Musím je nějak přimět kupovat losy,“ přemítá anglická královna Alžběta I. nakonec se jí to podaří. Potřebuje nějak financovat výstavbu anglických vojenských přístavů. Mazanou taktikou je k tomu nakonec donutí!
Anglická královna Alžběta I. (1533 – 1603) smutně kouká do vymetené královské pokladny. Trápí ji otázka, zda Anglie bude vojensky stačit tvrdé konkurenci okolních států. Prázdná kasa jednoznačně napovídá, že ne.
„Kde sebrat peníze a zalepit díru v rozpočtu?“ leží panovnici dnem i nocí v hlavě.
Na šlechtu vymyslí lest
Naštěstí přijde na jednoduchý, ale přitom vynalézavý nápad: na výstavbu vojenských přístavů vypíše loterii. Jenže losy jsou drahé a nikdo je nekupuje. Na nic proto nečeká a obratně vymyslí lest.
Chce-li se bohatá anglická šlechta zúčastnit tolik oblíbených radovánek u královny, musí mít vstupenku, a tou je los!
Bez balíku na ples nechoď!
„Podle počtu předložených losů byl šlechtic s chotí při vstupu do sálu vítán. Koupil-li jich málo, dveřník jen šeptal, nikdo nevěděl, kdo vlastně vchází, a byla z toho ostuda,“ líčí současný autor Ivo Kasal.
Alžbětina taktika způsobí, že příslušníci modré krve kupují losy po stovkách a početní sloužící za nimi nosí jejich stohy na společenské akce u dvora.
Nákladně oblečený šlechtic vstupuje do dveří sálu v Buckinghamském paláci. Jeho sluha za ním táhne veliký balík. „Sir Thomas Gresham,“ vyvolá hlasitě dveřník jméno významného královnina poradce. Všichni přítomní se otočí a zahlédnou sluhův bohatý náklad.
Nonstop hazard
Společenská prestiž člověka zkrátka stoupá s počtem koupených losů. Tím, kdo ale při výkřicích královského dveřníka cítí údajně největší zadostiučinění, jsou prý manželky šlechticů. Mohou tak dát na odiv svoji důležitost v dvorské hierarchii.
Jisté je, že právě díky Alžbětinu snažení získaly loterie v Anglii oblibu. O obrovském zájmu lidí svědčí i ta z roku 1569. Aby uspokojili všechny zájemce o hazardní dobrodružství, tah probíhal dnem i nocí od 11. ledna až do 6. května 1569!