Na světě snad není člověk, kterého by nikdy nebolela páteř. Vždyť také celý život drží naše tělo! Z čeho se skládá, jak vznikla a čím trpí nejvíc? Jak si pomoci od bolesti?
Lidská páteř je složena ze 33–34 obratlů, mezi nimiž jsou měkké meziobratlové ploténky. Zároveň je dvojitě esovitě prohnutá, což zajišťuje její pružnost a člověku umožňuje vzpřímenou chůzi.
Unikátní stavba těla
Změna způsobu chůze a pohyb na dvou končetinách přinesly člověku mnoho pozitivního. Měly ale také některé neblahé následky. Došlo totiž k přetvarování páteře do typického „S“ a také k dalším změnám, například v oblasti pánve.
Současně s tím začala být naše páteř zatěžována tam, kde to u jiných živočichů neznáme. Konkrétně přechod páteře do kosti křížové je místem, kde se všechny nepříznivé vlivy koncentrují.
Vyhřezlá ploténka
Obratle jsou podloženy pružnými destičkami, tzv. meziobratlovými ploténkami, na kterých se s věkem projevují degenerativní změny. Meziobratlové ploténky se celoživotní činností trupu snižují a vysychají.
Může také dojít k vyhřeznutí části ploténky do páteřního kanálu nebo se někdy může vytvořit i otok, který tlačí na příslušný nerv v oblasti beder.
V takovém případě pak člověk v bederní krajině cítí ostrou bolest, která se při otáčení a ohýbání trupu ještě zhoršuje.
Bechtěrevova choroba
Příčina tohoto zánětu v páteři (případně i v kloubech na končetinách) dodnes není odborníkům známa. Víme jen, že zde velkou roli hraje dědičnost. Postižený má bolesti v bederní části páteře, které přicházejí a odcházejí a zhoršují se zejména v noci.
Bolet mohou i kyčle nebo oblast žeber, hrudi či krku. Vše doprovází ztuhlost, únava, horečka a nechutenství. Po delší době dochází k omezení pohyblivosti páteře a velkých kloubů. Touto nemocí trpí především muži ve věku do 40 let.
Revmatoidní artritida
Revmatoidní artritida je zánět, který se ohlašuje ranní ztuhlostí a bolestí v zádech, hýždích a stehnech. Zpravidla bývá postiženo více kloubů najednou, obvykle symetricky, na obou stranách těla.
Revmatoidní artritida je způsobena poruchou imunitního systému a zánětem probíhajícím ve výstelce kloubních pouzder. Může vyústit až v poškození kloubu se ztuhnutím, které je možno napravit jen chirurgickým zákrokem.
Osteoporóza
Jedná se o tzv. „řídnutí kostí“, kdy okolo 35. roku věku začíná převažovat úbytek kostní hmoty nad tvorbou hmoty nové. Pro člověka postiženého osteoporózou je typická shrbená postava. Trpí bolestmi zad, ke kterým se přidávají i bolesti zápěstí či kyčlí.
Protože se kosti stávají křehčími a snadněji se lámou, objevují se u pacientů často zlomeniny páteřních obratlů nebo žeber.
Zablokování krční páteře
Lidově se mu také říká „ústřel“. Jedná se o postižení horních krčních plotének, jež způsobuje (mnohdy jednostrannou) bolest podél krční páteře, která vystřeluje až do týlu. Tato blokáda vzniká především po prudkém pohybu hlavou či jako následek přeležení.
Projevuje se typickým držením hlavy v úklonu a rotaci, někdy může být doprovázena i zvracením. Při pohybu bolest sílí.
Lumbago
Bederní ústřel, známý také jako „houser“, nejčastěji vzniká po zvednutí těžkého břemene, po předklonu, prudkém pohybu nebo dokonce kýchnutí. Předchází mu větší fyzická zátěž, prochladnutí nebo viróza.
Někdy při něm postižený cítí lupnutí v bedrech a následnou bolest či ztuhlost zádových svalů. Zůstane v mírném předklonu, nemůže se narovnat a cítí únavu.
Nádor na páteři
Nádory na páteři se objevují poměrně vzácně. Mohou však být jak nezhoubné, tak zhoubné. Jak se projevují? Zejména úpornou bolestí, která se zhoršuje hlavně v noci. Postižený zaznamenává slabost, mravenčení a necitlivost.
Někdy se může přidat neschopnost ovládat močový měchýř nebo střeva. Při výskytu výše uvedených příznaků je nezbytné okamžitě vyhledat lékaře.