Domů     4 české vlastenecké hospody: Protistátní pikle se nejlépe kují u piva
4 české vlastenecké hospody: Protistátní pikle se nejlépe kují u piva

Revolucionář Josef Václav Frič spláchne roku 1848 žízeň zlatavým mokem. „Ti opatrní, přemoudřelí a uhlazení staří páni nechápou, že hospoda je prubířským kamenem demokracie,“ přisadí si lehce opojený alkoholem. Dějiny mu ale dávají za pravdu. Zárodek nejednoho převratu vzniká v hospodě…

„Ekonomicky slabá česká společnost prostě nemohla najít jiná společenská střediska než právě početné restaurace, hostince, pivnice, sklípky, krčmy a kafírny.

Český literát stěží mohl své přátele přijímat ve svém bytě, který obvykle představovala jediná místnost, a pro pohoštění by stejně musel poslat do nejbližšího pohostinského zařízení,“ líčí situaci kolem poloviny 19. století český historik Jiří Rak (*1947).

Když čeští vlastenci chtějí, aby se jejich věc trochu pohnula dopředu, nezbývá jim zkrátka, než se sejít v hospodě.

Nejdůležitější schůzka probíhá 11. března 1848 v hospodě ve Svatováclavských lázních (mezi dnešním pražským Karlovým náměstím a Václavskou ulicí, dnes už budova neexistuje – pozn. red.). Policie všechny nechá být, myslí si, že z toho jako obvykle nic nebude.

Jenže tentokrát se splete. Rodí se požadavky Čechů na nejrůznější svobody a po hospodách je hned co probírat…

V Měšťanské besedě ve Vladislavově ulici se popíjí a hrají se i karty a biliár.
V Měšťanské besedě ve Vladislavově ulici se popíjí a hrají se i karty a biliár.

1. Umírnění versus radikálové

Hospoda: Měšťanská beseda, Praha 1 – Nové Město, Vladislavova 20

Založena: 1845, existuje dodnes, nyní je na jejím místě hotel

Nejslavnější období: kolem poloviny 19. století a léta v nové budově po roce 1871

Vlastenečtí štamgasti: František Palacký, František Ladislav Rieger, František August Brauner, František Dittrich

Měšťanská beseda jako „reprezentační politicko-společenské středisko pražských měšťanů“ zahajuje svoji činnost 31. ledna 1846. Vystřídá dvě působiště v pronajatých prostorách ve Voršilské ulici a v domě U černé růže na Příkopech, než si konečně v letech 1868 – 1871 postaví vlastní budovu v dnešní Vladislavově ulici.

Jádrem se stává restaurace, kde se nejenom popíjí a debatuje, ale také se hraje biliár nebo karty.

„Zotavení sil starostmi vezdejšími sklíčených, vzdělání ducha v obcování s muži, kteří okrasou vlasti a národa svého jsou, bratrské přichýlení se měšťana k měšťanu, Čecha k Čechu, to ty jsou poklady, jichž každý zde najde…“ obhajuje vznik nového přepychového hostince primátor František Dittrich (1801 – 1875).

V Besedě se schází usedlejší vlastenecká inteligence, která vytýká mladým radikálům jejich horkokrevné postoje.

„Jenom vymetáte krčmy a děláte ostudu našemu počestnému vlasteneckému úsilí,“ vyčítají umírnění besedníci kroužku mladých revolucionářů zvanému Repeal. Novinář Josef Václav Frič (1819 – 1890) ale sebe a své kumpány ostře brání.

Vztek zapije pivem a pak prohlásí, že „návštěvy hospod jsou prubířským kamenem demokratického cítění“. Právě v diskusích v hospodách vidí možnost tříbit si názory a šířit nové myšlenky.

„Však vy v Měšťanské besedě se podle svědků také jenom pouhou vodou nenapájíte!“ vrací jim jako bumerang jejich kritiku. Má pravdu, mnozí z vlastenců s chutí sáhnou po dobře vychlazeném džbánku. Voda v něm ale rozhodně není.

