Skip to content

Aktuálně: Galaxie duchů s enormně nízkou hustotou odhalena!

Satelit Gaia objevil před nedávnem ve vesmíru pozoruhodný objekt. Jedná se o galaxii s masivní rozlohou, ovšem z hustotou asi desetitisíckrát menší než je u galaxií běžné. Vědci ji díky tomu přezdívají galaxie duchů.

Galaxie s oficiálním názvem Antlia2 je velká asi jako jedna třetina Mléčné dráhy. Přesto zůstávala našim zrakům dlouho skryta. Pohybovala se totiž v zákrytu naší galaxie.

Podle vědců může za nízkou hustotu stáří galaxie, podobná vesmírná tělesa totiž pravděpodobně patří mezi ta vůbec nejstarší ve vesmíru. To, co vidíme dnes, je tak spíše už jen duchem původní galaxie, a proto ta nízká hustota.

“Podobné galaxie dokážeme vidět až nyní, díky moderním technologiím. Doposud nám unikali právě jako duchové,” vysvětlil výzkumník Gabriel Torrealba.

Na úbytku hmoty v této galaxii má nejspíš podíl i Mléčná Dráha, jejíž přitažlivá síla část hmoty z Antlie2 přetáhla. Podobně došlo nejspíš i ke ztrátě dalších těles. “Záhadou pro nás ale zůstává rozloha celé galaxie, podobné galaxie duchů se totiž s úbytkem hmoty běžně smršťují,” vysvětlil další z výzkumníků Sergey Koposov.

Foto: foxnews.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …