkání pomocí trubičky, se ukáže jako úspěšná.
Technika operací, při kterých se transplantovaná tkáň nechá ve spojení s původní tkání pomocí trubičky, se ukáže jako úspěšná.

Důležitá trubička

Jde na to jinak. V blízkosti rány (třeba z čela) vyřízne kus tkáně, ale ponechá ji částečně spojenou s tělem, aby do ní proudila krev. Přemístí ji do rány. Díky fyzickému spojení s tělem roste pravděpodobnost, že organismus štěp přijme.

Transplantaci většího kusu kůže si znovu zkusí u Willieho Vicarageho, který má z bitvy u Jutska (31. května-1. června 1916) popálený obličej. Vyřízne kus kůže z hrudníku a při přemostění vytvoří trubičku z kůže tzv.

tubed pedicle a nechává ji na místě po celé týdny. Jakmile štěp sroste a je zásobován krví, trubičku odstřihne.

Walter Yeo se stal jedním z Gilliesových prvních pacientů. Transplantace proběhla úspěšně.
Walter Yeo se stal jedním z Gilliesových prvních pacientů. Transplantace proběhla úspěšně.

Nemocnice bez zrcadel

Pozornost lékaři věnují i psychologickým traumatům, které působí znetvoření. Uvnitř nemocnice chybí zrcadla, aby zranění neviděli svůj obraz. Muži po úspěšných operacích tak poskytují útěchu těm, kteří přijedou na zákrok. Pomáhají i fotografie.

„Tak budete vypadat“ ukazují doktoři nově příchozím snímky úspěšně odoperovaných. Dávají jim naději, že opět vyjdou na ulici bez zakrytého obličeje. Gillies nepodceňuje ani osvětu.

Svoji práci popíše v roce 1920 v díle „Plastická chirurgie tváře“ a o deset let později se za svoji záslužnou průkopnickou lékařskou praxi dočká i ocenění. Je pasován na rytíře.

Foto: http://www.gilliesarchives.org.uk, wikipedia.org, iwm.org.uk
Související články
Historie
Gurmáni: Kardinál Richelieu miloval čokoládu, jeho praprasynovec nadšeně propagoval majonézu
Máte rádi čokoládu a majonézu? Tabulkovou nejspíš ano, jenže než se zrodí v téhle podobě, musíte ještě chvíli počkat. Teď jsme teprve na počátku 17. století, takže máme na mysli zatím jenom tu tekutou. Kakaové boby přiváží do Evropy španělský conquistador Hernán Cortés (1485–1547). Jenže nápoj z nich připravený připadá Španělům hořký a nějakou dobu trvá, než […]
Historie
Jak se zrodila knížka: Od tabulky a svitku ke složkám
Potřebu zaznamenávat svoje převratné myšlenky a předávat je dalším generacím má lidstvo už od pradávna. Od té doby, co se dokážeme mezi sebou dorozumívat, rozvíjí se první pokusy o zápisy. Kdy se zrodila první knížka a jak získala dnešní podobu? Tentokrát nebudeme zkoumat, které literární dílo je první – často se uvádí Epos o Gilgamešovi […]
Historie
Napoleon I. Bonaparte zakazoval svým kuchařům vedlejší příjmy
Francouzi jsou známí labužníci, jeden z těch nejproslulejších je ale původem Korsičan. To ovšem nic nemění na tom, že si nechává servírovat vybrané delikatesy. Hádáte, koho máme na mysli? Ano, řeč je o francouzském císaři Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821). Jeho oblíbený kuchař Lebeau je expert na paštiky a pečivo a Napoleonu Bonapartovi dělá, co mu na […]
Historie
Vy se nám ještě hodíte! Členové SS, které si „zrecyklují“ Spojenci
Vězně z Osvětimi nakazí morem, malárií i tyfem, testuje si na nich vývoj nervových plynů a Hitlerovi slibuje zázračnou biologickou zbraň. Roku 1947 stojí před soudem. Obvinění? Mnohdy smrtící experimenty na lidech a cílená eutanazie. O vině není pochyb. Přesto jí bude zproštěn. Na Kurta Blomeho (1894–1969) mají zálusk Američané. Operace Overcast má za úkol […]
reklama
historie
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
reklama
lifestyle
Mýty z posilovny: Když cvičím, můžu jíst, co chci. Nebo ne?
Zpocená těla, pach potu, občasné heknutí a zvuky strojů v pohybu. Pokud se cvičením začínáte a nemáte po ruce trenéra, hrozí vám nejedno fiasko…   Potřebujete se zbavit pár kil? Anebo zformovat postavu? Či chcete prostě něco udělat pro zdraví a kondici? Cvičení je to pravé! Možná právě marně listujete diářem a hledáte, kde si […]
Kim Čong-il a Mao Ce-tung: Extrémní chutě a nechutné návyky
Zatímco severokorejský vůdce Kim Čong-il utrácel miliony za gurmánské pochoutky, čínský předseda Mao Ce-tung se odmítal mýt. Jaké byly jejich nejbizarnější stravovací návyky? Kim Čong-il: Gurmánský vůdce vyhladovělé země Severokorejský despota Kim Čong-il (1941–2011) se naopak příliš zpátky nedržel. Zatímco země se kvůli jeho programu militarizace potýkala s obrovskými ekonomickými problémy a probíhal tam hladomor, […]
3 labužnické hostiny v historii: Vegetariánská, šlehačková a císařská
Každý má rád něco jiného. Na čem si pochutnávaly oblíbené historické osobnosti? Někdo se obešel bez masa, jiný nedal dopustit na sladké lahůdky a při významných událostech se konaly opravdové hody s vysokým rozpočtem. Zatímco třeba prorok Mohamed propaguje kvalitní maso v jídelníčku a užije si ho na hostinách naplno, jiní slavní strávníci ho odmítají. Zřejmě prvním […]
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz