Domů     Turistický průvodce Prahou roku 1780: Uvítají vás kupy odpadků i nová promenáda
Turistický průvodce Prahou roku 1780: Uvítají vás kupy odpadků i nová promenáda

Anglický turista Charles Bruney v roce 1780 poznamenává, že Praha je sice překrásné město, ale jenom dokud nevkročíte dovnitř.

Jaká nepříjemná překvapení tedy mohou čekat neznalého návštěvníka při výletě do české metropole?

Už v roce 1751 v Čechách existuje na dvacet pět silnic vinoucích se od hraničních hor do středu země, z toho k Praze jich směřuje patnáct.

Jakmile dorazíte ve městě do jednoho z vyhlášených zájezdních hostinců, například ke staroměstské Nové hospodě v Celetné ulici č. p. 588, nebo ke Zlatému jednorožci na Malé Straně (č. p.

285), případně do Tří zvonků v Mostecké ulici, majitel vás zapíše do příruční knihy. Poznamená si váš stav, předpokládanou dobu pobytu, u cizince číslo pasportu a ohlásí vás na městském hejtmanství.

Plánek Prahy z 18. století, podle kterého mohl hledat cestu dobový turista.
Plánek Prahy z 18. století, podle kterého mohl hledat cestu dobový turista.

Nepoctiví kočí platí pokutu

Kočár na projížďku si můžete objednat v tzv. kočovských úřadech v Dlouhé třídě (č. p. 926), na Václavském náměstí u Bílého kohouta (č. p. 774), nebo na Malostranském rynku (č. p. 203).

Za půldenní pronájem dáte tři krejcary, za celodenní šest, pro obsluhujícího úředníka nezapomeňte dva krejcary na diškreci. Budete-li na vůz čekat, okamžitě si stěžujte.

Kočího to bude stát pokutu pět kop (300 – pozn. red.) krejcarů, protože podle cechovních pravidel musí pro svého zákazníka hned zapřahat. O stejnou částku bude lehčí také v případě, že po vás bude vymáhat spropitné.

Talkhle vypadala v 18. století dnešní Hybernská ulice v Praze.
Talkhle vypadala v 18. století dnešní Hybernská ulice v Praze.

Hospody chválil i Mozart

Už v roce 1760 se můžete projít po úplně nové pražské promenádě – ulici V Alejích (dnešní Na příkopě). V místě hradebního příkopu zasypaného od Prašné brány k Můstku dělníci položili novou dlažbu, umístili kamenná sedátka a zasadili stromy.

O 21 let později vzniká promenáda i mezi Můstkem a Vltavou (dnešní Národní třída). V uličkách mimo promenádu ale často šlápnete do hnoje nebo odpadků. Radní proto ustanovují zvláštní komisi pro zkrášlování města.

Díky ní už třeba v roce 1787 nehrozí, že vám při procházce někdo naleje z okna na hlavu splašky. V polovině 70. let 18. století nabízejí čtyři pražská města služby čtyř kaváren, šesti restaurací a deseti vináren.

Běžných hospod je nepočítaně, například v domě na Ovocném trhu č. p. 568 se čepuje nepřetržitě už od roku 1408. Za celý sud piva zaplatíte 540 krejcarů (zednický mistr by na něj vydělával skoro pět týdnů). Hostinec v č. p.

588 (dnešní Celetná 29, dům U Zlatého anděla) nabízí přespání a velký počet hostů si vynutí postavení stáje pro 43 koní. Služby zajišťuje dobré, v roce 1789 si je pochvaluje i hudební skladatel Wolfgang Amadeus Mozart (1756 – 1791).

Zvědavý návštěvník Prahy se může vyrazit pobavit i do divadla V Kotcích.
Zvědavý návštěvník Prahy se může vyrazit pobavit i do divadla V Kotcích.

Nenechte se ošidit

Největší tržiště, jakási „obchodní zóna“ se táhne od dnešního Ovocného až Uhelnému trhu. Pozor ale na šizení nejenom při vážení a měření. Už tenkrát se stávalo, že si někdo odnesl si třeba máslo s přísadou loje nebo sůl s vápnem.

Nejširší nabídku poskytují jarmarky trvající týden až čtrnáct dní, tradičně u příležitosti svátků svatých – Josefa, Jana Nepomuckého, Víta, Václava a Mikuláše.

Tady nabízejí i trhovci ze zahraničí a židovští obchodníci, třeba pěkné střevíce se dají koupit za 60 krejcarů (stejný byl týdenní plat tesařského mistra).

Mezi lákadla patří Pražský hrad, Valdštejnský a Černínský palác, Staroměstská radnice s orlojem, Karolinum a jezuitská kolej, o níž si švédský učenec Emanuel Swedenborg (1688 – 1772) zapisuje, že je „královskému paláci rovna.“ Zájmu neujde ani most (název Karlův dostává až v 19. století), z jeho sochařské výzdoby všichni šílí.

Německý cestovatel Johann Georg Keyssler (1693 – 1743) líčí, že „v žádnou dobu tu nechybí lidé, jež se před těmito statuami na kolenou modlí.“

Orientovat se ve změti pražských ulic není snadné. Roku 1770 to ulehčí číslování domů.
Orientovat se ve změti pražských ulic není snadné. Roku 1770 to ulehčí číslování domů.

S červenými čísly nezabloudíte

Hledáte-li někoho v Praze podle adresy, nemusí to být zrovna snadné. Teprve od roku 1770 ulehčuje orientaci číslování domů. Protože v něm ale vzniká spousta chyb, objevují se od roku 1805 nová čísla, podle kterých už nezabloudíte.

Jsou červená, v jednotlivých katastrech uspořádaná podle doby svého vzniku a platná dodnes.

Na odhazování odpadků po ulicích si nechte zajít chuť. Císař Josef II. (1741 – 1790) v době své vlády stanovil za takový prohřešek pokutu rovné 3 zlatky.

Ani zakouřit na ulici si nemůžete, protože další z císařů František I. (1768 – 1835) to v roce 1798 zakázal a o dva roky později nařízení dokonce rozšířil i o veřejné podniky.

Pražané ovšem zákazy neřeší, a proto panovník k pokutě přidává i zabavení dýmky.

Foto: wikipedia.org
Související články
Lifestyle
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Lifestyle
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Lifestyle
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat […]
Lifestyle
Úspěšní a slavní, které vyhodili z práce pro nedostatek talentu
Už od dětství si Walt Disney rád maloval, miloval však i vlaky. Často přikládal ucho ke kolejím a poslouchal, zda se nějaký neblíží. Když se s rodinou přestěhoval do Kansas City, jeho kamarád ho seznámil se světem varieté a filmu. To ho později inspirovalo při návrhu designu Disneylandů, kolem kterých musela vždy vést železnice. Walt Disney […]
reklama
historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
reklama
lifestyle
Hudebník a herec Mark Wahlberg: Na kontě má několik rasistických ataků
Mark Wahlberg se stal známou tváří filmového průmyslu, ale jeho cesta k úspěchu byla poznamenána temnými událostmi. Jeho rasistické útoky ve mládí ho stále provázejí, ačkoli se od té doby hodně změnil. Mark Wahlberg, známý hudebník a herec, se dostal do problémů kvůli svým rasistickým útokům v mládí. Přestože se od té doby změnil a […]
Světové štěstí: Finsko, Dánsko a Island mají nejšťastnější obyvatelstvo na světě, Česko je na 18. místě!
Štěstí… Co je to štěstí? A dá se vůbec měřit? Už desátým rokem vydává organizace OSN, zabývající se udržitelným životem, Světovou zprávu o štěstí. To není vtip! Podle ní jsou i pro rok 2023 nejšťastnější seveřané. Je to paradox, protože právě v těchto zemích se roky potýkali s vysokým počtem sebevražd. Česko se drží v […]
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn