Domů     Blanche Monnierová: Matka ji vězní 25 let!
Blanche Monnierová: Matka ji vězní 25 let!
20.12.2018

Znáte pohádky o princeznách, které uvězní ve věži a ony čekají na prince, který je zachrání? Napadlo vás, jak by to s takovou princeznou asi dopadlo? Moc dobře ne. Ten pohádkový příběh se totiž opravdu stal. Bohužel nemá pohádkový konec.

Princ nepřijede a když je princezna nakonec zachráněna, nevypadá už jako princezna.

Blanche Monnierová (1849–1913) z francouzského Poitiers je veselá, a krásná. V roce 1876 má 26 let a chce se vdávat. Je zamilovaná, ale možná už cítí, že má nejvyšší čas. Jejím vyvoleným je o mnoho let starší právník.

Je však protestant, navíc republikán, a její matce Louise se vůbec nelíbí. Všemožně se dceři snaží vztah rozmluvit. Musí přece dbát na pověst vysoce postavené rodiny. Žádný argument, prosba, ani příkaz však Blanche nedokáže zviklat.

Napětí v domě houstne a jednoho dne roku 1877 dívka beze stopy zmizí. Louise je sice patřičně nešťastná, ale jak říká: „Musíme doufat, a zatím se snažit žít dál.“ Nikdo netuší, jak temné tajemství přitom ukrývá.

Blanche byla vyhlášená svou krásou. Tak nějak mohla vypadat, než jí matka zničila život.
Blanche byla vyhlášená svou krásou. Tak nějak mohla vypadat, než jí matka zničila život.

Zamčená láska

Se synem Marcelem totiž vymyslela plán jak manželství zabránit. Toho kdy dívka „zmizela“ ji totiž zamkli v malém podkrovním pokoji. „Zůstaneš tam, dokud nedostaneš rozum!“ křikne přes dveře, matka.

„To se nikdy nestane!“ odpoví vzdorně Blanche a protože mají obě v povaze tvrdohlavou zatvrzelost, stane se jak řeknou. Zuřící Louise přikáže Marcelovi zabednit okenice, takže se Blanche ocitá bez slunečního světla. Její život se mění v peklo.

Přestože křičí, prosí, volá o pomoc, nikdo jí nepřijde zachránit. Zamčená nakonec zůstává neuvěřitelných 25 let! Dokonce i poté, co její milovaný v roce 1885 zemře.

Po celou dobu nevidí sluneční světlo, nesetká se s nikým jiným než matkou a bratrem, a živí se jen zbytky, které oni dva nedojí. Jediným společníky jsou jí potkani, které přitahují zbytky jídla.

Dům, kde byla 25 let vězněna.
Dům, kde byla 25 let vězněna.

Osvobozená troska

Dovoluji si Vás upozornit na mimořádně vážnou záležitost.

V domě na Rue de la Visitation 21 vězněna jest už po čtvrt století nevinná dívka, nucená žíti o hladu a ve špíně,“ čte vrchní prokurátor v anonymním dopise, který dostává 22. května 1901. Je v šoku.

Adresa v luxusní čtvrti přece patří vážené paní Monnierové, která je vzorem ušlechtilosti jedním z nejváženějších členů místní honorace. Vzpomene si však i na 25 let starý případ zmizení její dcery.

Hned druhý den osobně klepe na dveře doprovázen několika četníky. Když je Louisa odmítne vpustit, vniknou dovnitř a dům prohledají. V podkroví objeví ukryté dveře zamčené visacím zámkem. Vypáčí je, ale zevnitř se vyvalí takový puch, že je téměř nemožné vejít.

„Otevřete okno!“ nařizuje. Se zarezlými panty okenic však nelze hnout a tak musí být okenice vylomeny. Jakmile pronikne do pokoje světlo, spatří muži v rohu něco neuvěřitelného.

Postel na níž se krčí hromada špíny, ve které lze jen stěží rozeznat na kost vyhublé lidské tělo. „Na shnilém slamníku plném výkalů ležela úplně nahá vyděšená a nepříčetná žena.

Podlaha byla pokryta krustou tvořenou trusem, prachem a shnilými zbytky masa, zeleniny, ryb a chleba,“ popisuje jeden z četníků. Postel se navíc hemží hmyzem, který leze i po těle. „Puch byl tak silný, že nebylo možno pokračovat s vyšetřováním.“

Její osvobození se stává senzací, která se ocitne na všech titulních stránkách.
Její osvobození se stává senzací, která se ocitne na všech titulních stránkách.

Příliš pozdě na záchranu

Zatímco Louise Monnierová je okamžitě zatčena, stejně jako její syn, nebohá Blanche je dopravena do nemocnice. Je jí 49 let, váží pouhých 25 kg a po letech v šeru nesnese přímé sluneční světlo.

„Je krásné znovu dýchat čistý vzduch,“ říká však šťastně a ošetřovatelky prozradí novinám jakou radost měla z koupele. Přes to se však o šťastném konci dá mluvit jen stěží. Blanche se z traumatu nikdy nevzpamatuje.

Nedokáže se vrátit do běžného života brzy končí v psychiatrické léčebně, kde v roce 1913 také umírá. Dvanáct let po matce, která zemřela na infarkt 15 dnů po zatčení.

Marcel je sice odsouzen na 15 měsíců, odvolá se však a do měsíce je propuštěn protože ve Francii v tu dobu nelze nikoho odsoudit za neposkytnutí pomoci. Zákon je upraven až v roce 1941, právě na základě tohoto případu. Kdo napsal anonymní dopis se nikdy zjistit nepodaří.

Na záchrnau už bylo pozdě. Z prožité hrůzy se Blanche nikdy nevzpamatuje.
Na záchrnau už bylo pozdě. Z prožité hrůzy se Blanche nikdy nevzpamatuje.
Foto: wikipedia, pinterest, ranker.com
Související články
Svět zločinu
Bankovní loupež bez jediného výstřelu
Je deštivý nedělní večer. Na dveře domu bankovního úředníka Chrise Warda zabuší policisté. „Co se děje?“ vykoukne Ward ze dveří. Není gangster ani podvodník, uniformovaných mužů se nebojí. Ale měl by, protože na něj vzápětí míří zbraň. „Chcete ještě někdy vidět svou rodinu živou? Tak nás teď budete na slovo poslouchat.“  Nasednou do automobilu a […]
Svět zločinu
Krvelačné zrůdy ze Slovenska: Rigo, Svitek, Slovák
Se svými obětmi nemají slitování. Jejich agrese a úchylky nad nimi získávají moc. Jen bezvládné zkrvavené tělo je dokáže plně uspokojit. Neváhají usmrtit dítě, mladou dívku, ba ani stařenku. Neštítí se ani rozřezání vlastních dětí včetně plodu vytrženého z lůna matky. To jsou slovenská monstra.   Ondrej Rigo: Ponožkový vrah souložil s mrtvými, zatkli ho bez ponožek Je […]
Svět zločinu
Děsivý případ Ivana Roubala: Krmil prasata lidským masem?
Na okraji šumavské obce Čachrov se nachází polorozpadlý statek. Obestírá jej mnoho legend. Říká se, že kdo se sem nastěhuje, brzy zemře, anebo se alespoň zblázní. Ale ani jedna z takových historek se nevyrovná příběhu sériového zabijáka, který zde započne své řádění. Hodný statkář. Strýc odvedle. Monstrum bez zábran. Ivan Roubal (*1951) má mnoho tváří. […]
Svět zločinu
Spartakiádní vrah znásilňoval, vraždil, okrádal
Čeká na příležitost. Když už je zjevné, že se žena blíží k domu, kde bydlí, „lov“ začíná. Napadne ji zezadu a odtáhne ji za oplachtovanou dodávku. Provazem ji škrtí tak dlouho, dokud jeho oběť neztratí vědomí. Nelíbí se mu, a tak se spokojí s jejími věcmi. Během totalitní historie Československa se tělovýchovná slavnost nazývaná spartakiáda stala pomyslnou […]
reklama
věda a technika
Plastická chirurgie a váleční veteráni
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
Jediná trvale obydlená vesmírná stanice, a to od 2. listopadu roku 2000. Našli bychom ji na naší nízké oběžné dráze ve výšce přibližně 400 kilometrů. Ač to tak astronautům ani nepřijde, má rychlost 27 720 kilometrů v hodině a Zemi tak obíhá zhruba v 92minutové periodě.   Standardně je tu 7 lidí, kteří se mění […]
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
Za sklem se tísní desítky lidí, někteří nadšeně vytahují mobily a zběsile fotí. Na druhé straně si v klidu vysedává robustní pandí samec. S nezájmem chroupá bambus, když mu potrava dojde, stačí se převalit na bok a natáhnout pracku. Život pandy má do akčnosti hodně daleko. Když se řekne panda velká, většině populace okamžitě vytane na mysl […]
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
reklama
historie
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krásy skalních měst – Česká republika
nejsemsama.cz
Krásy skalních měst – Česká republika
Toužíte prozkoumat svět mohutných pískovcových věží, skalních stěn a krásných soutěsek? Skalní města jsou cílem mnoha turistů od nás i ze zahraničí. Kam zaplatíte vstupné, a kde můžete krásy přírody obdivovat zdarma? Pravčická brána Nejkrásnějším útvarem zdejší přírody a Národního parku České Švýcarsko je Pravčická brána, která se nachází asi 15 km od Děčína. Rozpětí celého oblouku má neuvěřitelných 26,5
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
iluxus.cz
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
Sklářský designer, výtvarník a malíř skla František Jungvirt se ve své nové sběratelské sérii uměleckých váz přenesl do zvířecí říše. Vybrané kusy z jeho stávajících kolekcí Garden a Trifid aktuálně z
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
historyplus.cz
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
V očích krále Františka I. se zračí zoufalství. „Copak vy jste mého syna někdy viděla veselého?“ otočí se na hraběnku Dianu z Poitiers. Pohledná Francouzka se jen lišácky usměje. „Nechte to na mně, Sire. Udělám ho svým rytířem,“ slíbí mu nakonec. Tento úkol splní nade vše očekávání. Princ Jindřich (1519–1559) se do půvabné vdovy, která je o
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
epochalnisvet.cz
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
Společnost HTC VIVE úspěšně nasadila headset HTC VIVE Focus 3 na mezinárodní vesmírné stanici ISS. Jde o první headset pro duševní zdraví, který dokáže bez problémů každodenně pomáhat veliteli šestiměsíční mise Andreasi Mogensenovi z Evropské vesmírné agentury se zvládáním dlouhého odloučení od Země i blízkých. Nyní přichází další fáze testů, tentokrát zaměřená na udržení kondice a
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
enigmaplus.cz
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
Po celém světě najdeme šifry. Pokrývají zdi prastarých chrámů, stránky tajemných a nepochopených knih a v některých případech jsou schované i v malbách a jiných uměleckých dílech. To je i případ Vitru
Uršula Kluková: Jsem profesionální kmotra aneb Hroby slavných popáté
panidomu.cz
Uršula Kluková: Jsem profesionální kmotra aneb Hroby slavných popáté
Známý divadelník, fotograf a někdejší spoluzakladatel legendárního Kladivadla v těchto dnech pokřtil už pátý díl své pozoruhodné encyklopedie „Malý průvodce po hrobech velkých“, mapující místa posledního odpočinku slavných osobností českých dějin. Jak už napovídají koláže fotografií na všech pěti dílech, nejde jen o dějiny dávné, ale i ryze současné. Protože, jak říká sám autor: „Jde
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
skutecnepribehy.cz
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
Z rozvodu mě vyléčila až opravdová láska. Znovu jsem se vdala a můj druhý muž byl tak báječný, že jsem se po jeho boku změnila k lepšímu. Když mě Pavel opustil, nějakou dobu jsem se domnívala, že to nepřežiju. Samozřejmě že mě všichni ujišťovali, že na to se neumírá, že se dám dohromady, že to spraví jenom čas.
Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
epochanacestach.cz
Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
Oblast Sudet měla po druhé světové válce tu smůlu, že odtud většina původních obyvatel se vztahem k regionu musela odejít. Nepříznivě se to projevilo na stavu krajiny i na architektonických památkách. Najednou se o ty po staletí opečovávané skvosty neměl kdo starat a nikomu na nich nezáleželo. Lidové stavby začaly chátrat, ale staleté dědictví naštěstí nezmizelo
Novinky ze světa rychlovlaků
21stoleti.cz
Novinky ze světa rychlovlaků
Na počátku dvacátého století představovaly vlaky nejrychlejší dopravní prostředek na delší vzdálenosti. Dnes je v našich očích nahradila letadla. V celé řadě zemí však stále platí, že pokud člověk chc
Pečená kořenová zelenina s medem
tisicereceptu.cz
Pečená kořenová zelenina s medem
Zeleninu si vyberte podle chuti nebo toho, co máte zrovna doma k dispozici. Potřebujete 1,5 kg kořenové zeleniny (mrkev, petržel, celer, dýni, pastinák, batáty, červenou řepu…) 1 palici česneku
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
nasehvezdy.cz
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
Diváci znají Sabinu Remundovou (51) jako ráznou státní zástupkyni ze seriálu Případy 1. oddělení. V soukromém životě by se ale ráda o někoho opřela. Bohužel je však na řadu věcí sama. Její manžel,