Většinou si jich vůbec nevšimnete, a to i když je máte doslova před očima. Jejich největším trumfem je totiž unikátní schopnost dokonale splynout s prostředím a nedat tak nejmenší šanci ani predátorům, ani lovené kořisti. Podívejte se na ty největší mistry kamufláže v živočišné říši.
Chameleon jemenský (Chamaeleo calyptratus)
Žije v hornatých oblastech Jemenu a Saúdské Arábie. Základní barvou jeho kůže je zelená, která ovšem v závislosti na situaci může svůj odstín měnit od světle citronové po tmavě olivovou. Bývá přerušována žlutými, hnědými či modrými pruhy a skvrnami.
Výraznost zmíněných znaků závisí třeba na faktorech, jako jsou zdraví, nálada či teplota těla. Mladí chameleoni jsou typičtí bílými skvrnami, kůže březích samic je velmi temně zelená s modrými a žlutými skvrnami.
Ropušnice skvrnitá (Scorpaena porcus)
Žije na mořském dně, v hloubce až 800 metrů. Vyskytuje se v oblasti východního Atlantiku nebo ve Středozemním a Černém moři. Má oválný, do stran zploštělý tvar těla. Na kůži se nachází značné množství výrostků a ostnů.
Ty slouží jako kamufláž a obrana současně. Barva ropušnice skvrtnité je převážně hnědá, červenohnědá až oranžová, s nepravidelně rozmístěnými plochami, na kterých se vyskytují tmavé či světlé pruhy.
Díky tomu tak ryba imituje povrch skal porostlý mořskými rostlinami, na kterém se ukrývá.
Chřestýšovec Stejnegerův (Trimeresurus stejnegeri)
Vyskytuje se v jihovýchodní Asii – konkrétně v jižní Číně, Kambodži, středním a východním Thajsku a severní Barmě. Žije na stromech a keřích v hornatých oblastech, velice často v okolí vodních toků. Ideální útočiště mu skýtají bambusové porosty a rýžová pole.
Protože ve svém přirozeném prostředí je okem téměř nezaznamenatelný, je uštknutí tímto hadem poměrně časté. Naštěstí není jeho jed nijak silný, umírá zhruba 12 % uštknutých lidí.
Drsnokožka kornatá (Theloderma corticale)
Je jednou z nejméně známých žab světa. Žije v tropických lesích severního Vietnamu. Její nalezení a pozorování přímo v přírodě je přitom velmi obtížné – svým vzhledem totiž dokonale napodobuje mech rostoucí na kamenech a kmenech stromů. Vědci proto její životní projevy (včetně rozmnožování) studují pouze v zajetí.
Kallima inachus
Tento babočkovitý motýl patří mezi nejlépe maskované tvory vůbec. I když se díváte přímo na něj, netušíte, že hledíte na živé zvíře. Zatímco horní strana jeho křídel je nádherně modro-oranžově zbarvená, ta spodní připomíná suchý list, a to neuvěřitelně přesně.
Motýl žije v Asii, v oblasti od Indie až po Japonsko. U nás si jeho neuvěřitelnou schopnost kamufláže můžete prohlédnout v motýlím domě v Žírovicích u Františkových Lázní.
Řasovník rozedraný (Phycodurus eques)
Říká se mu mořský dráček a jen málokdo by hádal, že jde o rybu. Podobně vypadají i mořští koníci, od řasovníka se ale liší způsobem pohybu. Řasovník je navíc oproti koníkům o něco větší, dorůstá délky zhruba 20 až 24 cm.
Vyskytuje se pouze u jižního a východního pobřeží Austrálie. České jméno skvěle odráží princip jeho maskování: řasovník dokonale připomíná řasy. Když se nechá kolébat vlnami a mořskými proudy, je od řas a chaluh v podstatě k nerozeznání.
Výreček malý (Otus scops)
Výreček je rozšířen především v jižní a východní Evropě a v západní Asii. Na zimu odlétá do střední Afriky, odkud se na jaře vrací. Hnízdí v listnatých a smíšených lesích, lesostepích, hájích, parcích a zahradách. V České republice je extrémně vzácný. Poprvé zde hnízdil v roce 1998. Počet hnízdících párů se odhaduje na 1 až 3.