Vzácné kovy, zlato ale také zásoby vody ve stamiliardových hodnotách. To všechno mohou nabídnout asteroidy a komety kosmickým těžařům budoucnosti.
Velké společnosti proto pracují na technologiích, které by tyto zásoby surovin dokázaly získat.
Vesmírné pokladnice
Asteroidy nabízejí třeba ložiska zlata. Cennější jsou však další vzácné kovy, jako například platina či osmium. Podle odhadů by přitom asteroid s průměrem pouhých 500 metrů měl obsahovat více platiny, než kolik lidstvo na Zemi vytěžilo za celou svou historii.
V našem dosahu je okolo 2000 asteroidů, cenné minerály by mohla obsahovat desetina z nich. Jak se k nim ale dostat?
Lovci drahých kovů
Existují tři hlavní koncepty těžby na asteroidech. První počítá s tím, že by se k tělesu vypravila loď s lidskou posádkou, která by horninu natěžila, naložila a odvezla zpátky na zem, kde by byla zpracována. Něco takového je ale příliš nákladné.
Lidskou posádku proto mají v druhé variantě nahradit roboti. Největší šanci na úspěch má ale zřejmě třetí varianta. Roboti by totiž z natěžené horniny mohli přímo namístě získat čistou surovinu a zpátky se vydat jen s ní.
Roboti a mikroby
V současnosti vědci v laboratořích testují jeden ohromný zlepšovák. Kovy z hornin by se totiž nemusely extrahovat pomocí rafinerií či mechanicky. Mohly by se o to postarat speciální bakterie.
Ty by vstříkla do nitra asteroidu sonda, která se přichytí na jeho povrchu. Bakterie by pak svou pouhou přítomností rozkládaly nepotřebné látky či vylučovaly ty požadované. Při testech dokázaly bakterie zvýšit výnosnost těžby mědi z 60 % na 90 %.
Sklizeň každých 20 let
Bakterie by však na něco takového potřebovaly 10 až 20 let. To ale není taková nevýhoda, jak by se na první pohled mohlo zdát.
Mikroby pracují zdarma a mateřská loď vybavená sondami s bakteriemi by jich mohla „infikovat“ desítky a naplánovat tak pravidelné automatické sklizně.
„Dvacet let se nám může zdát jako dlouhá doba, ale při dobývání vesmíru se budeme muset naučit pracovat delším časovém měřítku,“ dodává John Lewis, expert z firmy Deep Space Industry, která na vývoji technologie pracuje.