Skip to content

Znáte odstřelovací esa 2. světové války?

Jejich heslo zní „Jedna rána, jedna mrtvola“. Kteří odstřelovači v dějinách jich mají na kontě nejvíce? Kteří odstřelovači se zapsali do historie?

Simo Häyhä (1906 – 2002)

Simo pocházel z malého finského městečka Rautjärvi a do armády nastoupil v roce 1925. Díky zkušenostem s lovem a ostřížímu zraku byl ihned přidělen do elitní odstřelovačské jednotky. Häyhä disponoval i ideálními fyzickými parametry – byl malý, měřil jen metr šedesát.

Díky tomu si nemusel při střelbě lehat a stačilo mu, když se posadil do nějaké jámy nebo kráteru, kde číhal.

Král sniperů s obyčejnou puškou

Přestože ve 2. světové válce bojoval jen necelé 4 měsíce, stihl se proslavit neuvěřitelným počtem zastřelených nepřátel. Získal přezdívku Bílá smrt, protože denně zastřelil 5 – 8 mužů a se svou obyčejnou puškou Mosin-Nagant M28 s klasickými mechanickými mířidly dokázal přesně trefit cíl až na 600 metrů.

Na rozdíl od dalekohledových zaměřovačů nebyla Häyhova mířidla tolik vidět, neleskla se a on mohl zůstat lépe skrytý.

Podle jeho vlastního tvrzení zabil Simo Häyhä celkem 542 lidí.

Bílá smrt zabíjí

Podle oficiálních statistik zastřelil Häyhä v době rusko-finské Zimní války odstřelovačskou puškou 505 rudoarmějců, podle jeho vlastních tvrzení jich bylo 542. Dalších více než 200 mužů zabil samopalem.

V teplotách mezi -10 až -40 stupňů operoval zásadně sám, po zasněžených pláních se plížil v bílém maskovacím plášti. Odvažoval se až za ruské pozice, kde nic netušící nepřátele kosil jako kuželky.

S utrženou čelistí

Simo bojoval jen v době od 20. listopadu 1939 do 6. března 1940 – tehdy byl při nečekané přestřelce zasažen do obličeje ruským tříštivým nábojem, který mu utrhl kus čelisti. Než nejlepší sniper historie omdlel, ještě stačil útočníka zastřelit.

Z bezvědomí se probral až 13. března a do dalších válečných konfliktů se už nezapojil. Pak už nikdy nezastřelil člověka, po zbytek života mířil už jen na kachny a stal se chovatelem psů. Zemřel v 96 letech.

Vasilij Grigorijevič Zajcev (1915 – 1991)

Hrdina bitvy u Stalingradu se učil střílet pod vedením svého dědečka při lovech vysoké na Urale. V civilu pracoval jako účetní a na začátku německé invaze do Sovětského svazu byl náčelníkem finančního oddělení u loďstva.

V září 1942 se zapojil do rozhodující řeže 2. světové války, ve stalingradském kotli údajně v období od 10. listopadu do 17. prosince odstřelil 225 vojáků a důstojníků wehrmachtu, z toho 11 sniperů.

Zranění očí v boji nevadí

Zajcev sloužil u 1047. střeleckého pluku 284. střelecké divize 62. armády Stalingradského frontu a odstřelovací pušku, která je dnes součástí sbírek Stalingradského muzea, Zajcevovi osobně věnoval velitel pluku.

V lednu 1943 utrpěl Vasilij při minometném útoku zranění očí – po operaci se vrátil zpět do bojů.

Podle Zajceva byl natočen film Nepřítel před branami.

Nepřítel před branami

Již během bitvy o Stalingrad se Zajcev věnoval výcviku odstřelovačů – říkalo se jim Zajčata a prý zabili dohromady přibližně 3000 nepřátel. V druhé polovině války sepsal dvě brožury pro odstřelovače. Po skončení válečného konfliktu vedl továrnu v Kyjevě a podle jeho životního příběhu byl natočen hollywoodský snímek Nepřítel před branami.

Ljudmila Pavličenková (1916 – 1974)

Ljudmila prožila dětství na Ukrajině a když jako patnáctiletá otěhotněla, provdala se za Alexeje Pavličenka. Manželství se ale brzy rozpadlo. V Kyjevě, kam přeložili jejího otce, se zapsala do střeleckého kroužku a protože ve střelbě z malorážky byla nejlepší ze všech, poslali ji do kurzu pro odstřelovače.

Poté, co její vlast napadli nacisté, přihlásila se coby dobrovolnice do Rudé armády.

