Domů     Jak se žije v nejdrsnějších věznicích světa?
Jak se žije v nejdrsnějších věznicích světa?
27.12.2018

Pro běžného člověka je život ve vězení nepředstavitelný. Existují ale kriminály, které jsou velkým soustem i pro ty nejotrlejší zločince. Jak tyto věznice fungují? A v jakých vládnou dozorci či samotní trestanci?

Na světě existuje mnoho druhů vězení podlé míry ostrahy a zajištění bezpečnosti. Hlavním jeho úkolem patří náprava zločince a zpětné začlenění do společnosti.

Podmínky se ale velmi liší z hlediska zemí, kde se věznice nachází, přičemž nejhorší z nich se nachází v Latinské Americe a Africe. Nejsou výjimkou ale ani místa v západních zemích, kam byste nepustili ani úhlavního nepřítele.

Černý delfín (Rusko)

Ruská věznice Černý delfín představuje ze všech kriminálů to nejhorší na světě. Od roku 2000 ji obývají jen ti nejnebezpečnější zločinci z celého Ruska. Nejsou zde povoleny žádné návštěvy a neexistuje tady ani společná jídelna.

Místo se pyšní především tím, že díky speciálním opatřením odtud ještě nikdo neutekl. Jedinou možností dostat se z tohoto pekla, je podle mnohých hřbitov, který leží hned vedle.

Ti nejhorší z nejhorších

Černý delfín patří k nejstarším a největším ruským vězení, založené už za doby Kateřiny Veliké v 18. století.

Velká proměna nastala v roce 2000, kdy se sem začali umísťovat pouze odsouzení k doživotnímu trestu, a to především sérioví vrazi, maniaci a násilníci. V současné době si zde odpykává trest kolem 700 vězňů, kteří mají na svědomí asi 3500 životů.

Hlavním cílem je vězně co nejvíce izolovat od společnosti, i od ostatních trestanců.

Vězni se po věznici přesouvají s rukama za zády a skloněnou hlavou.
Vězni se po věznici přesouvají s rukama za zády a skloněnou hlavou.

Tvrdý vězeňský režim

Pro odsouzené zde panuje přísný systém kontroly. Vězni jsou pod kamerovým dohledem 24 hodin denně. Většinou sedí na cele 2-3 osoby, nachází se zde ale i samotky, které slouží pro obzvláště nebezpečné pachatele. Kriminálníci si ale neodpočinou.

Spí při prudkém světle a pouze hlavou ke dveřím. Mají dokonce zakázáno přikrývat si hlavu dekou. Během celého dne si také nesmí sednout ani na postel. Za celý den mají pouze hodinovou vycházku pod střechou, takže nevidí ani nebe.

Poslepu po věznici

Pokud dojde k nějakému prohřešku, vězni musí na povel zaujmout „polohu ku“ (předklonění a ruce za zády) a otevřít ústa do té doby, něž dozorce zavelí jinak.

V momentě, kdy je třeba vězně přesunout do jiné části budovy, se pohybují pouze se zavázanýma očima, sehnutí v pase a s rukama za zády, přičemž každého z nich doprovází tři dozorci a cvičený pes. Tím bachaři eliminují možnost útěku vězňů. Nemohou si tak totiž zapamatovat cestu.

La Sabaneta (Venezuela)

Největším problémem latinskoamerických věznic je celková přeplněnost. Venezuelskou La Sabaneta se řadí mezi nejhorší z nich a mnozí ji označují jako bránu do pekla. Kapacita činila asi 700 lidí, přičemž uvnitř se nacházelo 3500 pachatelů.

Vězení se také potýkalo se zoufalým nedostatkem pracovníků, takže mu vládly gangy, pro které bylo na denním pořádku násilí a vraždy. Věznice fungovala po celých 55 let až do svého uzavření v roce 2013.

Velkým problémem věznice je přeplněnost.
Velkým problémem věznice je přeplněnost.

Zbraně a drogy

V La Sabanetě byla katastrofální situace, především v počtu dozorců. Na 150 vězňů připadal pouze jeden. Proto se o chod věznice starali spíše samotní vězni a gangy. V roce 2012 situace vygradovala až k velkému povstání, kdy zde bylo zabito 591 vězňů.

O rok později provedla policie ve věznici zátah, při kterém zemřelo 16 vězňů. Při razii našli strážci zákona spoustu střelných zbraní, nábojů a tajný tunel, který sloužil jako skrýš pro marihuanu a kokain.

Špinavé cely a nemoci

Velkým problémem věznice byla velmi špatná hygiena. Trestanci se tísnili ve špinavých celách, kde si nemohli mnohokrát ani sednout. Vykonávání potřeby fungovalo prostřednictvím lahví nebo igelitových sáčků, které od nich občas vybrala stráž.

V takovém prostředí pak vězni trpěli mnoha závažnými nemocemi, jako AIDS nebo tuberkulózou.

