Skip to content

William Butler Yeats: Básník, který mluvil s duchy?

Anglicky píšící irský spisovatel a nositel Nobelovy ceny za literaturu William Butler Yeats (1865–1939) je dnes považován za skutečného mistra poezie. Jenže kromě toho se proslavil i svým vztahem ke spiritismu a nadpřirozenu.

Opravdu hovořil s duchy?

V díle tohoto básníka, dramatika a esejisty, který pocházel z Dublinu, lze najít mnoho motivů. Příroda, keltská mytologie, lidový folklór, mystika i nejrůznější nábožensko-filosofické kulty. To všechno Yeatse nějakým způsobem ovlivňovalo.

Vedle svého díla se věnuje i nejrůznějším tajemným naukám – astrologii, alchymii či spiritismu. A právě ten, jak se zdá, ho ovlivnil poměrně výrazným způsobem.

Yeats během svého působení v různých magických spolcích (nejslavnější byl asi Hermetický řád zlatého úsvitu) uvěří, že existují lidé, kteří si mezi sebou už po tisíce let předávají dávné znalosti. Ostatně i proto se během svého života setkává se slavnou ruskou okultistkou Helenou Petrovnou Blavatskou (1831–1891) a svou víru jemně vnáší i do mnoha svých děl.

Patrný je například názor, že základním dějinným cyklem je perioda 2000 let, která se dělá na 28 fází. Po ní přichází anarchie a restart.

Vyvolávání duchů bylo ještě v 1. polovině 20. století velmi populární.

Když mrtví promluví

I Yeatsův vztah k nadpřirozeným silám se časem mění. Během první světové války dokonce zvažuje založit vlastní duchovní a magický spolek, který by navazoval na keltskou mytologii a kombinoval středověké a keltské tradice a magické postupy.

Jenže nakonec do jeho života přichází Georgie Hyde-Lees (1892–1968), kterou si Yeats bere za manželku. Právě tato žena odkloní Yeatse od magie směrem ke spiritismu. Autor se díky ní začíná velkou měrou zajímat o duchy.

„Čtyři dny po sňatku mě žena překvapila oznámením, že se pokouší o automatické psaní. To co přicházelo v téměř nečitelné písemné formě, nesouvislých větách, bylo tak vzrušující a někdy tak hluboké, že jsem ji přesvědčil, abychom ty rozptýlené věty začali spolu sestavovat,“ píše Yeats o schopnosti své ženy, při které se prý projevují duchové skrze psaní slov.

A tak vznikla v roce 1925 sbírka Vision, která je podle Yeatse skutečnou výpovědí neznámých entit zachycenou jeho ženou a interpretovanou jím samotným. Dodnes však nevíme, o jaké entity mohlo jít a zda to všechno vůbec bylo skutečné.

Yeats s rodinou.
Foto: s3.amazonaws.com, yeats2015.com,
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články