Novinář Karel Havlíček Borovský si rád dělá legraci. Nevynechá ani vývěsní štíty hospod.
Novinář Karel Havlíček Borovský si rád dělá legraci. Nevynechá ani vývěsní štíty hospod.

2. Rozzlobený sládek

Hospoda: pivovar U Primasů, Praha 2 – Nové Město, Štěpánská 44

Založena: 1803, budova zbořena roku 1921, dnes je na jejím místě banka

Nejslavnější období: 50. léta 19. století

Vlastenečtí štamgasti: Karel Havlíček Borovský, Josef Václav Frič

Redaktor Národních novin Karel Havlíček Borovský (1821 – 1856) nešetří svojí břitkou satirou zpátečnické Rakušáky ani české rádoby vlastence.

Když mu při jedné z návštěv hospody padne zrak na čerstvý nápis, který si na lokále nechali vymalovat, nevěří svým očím. Honem si brousí pero, aby milovníky novot poškádlil, jak krásně se jim podařilo ty české hospodské vývěsní štíty vymyslet.

„Onen nápis zněl U Primasu, tento Ů Lajblů, onen měl tedy o kolečko méně, tento o kolečko více,“ posmívá se jazykovým všeumělům i Havlíčkův kolega novinář Jakub Malý (1811 – 1885).

Alkoholem povzbuzená vlastenecká čeládka při jednom z nočních výletů sundá přebytečné kolečko od Lajblů a přemístí ho na koncové „u“ k Primasům. Možná, že podařený žertík spískal dokonce sám Havlíček.

V novém čísle novinové přílohy Včela si z chybějícího kroužku utahuje. „Nikdo mne takto veřejně kárat nebude,“ zlobí se na něj ale zdejší hostinský Vaňka. „Sundejte to!“ nařídí svým lidem a kolečko opět zmizí.

Havlíčkovi pak posílá pár lahví piva s douškou, „aby se panu redaktorovi požitím sílícího nápoje lépe mozek protřel“. Baví se tím celá Praha.

Nedaleko malostranského kostela svatého Tomáše se nachází vyhlášená pivnice,
Nedaleko malostranského kostela svatého Tomáše se nachází vyhlášená pivnice,

3. Indický spolek v pražské krčmě

Hospoda: U svatého Tomáše, Praha 1 – Malá Strana, Letenská 12

Založena: 1352, zrušena roku 1951, obnovena po roce 1970, existuje dodnes

Nejslavnější období: 80. – 90. léta 19. století

Vlastenečtí štamgasti: Jakub Arbes, Josef Václav Frič, Mikoláš Aleš, Luděk Marold, Josef Svatopluk Machar

V pivovaru svatého Tomáše na pražské Malé Straně teče pivo proudem. Večer už pokročil a všichni mají notně upito, když najednou otočí hlavy ke dveřím hospody, kde se právě zjevil český spisovatel Jakub Arbes (1840 – 1914).

„Ve zbožném údivu díval jsem se na Mistra, lapal každé jeho slovo jak věřící křesťan, a nejen ten večer, ale i řadu příštích…“, vypráví básník Josef Svatopluk Machar (1864 – 1942). Co řekne Arbes, to všichni považují za svaté.

Je srdcem společnosti zvané Mahábhárata podle staroindického eposu. Baví se tu každý s každým a probírá se politika, každodenní starosti i uměni. Listopadové ráno roku 1880. Z mlhy na nároží dvou ulic pražské Malé Strany se vynoří silueta muže.

„Dobré ráno, pantáto, to máme dnes hezký den,“ osloví metaře cestou domů na Smíchov. V dlouhém černém kabátě, s kloboukem a viržinkem v ústech je Arbes nepostradatelnou figurkou noční Prahy.

Když z hospody u Tomáše táhne městem, ve dvě hodiny v noci je o něj možné zakopnout u hřbitova na Malvazinkách, v půl páté za svítání s kýmsi živě diskutuje na Vyšehradě, aby o hodinu později ve Vršovicích pokynul roznašečům novin.

Pak se vrací domů, aby večer začal nanovo. Na začátku 20. století ale přestává k Tomášovi chodit a Mahábhárata se rozpadá.

K Flekům chodil i známý politik František Brauner.
K Flekům chodil i známý politik František Brauner.

4. Univerzita pro vyvolené

Hospoda: U Fleků, Praha 1 – Nové Město, Křemencova 11

Založena: 1499, existuje dodnes

Nejslavnější období: 1902 – 1935 Flekovská akademie

Vlastenečtí štamgasti: František Brauner, Josef Kajetán Tyl, Jan Neruda, Jakub Arbes, Mikoláš Aleš

„Politické spory si raději vyříkává u Fleků než v salonu své kultivované ženy,“ říká se v 60. a 70. a letech 19. století škodolibě o politikovi Františku Braunerovi (1810 – 1880).

Ačkoli jeho žena Augusta vede salón, ve kterém „hostům bylo útulno, když paní domu nalévala čaj do míšeňských šálků, a kde se cítili v teplém, domácím prostředí,“ jak vysvětluje kulturní historička Maryša Radoňová-Šárecká (1890 – 1858), František některé otázky raději probíhá u piva, kde si tolik nemusí hlídat jazyk a není svázaný úzkoprsým bontonem.

Zkrátka i konzervativní staročeští politici občas potřebují vypadnout z domova a zanadávat si. Nalévá se přitom flekovskou specialitou, třináctiprocentním černým ležákem. Hospoda si ovšem ve své pověsti nezadá ani později.

Originálně vyzdobená malá místnost U Fleků hostí na začátku 20. století denně pestrou společnost z řad spisovatelů, profesorů, lékařů a advokátů, výtvarníků a spisovatelů, herců i operních zpěváků.

Říkají si Flekovská akademie a jejím mozkem se stává největší malíř v Čechách, dvoumetrový Láďa Novák (1865 – 1944), který předtím rád sedával i u malostranského svatého Tomáše.

Píší se tu a malují kroniky, celkem pět flekovských knih, obsahujících veršovánky, obrázky a karikatury.

První z nich zakládají flekovští kumpáni 28. května 1902. Pro zdejší bohémskou společnost neplatí zavírací hodina a objednávají si tu na stoly, přitom jeden stůl znamená deset až dvacet sklenic.

O výzdobu se postará Novák s Mikolášem Alšem (1852 – 1913), který vymaloval dvůr.

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Nablýskaní krasavci: 5 legendárních mečů historie
Nebýt jich, dějiny by třeba vypadaly úplně jinak. Zbraně s nablýskaným ostřím se však navždy zapíší do historie. Některé umí přeseknout železo, další se pro změnu dostávají až na vlajky států. Jedno ale mají společné – jejich osud obepíná mlha tajemství. Excalibur Zajímavost: Záře čepele oslepí protivníky Slavnějšího zástupce bychom ve světě mečů pohledali. Vlastníkem je […]
Historie
Berta a Rosa: osudové ženy Emila Holuba
Má se z něj stát na otcovo přání doktor. A protože to je hodný chlapec, obětuje svou lásku k archeologii a přírodním vědám a doktorem se opravdu stane. Ale jeho láska k dobrodružství a Africe nezmizí. Jakmile odpromuje, otočí se ke své kariéře zády. „Pojedu do Afriky,“ prohlásí a po třech měsících příprav se vydává na cestu. Je […]
Historie
Henry Ford: Vizionář i podivín
Rok 1875 je pro dvanáctiletého mladíka víc než významný. Ne že by viděl premiéru opery Carmen, ani není svědkem okamžiku, kdy první Angličan přeplave kanál La Manche. Kdepak: dostane kapesní hodinky a vidí první parní traktor. Díky hodinkám se naučí jemnou mechanickou práci, když je rozebírá a skládá. Během pár měsíců opravuje hodinky všem sousedům. […]
Historie
Beton, ocel a chlad! Evropské valy, které měly zabránit válce
Jatka první světové války, a zvláště nasazení kulometů zcela proměnily vojenské a strategické myšlení. Většina evropských států v meziválečném období začala budovat systémy hraničních opevnění, které měly potenciálního útočníka zastavit. Jenže, každá válka je zcela jiná než ta předchozí. Obranné taktiky nepočítaly se strategií bleskové války a masivního nasazení letectva nebo s postupem z nečekaných míst… 1. […]
reklama
záhady a tajemství
Pátrání po tajemném vrahovi s pomocí DNA: Nejpravděpodobnější totožnost Bible Johna
Překontroluje tašku a zamkne dveře. Stejnou cestou jako každý den se vydá do práce. Přesto na osudné ráno 23. února 1968 nikdy nezapomene. Glasgowský Battlefield mu poskytne hrůznou podívanou. U vjezdu do garáží na Carmichael Place leží mladá žena. Nahé tělo nejeví pražádné známky života…   Ve skotském Glasgow zavraždí tři ženy, to mezi roky […]
Bocca della Verità: Tajemství Úst pravdy v Římě
Bocca della Verità, známá jako Ústa pravdy, je fascinující socha, která se nachází v Římě, konkrétně u kostela Santa Maria in Cosmedin. Tato ikonická starořímská památka, jejíž původ sahá až do 1. století našeho letopočtu, je nejen historickým artefaktem, ale také zdrojem mnoha legend a záhad. Socha má průměr 1,75 metru a byla pravděpodobně původně […]
Bájný fénix: Zrozen z popela
Jeho peří se leskne zlatem a nabírá odstíny do purpurové. Velikostí připomíná orla. Ladně dosedne do hnízda – a zahoří jasným plamenem!   Z hromádky popela se zrodí nový život, potomek toho shořelého. Nový fénix. Asi nejslavnější z bájných ptáků najdeme napříč mytologií i pohádkami na mnoha místech světa. Za tím nejstarším musíme ale zamířit […]
K čemu došlo v osmdesátých letech v rokli smrti v Hřensku?
V osmdesátých letech zemřeli v Hřensku za velmi záhadných okolností tři mladí nadaní lidé. Proč se i dnes svědci bojí o záhadných úmrtích hovořit? Kauza Hřensko se našim ostatním příběhům v mnoha ohledech vymyká. Domněnka, že se jednalo o komunistický zločin, je totiž jen jednou z několika možných verzí. Co ale víme jistě, je skutečnost, […]
reklama
svět zločinu
Případ mrtvého faráře Sobka ovládl strach
Případ oběšeného faráře Sobka stále provází velký strach. Strach obyvatel Petrovic z oné noci i strach jen na tehdejší události vzpomínat, natož pak o nich vůbec hovořit. Přesto všechno se ale začala v roce 1993 podezřelá smrt děkana Sobka vyšetřovat, což přineslo celou řadu velmi znepokojivých zjištění. Jeho tělo bylo zohaveno Děkan Sobek zemřel 25. […]
Henri Charriére aneb Motýlek: Příběh muže, který uprchl ze slavného vězení
Filmové drama Motýlek, které mělo premiéru v roce 1973, nám připomnělo příběh muže, který jako jediný dokázal uprchnout z věznice na Ďábelských ostrovech ve Francouzské Guayaně, kde si odpykávali trest nejhorší zločinci. A i když se úspěšný snímek možná v něčem lišil od skutečnosti, autor knižní předlohy prý na natáčení osobně dohlížel. Zřejmě si chtěl […]
Slavné útěky: Jiří Kajínek
Stále tvrdí, že je nevinný, několikrát se pokusil o útěk a ten poslední z něj udělal mediální hvězdu. Jiří Kajínek je pro naši justici recidivista a odsouzený vrah, který byl za dvojnásobnou nájemnou vraždu potrestán doživotním odnětím svobody. Mnoho lidí ale věří, že i když to rozhodně nikdy nebyl žádný andílek, tak činy, kvůli kterým […]
Frank Freshwaters: Muž, který utekl z „věznice Shawshank“
K dalším vězňům, jejichž příběh sloužil jako předloha k filmovému zpracování, patří Frank Freshwaters. Tomu se totiž v roce 1959 podařilo uprchnout z věznice v Ohiu a spravedlnosti unikal celých 56 let. Jeho příběh později inspiroval tvůrce dechberoucího snímku Vykoupení z věznice Shawshank, který měl premiéru v roce 1994. Jenže zatímco si filmový Andy v […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz