Domů     Čeští vojáci si v pevnosti v Přemyšli pochutnávali na polévce z vran!
Čeští vojáci si v pevnosti v Přemyšli pochutnávali na polévce z vran!

18. března 1915 je ve třetí největší vojenské pevnosti Evropy rušno. Rakouské velení v Přemyšli chystá útok na nepřítele. Dlouhé obléhání ruskou armádou už si vybralo svoji daň.

Udržet bojovou morálku vojáků zničených hladem, zimou a nemocemi je nadlidský výkon. Bojeschopných je jenom 30 procent mužů…

Když 6. srpna 1914 vyhlašuje Rakousko-Uhersko válku Rusku, Čechům se do boje nechce. Proč se bít za zájmy státu, který se k nim chová macešsky? Nástup vojáků na východní polskou frontu proto na podzim roku 1914 provázejí protesty.

54. pěší pluk v Olomouci se zdobí černými stuhami, 4. pochodový prapor 88. pěšího pluku v Berouně je ještě odvážnější. Odchází na nádraží se stužkami v národních barvách červené a bílé a hrdě nese zástavu s nápisem „Česká krev“.

Dlouhý pochod do Polska v nesnesitelném horku a prachu s výstrojí o váze 20 kg je pro české pěší vojáky těžkou zkouškou. Navíc už jedna z prvních bitev u polského Tomaszowa 28. srpna 1914 zanechá za sebou na rakouské straně krvavou žeň 1200 padlých.

Rusy se daří zahnat na ústup, boje v celé oblasti ale pokračují. „Dělostřelba ruská začala do našich sypkých okopů střílet tak přesně a nízko při zemi, že nás přímo zasypávala.

Vypadalo to, jako kdybychom si vykopali hroby, ve kterých nás zaživa pochovali, což se mnoha mým kamarádům také stalo,“ líčí český voják Ladislav Padevět.

Velitelská štáb pevnosti v Přemyšli v roce 1914. Boje o rakousko-uherskou pevnost se účastní i řada Čechů.
Velitelská štáb pevnosti v Přemyšli v roce 1914. Boje o rakousko-uherskou pevnost se účastní i řada Čechů.

Zastavili armádu

Pevnost v Přemyšli, vystavěná v letech 1888 – 1914, má 45 kilometrů dlouhé opevnění a je považována za téměř nedobytnou.

Ještě v srpnu a září 1914 má každý bojující voják v pevnosti dostat denně 700 gramů chleba, 200 gramů zeleniny, 300 gramů hovězího masa, 20 gramů tuku, 35 gramů tabáku a 0,25 litru vína nebo 0,5 litru piva nebo 0,05 litru rumu, potom ale jsou příděly jídla čím dál menší.

Rusové pevnost obkličují od 22. září 1914.Když velitel Hermann Kusmanek von Burgneustädten (1860 – 1934) odmítne výzvu ke kapitulaci, zahájí ruská vojska útok.

Posádku pevnosti tvoří hlavně Rusíni a Maďaři a postupně se sem přesouvají další vojáci včetně Čechů. Rusům se ale nedaří. 8. září podniknou poslední pokus o dobytí Přemyšli a o den později se stáhnou. Více než 120 000 obránců zastavilo ruskou armádu o síle asi 300 000 mužů.

Ruští vojáci obránce pevnosti nijak nešetří.
Ruští vojáci obránce pevnosti nijak nešetří.

Denně umírá 300 lidí hlady

Nepřítel sice ustoupil, ale brzy vyráží znovu do útoku. 5. listopadu stojí před branami pevnosti a během tří dnů ji obklíčí. Rusové tentokrát nezvolí přímý vpád, ale uzavřenou blokádu, což se ukáže pro obránce smrtelné.

Kolem pevnosti jsou v příkopech zbytky děl a na zdechlinách koní hodují krkavci, vrány, psi a kočky. Voda omývající příšerně zapáchající zdechliny nezadržitelně podporuje šíření cholery.

Velitelství bojuje proti nákaze svérázným rozkazem, „aby dostal každý muž denně bezvýhradně 1/8 litru slivovice nebo rumu.“

Jídlo dochází. Proto se velitelé rozhodnou porazit koně. Vojáci si z toho dělají legraci.
Jídlo dochází. Proto se velitelé rozhodnou porazit koně. Vojáci si z toho dělají legraci.

Zásoby jídla se tenčí a velení pevnosti se proto v prosinci 1914 rozhodne porazit 8000 koní. Po pevnosti potom koluje vtip. Vojáci se sejdou nad ešusem s polévkou a kouskem koňského masa. Jeden se ptá druhého:

„Víš, jaký je rozdíl mezi obléháním Přemyšle a Tróje? V Tróji byli hrdinové v koňském břiše, v Přemyšli jsou v břiše hrdinů.“ Na konci roku 1914 už v okolí nejsou psi, kočky, ani krysy a lahůdkou je polévka z vran.

Situace je kritická, ale pevnostního lékaře nic nerozhází: „Všechno jde dobře, denně zemře hlady nejvýše 300 lidí.“

Hermann Kusmanek von Burgneustädten dostane od rakousko-uherského císaře povolení ke kapitulaci.
Hermann Kusmanek von Burgneustädten dostane od rakousko-uherského císaře povolení ke kapitulaci.

Je konec, všechno zapalte!

Velení chystá průlom. Mužstvo dostává poslední zbytky zásob – tři masové konzervy a trochu rumu. Většina z nich všechno sní a vypije najednou. Vyhladovělá těla to nezvládnou a mnozí z nich jsou okamžitě opilí nebo dokonce umírají v křečích.

V posádce, kterou v době nejtvrdšího obléhání tvoří cca 131 000 mužů, je nyní asi 15 000 Čechů. „Každý, kdo se vyhne svým povinnostem, bude popraven!“ vyhrožují velitelé. Akce ale skončí nezdarem, i když 20. března pálí pevnostní děla celý den.

Hermann Kusmanek dostává povolení ke kapitulaci. V neděli 21. března předčítají velitelé vojákům rozkaz, ve kterém rakousko-uherský císař František Josef I. (1830 – 1916) děkuje posádce za hrdinskou obranu pevnosti. Je konec.

Všude jsou slyšet ohlušující detonace, vidět plameny a sloupy dýmu. Likviduje se všechno, co by mohlo skončit v rukou nepřítele – děla, mosty, vozy, polní kuchyně, zbraně i patrony. Vojákům zbývá jenom příbor, ešus, chlebník a přikrývka. 22. března 1915 se pevnost vzdává.

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Historie
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
reklama
lifestyle
7 kultovních hororů: Dnes strachy neusnete!
Máte rádi ten pocit, kdy se žaludek stáhne strachy i očekáváním a za krkem a na rukou vyrazí husí kůže? Chcete se dnes bát a přitom být v bezpečí? EPOCHA Plus pro vás vybrala 7 hororů, které byste rozhodně neměli minout.     Vymítač ďábla Věděli jste, že nás příští rok čeká remake tohoto nezapomenutelného […]
Láska, smrt a bolest: Osudy Ivety Bartošové
Iveta Bartošová, ikona českého showbyznysu, prožila život plný lásky i bolesti. Od první lásky s Petrem Sepéšim, přes úmrtí tohoto blízkého přítele, až po komplikovaný vztah s Ladislavem Štaidlem. Její osudy byly svázány s nečekanými událostmi a dramatickými zvraty, které otřásly nejen jejím životem, ale i veřejností. Zrození princezny Vraťme se zpět do 90. let. […]
Elvis Presley: Legendární Král Rock’n’Rollu
Život krále rock’n’rollu, Elvise Presleyho, byl plný vzestupů a pádů, které ho katapultovaly na vrchol slávy, ale také ho stály život. Jeho nekonečná vášeň pro hudbu a osobitý styl se staly ikonickými pro celou éru. Od chudých začátků v Mississippi po oslnivé vystoupení ve slavném pořadu Comeback 1968, Elvis zanechal nezaměnitelnou stopu ve světě hudby. […]
Amy Winehouse: Z hvězdy se stává mrtvá členka Klubu 27
Amy Winehouse, britská pěvecká ikona s uhrančivým hlasem a tragickým osudem. Její životní cesta, poznamenaná závislostmi a bouřlivým manželstvím, ji ve věku 27 let navždy zařadila do nechvalně proslulého Klubu 27. Klub 27 patří k nejexkluzivnějším spolkům světa. Aby se do něj jeho členové, kterých už je přes 80, dostali, musí učinit jen dvě věci […]
reklama
záhady a tajemství
Chození po ohni: Superschopnost pro každého, nebo podvod?
„To je jen podsvícený diodama, není to horký,“ říká jeden z kluků tlačících se u monitoru. „Mají krém s nanotechnologií, maže se na chodidla,“ oponuje další. Na obrazovce běží video s přechodem po žhavých uhlících. Je to podvod? Nebo to vážně jde?    Amerika, Čína, tropické ostrovy… Odkazy na přechody rozžhaveného uhlí najdeme rozesety v […]
Vraždy pražských prostitutek: Zabíjelo záhadné monstrum?
Málokdo zřejmě ví, že Praha se v polovině 19. století děsila vraždícího přízraku pražských prostitutek, jenž původně ani nebyl považován za člověka… K první vraždě došlo na podzim roku 1836 v nevěstinci „U Zlaté Rozálie“ v Konviktské ulici. Když ráno uklízečka vešla do jednoho z pokojů, našla zde bez známek života ležet jednu z mladých prostitutek. […]
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
epochalnisvet.cz
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
Když mladý španělský válečný lékař během první světové války vidí utrpení raněných vojáků, hledá způsob, jak jim od bolesti rychle ulevit. Najde epidurální anestezii!   Španěl Fidel Pagés Miravé (1886–1923) vystuduje medicínu v Zaragoze na severovýchodě země. Promuje v roce 1908 a nastoupí k vojenskému zdravotnickému sboru, kde je přidělen vojenské nemocnici v madridské čtvrti
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
epochanacestach.cz
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
Je prý starší než anglické Stonehenge a egyptské pyramidy. Záhadná svatyně nedaleko od Prahy vzbuzuje otázky, na které se dosud nikomu nepodařilo najít odpověď. Možná šlo o nejstarší observatoř v Evropě, možná zde probíhaly brutální rituály. Tragické dopravní nehody na silnici z Prahy do Chomutova, která tajemným místem prochází, jsou zase přičítány zdejší temné historii. Prehistorická svatyně
Rozhýbejte tělo na jaro!
panidomu.cz
Rozhýbejte tělo na jaro!
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co
Aby hubnutí mělo svůj efekt
nejsemsama.cz
Aby hubnutí mělo svůj efekt
Pokoušíte se zhubnout, ale nejde to a jenom se cítíte ztrápená hlady? Příčiny mohou být hlubšího rázu. Pocit hladu ovlivňuje spousta faktorů – vyvážený jídelníček, stres, kvalita spánku, užívání léků, práce na směny či fyzický výkon. Na vině ale může být i hormonální nerovnováha. Které hormony mohou bránit hubnutí? Hormonů je spousta a řídí různé procesy v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
iluxus.cz
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
V samém srdci Prahy se nachází restaurace Apelace 21, o níž jsme psali zde - nicméně, je známá svým unikátním přístupem k gastronomii a vínu. Tento měsíc se rozhodla rozšířit své horizonty a nabídnout
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
historyplus.cz
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
Vypadá to zle. Turci dobyli dolní město a co nevidět obsadí i to horní. Pak se vrhnou na hradby chránící samotnou bělehradskou pevnost a je jen otázka času, kdy je ztečou. Tedy pokud Hunyadi něco neudělá. Sedmihradský vévoda má v rukávu tajnou zbraň, která se mu už jednou osvědčila. Zafunguje i tentokrát?   Turci se tlačí
Grilovaný camembert
tisicereceptu.cz
Grilovaný camembert
Suroviny 4 camemberty 4 lžíce olivového oleje 1 snítka čerstvého rozmarýnu 1 snítka čerstvého tymiánu špetka soli mletý černý pepř 2 stroužky česneku Můžete si vymyslet svou vlastní marinádu
Kapky deště nám přinesly štěstí
skutecnepribehy.cz
Kapky deště nám přinesly štěstí
Znali jsme se s Mirkem krátce a museli jsme se brát. Ve svatební den bylo ještě ke všemu příšerné počasí. Už jako holka jsem toužila mít letní svatbu. Před spaním jsem si představovala, jak kráčím rozkvetlou loukou v nádherných krajkových šatech ruku v ruce s urostlým ženichem, i když jsem neměla ponětí, kdo to je a kam vlastně jdeme. A mimochodem,
Má už Petruchové tak akorát dost?
nasehvezdy.cz
Má už Petruchové tak akorát dost?
Už dlouhé měsíce ze zákulisí televize Nova unikají pikantní informace. Říká se, že Lucii Borhyové (46) dělá čím dál větší naschvály její mladší kolegyně Veronika Petruchová (29). Nejenom že se snaží
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
enigmaplus.cz
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
Tekutá esence slunečního svitu a květinové magie, med je daleko více než jen lahodné ochucení. Po staletí je uctívaný jako pokrm bohů i lidí, tento zlatavý elixír skrývá v sobě sílu, která uzdravuje t
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
21stoleti.cz
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
Žijeme v době plastové jako generace „plastic people“, v barevném, naleštěném a nerozbitném. Z kdysi zázračného produktu se stává veřejný nepřítel číslo jedna. Máme se ho ale bát? „Plasty nejsou zlo.