Kemp 22 (Severní Korea)

Toto vězení v Severní Koreji se nachází na severovýchodě země v oblasti čínsko-ruského pohraničí. Nejedná se o typické vězení, kde jsou ti nejotrlejší zločinci, ale o místo určené pro politické vězně.

Jedná se v podstatě o novodobý koncentrační tábor, kde neexistují lidská práva a jsou drženi vězni s celými rodinami a dětmi. Funguje zde totiž pravidlo o dědičnosti viny, která platí až do třetího pokolení.

Žádná práva, pouze teror

Toto izolované vězení fungovalo už od roku 1965. Jeho velikost byla neuvěřitelná a pojmula až 50 000 vězňů. Ti tvořili nejen disidenti, ale také ženy a děti.

Jednalo se o celoživotní trestaneckou kolonii a panovaly zde ale až nelidské podmínky, které vypluly dle svědectví na povrch. Vězně zde hlídalo kolem 1000 vojáků ozbrojených samopaly.

Jednou z metod mučení bylo to, že vězni museli stát 24 hodin na špičkách v nádrži s vodou, která jim sahala pod nos.

Stejně jako v nacistických táborech během druhé světové války, kde neměl lidský život žádnou cenu, fungoval i tábor 22. Některé vězně využívali jako testovací objekty pro chemické zbraně jako je antrax a na další pokusy.

Na to sloužili skleněné plynové komory speciálně navržené pro pozorování průběhu experimentů.

Podle fotografiím tábory v Severní Koreji stále existují.
Podle fotografiím tábory v Severní Koreji stále existují.

Tyranie dětí

V táboře to neměli ani ženy a děti vůbec jednoduché. Platilo zásadní pravidlo: žádné těhotenství! Běžně se ale stávalo, že ženy otěhotněly jako důsledek znásilnění. Při porodu pak byly děti matkám odebírány a zabíjeny.

Ty, které přežily, musely naopak později tvrdě pracovat a „vykupovat“ si vinu svých matek. Kemp byl v roce 2012 na příkaz Kim Čong-una uzavřen. Podle Amnesty International ale existují v současné době další podobné tábory.

Gldani (Gruzie)

V roce 2012 došlo k obrovskému skandálu, jenž se týkal věznice Gldani v Gruzii. Na internetu se objevilo video, na kterém se odhalily praktiky místních dozorců. Tato kauza vyvolala mnoho nepokojů na mezinárodním poli.

Konflikt mezi dozorci a vězni přesáhl i hranice země.
Konflikt mezi dozorci a vězni přesáhl i hranice země.

Politická záležitost?

Na záznamu je vidět, jak bachaři neustále vězně terorizují a znásilňují pomocí pendreků a násad od koštěte. Mučení zde bylo údajně na denním pořádku a spousta vězňů tyto praktiky psychicky i fyzicky nezvládlo.

Po zveřejnění snímku došlo k několika zatčením a samotní dozorci se dostali k soudu. Vyrojily se také spekulace, že se jednalo o přímou objednávku ministra pro vnitřní záležitosti, jelikož se událost stala 14 dní před politickými volbami.

Změna poměrů

Celá záležitost měla za následek pád dvou ministrů a prakticky celého vedení vězeňské správy. Autor videa, bývalý vězeňský dozorce, Vladimir Bedukadze, v obavách o svůj život raději uprchl do Bruselu, kde požádal o politický azyl.

Vzniklo tak mnoho protestů, především studentských, kteří protestovali proti stavu vězeňského systému a nelidskému zacházení s vězni.

Gitarama (Rwanda)

Podmínky ve rwandském vězení se v mnohém neliší od ostatních – špína, chybějící voda nebo léky. Toto místo ale patří mezi nejpřelidnější věznice na světě.

A přestože byla budova navržená pro 400 vězňů, podle některých zdrojů se zde ale tísní více než 7 000 vězňů. Pokud už se někdo dostane ven, skončí vlivem gangrény bez jedné končetiny.

Vězni nemají základní hygienické podmínky a trpí mnoha nemocemi.
Vězni nemají základní hygienické podmínky a trpí mnoha nemocemi.

Život ve splašcích

Počet vězňů pak úzce souvisí i s veškerými hygienickými podmínkami. Podle některých svědectví se vězni musí dělit nejen o palandy, ale i vykonávat potřebu, kterou nikdo neuklízí. To všechno způsobuje mnoho smrtelných chorob.

Potíže jsou tu i s jídlem, dodávky potravin přicházejí omezeně a nepravidelně, trestanci tak trpí hlady a podle některých informací se uchylují i ke kanibalismu.

La Santé (Francie)

Tato věznice v centru Paříže má v překladu celkem zavádějící jméno: Zdraví. Ke zdraví má ale velmi daleko. Podmínky, které panují uvnitř budovy, by člověk očekával spíše v zemích třetího světa, opak je ale pravdou.

