Skip to content

Se středověkými způsoby vládnutí je možné se setkat i v moderní době!

Že se středověkými způsoby vládnutí je možné se setkat i v moderní době dokazuje řada příkladů. Například ten, ve kterém hlavní roli hraje Jean-Bédel Bokassa.

Tento bývalý voják francouzské armády se na Silvestra roku 1965 pomocí převratu chopil moci ve Středoevropské republice, chudém pouštním státu, který v té době existoval pouhých pět let.

Jean Bokassa a francouzský prezident Georges Pompidou.

To, co následovalo, připomínalo špatnou komedii. Bokassa neovládal celé území země, jen okolí hlavního města. Přesto se stal diktátorem se vším všudy. V roce 1977 se dokonce nechal korunovat císařem. Země ze svého tenkého rozpočtu tak platila korunovaci, za níž by se nestyděl ani Ludvík XIV.

Vlajka Středoafrické republiky.

Způsob Bokassovy vlády byl bizarní a krutý. Své odpůrce házel krokodýlům, neváhal střílet do dětí, dokonce se hovořilo o tom, že je kanibal. Jeho despocii ukončila až invaze francouzské armády v září 1979.

Bokassa se synem a s manželkou.

Ta samá Francie mu však poskytla azyl. Do své vlasti se vrátil v roce 1986 a čekalo jej zde vězení. Po nějaké době byl však omilostněn a své dny, které se naplnily v roce 1996, dožil na svobodě.

Nákladná oslava, nezdařená napodobenina Napoleonovy korunovace, si vyžádala 20 milionů USD.

Bokassův režim nebyl a není jediný svého druhu. Podobné znaky vykazovala například vláda Saparmurata Nijazova v Turkmenistánu, či autokracie klanu Kimů v Severní Koreji.

Foto: Vice, IPFS, Pinterest, AP
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články