Skip to content

Střelba přímo u soudu

Do ticha v soudní místnosti se ozývá monotónní hlas předvolaného svědka. Mluví o praktikách uvnitř vyděračského gangu. Většina jeho členů už si tresty vyslechla. Zbývá jediný. Ten se náhle vymrští z lavice obžalovaných, přeskočí pultík a vrhne se na svědka, odhodlán ho zabít.

Dnešní jednání neskončí poklidně.

Soudkyně federálního soudu v Salt Lake City Tena Campbellová zděšeně povstane. Tak nebezpečný výpad obžalovaného proti svědkovi ještě nezažila. Siale Angilau (25), který se zpovídá z více než 20 trestných činů, jedná rychle a nečekaně.

Jediným skokem je u svědka. V ruce mává perem. Zdá se, že mu chce nástroj zabodnout do srdce. Svědka může zachránit jen velmi rychlá akce. Advokáti vstávají v marném pokusu svého klienta zadržet. A v tu chvíli třeskne výstřel.

Je po útoku.

Rekonstrukce zásahu maršalú po utoku Siale Angilau na korunního svědka.
Rekonstrukce zásahu maršalú po utoku Siale Angilau na korunního svědka.

Nejhorší přichází na konec

Angilau je posledním ze 17 obžalovaných členů vyděračského gangu Tongan Crip Gang. Podle obžaloby spáchala tato skupina v letech 2008 až 2010 přes 20 trestných činů, mezi které patří hlavně vydírání, násilnosti, ozbrojená přepadení a také dvě vraždy.

Zbylí členové už si své tresty vyslechli. Dostali mezi 10 a 30 lety vězení. Angilaua si soudkyně nechává nakonec. Právě on je obviněný z toho, že má přímý podíl na obou vraždách. Bývalý člen Tongan Crip Gang Vaiola Tenif, odsouzený vězeň, má promluvit o poměrech uvnitř gangu a zejména o tom, jakou pozici zastával Angilau a jak přijímal nové členy.

„Není zcela jasné, jaká část jeho výpovědi podnítila tak bouřlivou reakci,“ komentuje následující události mluvčí FBI Mark Dressen.

FBI v budově federálního soud Salt Lake City po střelbě v soudní síni.
FBI v budově federálního soud Salt Lake City po střelbě v soudní síni.

Panika přichází se zpožděním

Jediný, kdo stihne zareagovat bez váhání, je přítomný agent FBI. Okamžitě vypálí ze své služební zbraně. Místností se ozve 7 po sobě jdoucích výstřelů. Než si ostatní uvědomí, co se stalo, leží Angilau na zemi.

Teprve se zpožením vypuká panika. Ochranka soudu volá sanitku. Těžce zraněného obžalovaného odvážejí do nemocnice. „Minimálně jeden z výstřelů ho zasáhl do hrudi a zranil,“ konstatuje mluvčí Dresser.

Siale Angilau zaplatil nejvyšší cenu za překvapivý útok.
Siale Angilau zaplatil nejvyšší cenu za překvapivý útok.

Jiný verdikt, než jsme čekali

Po půlhodinové přestávce svolává soudkyně Campbellová opět všechny do jednací místnosti. Samozřejmě kromě Angilaua, který tou dobou bojuje o život v nemocnici. Rozhoduje se, že porotu vymění. Ta stávající podle ní byla natolik otřesena netypickým zážitkem, že by obžalovaný možná už neměl zaručený spravedlivý proces.

Nakonec to ale není potřeba. Angilau umírá po několika hodinách v nemocnici. První trestní proces v nové federální soudní budově tak skončí bez verdiktu.

Foto: deseretnews.com, mirror.co.uk, kuer.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Vraždy
Zobrazit více …