Bránila Oděsu i Sevastopol

Stala se příslušnicí stejné divize, u které v letech občanské války sloužil její otec, a snajperskému „řemeslu“ se učila rovnou v první linii. Jen během obrany Oděsy zastřelila 187 nepřátel, v říjnu 1941 byla Ljudmilina divize evakuována k Sevastopolu.

Při jeho obléhání se poprvé střetla s německým odstřelovačským esem – jejich vzájemný souboj trval dva dny a Ljudmila z něj vyšla vítězně.

Pavličenková vyšla po dvou dnech vítězně s německým odstřelovačem.

Přítelkyně první dámy

V červnu 1942 už měla jako odstřelovačka 309 potvrzených zásahů a byla poněkolikáté raněna – spolu s posledními obránci Sevastopolu byla evakuována a stala se hvězdou sovětské propagandy. Spřátelila se s první dámou USA Eleanor Rooseveltovou.

V roce 2015 byl o Ljudmile Pavličenkové natočen film Bitva o Sevastopol.

Marie Ljalková (1920 – 2011)

Tato československá zdravotnice a odstřelovačka se narodila v Polsku, na území dnešní Ukrajiny, a do poloviny 2. světové války pracovala jako traktoristka v kolchoze. 1. března 1942 ovšem nastoupila v Buzuluku u náhradní roty 1.

československého samostatného polního praporu v SSSR a poté, co absolvovala zdravotnický kurz a základní vojenský výcvik, byla zařazena do kurzu pro odstřelovače.

Zdravotnice s puškou

Jako první československá žena se zúčastnila jako odstřelovačka bitvy u Sokolova a posléze od podzimu 1943 do jara 1944 též osvobozovacích bojů na Ukrajině. S více než 30 úspěšnými zástřely se v létě roku 1944 vrátila do zdravotnických kurzů a s 1.

tankovým praporem 1. čs. samostatné tankové brigády v SSSR coby vedoucí zdravotnice absolvovala karpatsko-dukelskou a jaselsko-gorlickou operaci.

Marie Ljalková získala Řád Bílého lva.

Řád Bílého lva

Po válce absolvovala vojenskou zdravotnickou školu a v březnu 1947 byla v hodnosti důstojníka z povolání přijata do armády. Mnoho let pracovala ve vojenských nemocnicích v Praze i Olomouci, po roce 1990 byla povýšena na plukovníka ve výslužbě.

Dne 28. října 2010 převzala z rukou prezidenta Václava Klause Řád Bílého lva.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Osobnosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Čokoládové cupcakes s mascarpone krémem
panidomu.cz

Čokoládové cupcakes s...

Malé dortíky zdobené smetanovým...
Ostrov, kde si hráli obři
enigmaplus.cz

Ostrov, kde si hráli obři

Na mapách má tento ostrov tvar otisku lidské...
Jaká je pravda? Vážně manželku podvádí?
nasehvezdy.cz

Jaká je pravda? Vážně...

Mnoho prožitých...
V pravěku to bez „ostrých loktů“ nešlo
21stoleti.cz

V pravěku to bez „ostrých...

Nejnovější archeologický průzkum dokazuje, že v...
Na cestě po Rakousku: Když milujete kolo, historii a přírodu…
epochanacestach.cz

Na cestě po Rakousku: Když...

Desítky jezer, stovky...
Jejich manželství prochází krizí
nasehvezdy.cz

Jejich manželství prochází...

Na mateřské dovolené je sotva...
Démonologova libůstka: Provozuje muzeum strašidelných hraček
enigmaplus.cz

Démonologova libůstka:...

Ďábelské předměty, jako suvenýry,...
Život mě nešetřil!
skutecnepribehy.cz

Život mě nešetřil!

Prožila jsem si roky, kdy...
Již 8. rok v řadě se Hublot stal oficiální časomírou Bol d’Or Mirabaud
iluxus.cz

Již 8. rok v řadě se Hublot stal...

Léto je ideálním obdobím k obnově a...
Šílený císař Nero:  Pronásledoval ho duch jeho matky?
epochalnisvet.cz

Šílený císař Nero: ...

Z císařských komnat se ozývá přerývané oddechování. Patří...
Ředkvičkový salát jako příloha k masu
tisicereceptu.cz

Ředkvičkový salát jako...

Nepropásněte sezonu ředkviček, jsou nabité vitaminy...
Křídlová dveřní klasika
rezidenceonline.cz

Křídlová dveřní klasika

Hodí se všude, kde máme na otevírání tohoto typu dveří...