Špína, krysy a matrace plné vší a nedostatečná hygiena. Není divu, že zde spousta vězňů zešílelo.

Francouzská věznice si vyžádala mnoho životů vězňů.
Francouzská věznice si vyžádala mnoho životů vězňů.

Popravy gilotinou

Tento nápravný ústav byl založen v roce 1867. Tehdejší ministr doporučil postavit věznici komorního typu. Vznikla tak budova ve tvaru lichoběžníku a pyšnila se 1400 celami. Do těch se dostali i známí spisovatelé Paul Verlaine či Guillaume Apollinaire.

Pobýval zde dokonce i český básník a spisovatel Karel Toman. V této věznici se také až do roku 1972 popravovalo, a to pomocí gilotiny.

Bizarní sebevraždy

Věznice nechvalně proslula počtem sebevražd. V roce 1999 zde spáchalo sebevraždu celkem 124 vězňů. Ještě horší je ale způsob, jakým ji trestanci provádějí. Mezi nejčastější metody zabití patří polykání jedu na krysy, čističe vodních odpadů nebo vidliček.

Důvodem jsou zřejmě všudypřítomné krysy a nelidské podmínky. Vězni mají za celý den pouze hodinovou vycházku na dvoře, další 23 hodin tráví pod zámkem ve svých celách.

Carandiru (Brazílie)

Tato věznice se nacházela v brazilském Sao Paolu. Svoji nechvalnou pověst získala hlavně kvůli masakru, který se odehrál v roce 1992. V tu dobu došlo ke vězeňské vzpouře, kterou přijela uklidňovat vojenská policie. Místo uklidnění ale začala do vězňů střílet.

Výsledek? Přes sto mrtvých trestanců. Celý incident přitom vznikl kvůli vzpurnému chování jednoho z vězňů.

Než byla věznice zavřená, vládly jí spíše gangy než dozorci
Než byla věznice zavřená, vládly jí spíše gangy než dozorci

Vláda gangů

Celkový počet 8000 vězňů mělo na starost 1000 dozorců. Přesto zde měli navrch gangy, které nad vězením převzaly vládu. Životní podmínky měly k těm ideálním hodně daleko, šířily se tady infekce. Podle statistik byl každý pátý vězeň HIV pozitivní.

A ani jídla nebylo nazbyt. Mnoho vězňů tak umíralo hlady. Věznice byla naštěstí v roce 2002 zdemolována. Momentálně je jeden z bloků přístupný veřejnosti, slouží jako muzeum hrůz.

Bang Kwang (Thajsko)

Thajsko, místo nádherných pláží a budhistických chrámů. Je to ale také země, která je proslulá nelegálním obchodem s drogami. Dostat se do thajského vězení proto není samo o sobě procházkou růžovým sadem.

Mezi jednu z nejhorších věznic vůbec se řadí i Bang Kwang. Nachází se zde mnoho cizinců, především kvůli obchodu s drogami. Přitom má Thajsko velmi přísné zákony týkající se přechovávání a pašování drog. Za převoz heroinu tu můžete dostat klidně i 99 let vězení.

Trestanci odsouzení na smrt už okovy nikdy nesundají.
Trestanci odsouzení na smrt už okovy nikdy nesundají.

Život v okovech

Místní věznici přezdívají bangkoský Hilton, do hotelu má ale opravdu daleko. Denním přídělem je miska s rýží a zeleninou. Nemoci a infekce se tudy šíří závratnou rychlostí.

Cizinci to v tomto ohledu mají jednodušší, jelikož často dostávají peníze od různých charit nebo přímo od vlády jejich země a mohou si dovolit lepší jídlo a celkové zacházení.

Specialitou Bang Kwangu je, že každý vězeň stráví první tři měsíce v okovech, které mu velmi stěžují pohyb. Trestanci čekající na trest smrti je ale mají napořád.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Svět zločinu
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
Svět zločinu
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
Svět zločinu
Únosy dětí v Argentině: Děsivý přelom 70. a 80. let
Rodí nahé, ve špíně, spoutané a se zavázanýma očima. Ne, to není nějaký perverzní horor. To je Argentina na přelomu 70. a 80. let. Takhle tu zacházejí se svými oponenty. Junta nemá ani slitování s jejich dětmi. Prohlásí je za sirotky a odložené caparty, aby je přenechali svým důstojníkům a loajálním podporovatelům. Po smrti kontroverzního […]
Svět zločinu
Matej Čurko: Slovenského kanibala vzrušovala chuť lidského masa
Mladá dívka dorazí na smluvené místo. Asi má radost. Konečně se jí splní její dlouhodobé přání a odejde z tohoto světa. Už se nemusí marně pokoušet o sebevraždu. Internetový kat a kanibal to udělá za ni. Jméno Matej Čurko (*1968) možná některým lidem nic moc neřekne. Jiným třeba vytane na mysli slovenský hudebník z televizního […]
reklama
zajímavosti
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
reklama
historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina