Jak se stavěla první trvalá křesťanská stavba mezi Nilem a Zambezi? Jako když pejsek a kočička pekli dort. Vezmeme asi 80 druhů cihel, tady z nich uděláme arkádu v byzantském stylu, támhle přijde maurská zvonice… A výsledek? Žádný podivný slepenec, ale skvost, který je dnes národní památkou.
Blantyre je druhým největším městem africké republiky Malawi. Má přes jeden milion obyvatel a je důležitým finančním a obchodním centrem této země.
Přestože město má pouhých 142 let, patří k nejstarším ve východní, střední a jižní Africe a je starší, než třeba Nairobi (Keňa), Harare (Zimbabwe) nebo Johannesburg (Jihoafrická republika).
Na jeho území se nachází celkem osm oficiálních památek, většinou budov historického významu. Jednou z nich je kostel svatého Michaela a všech andělů, který je světovým unikátem.
Vybudovali ho totiž v letech 1888-1891 vlastními silami místní nadšenci bez znalosti architektury anebo příslušných stavebních technik.
S Boží pomocí, bratři!
Nejde přitom o žádný malý kostelík, ale o svatostánek úctyhodných rozměrů. Je umístěn v místech, kde dříve působili skotští misionáři. U zrodu nápadu postavit kostel stojí právě jeden z nich, reverend David Clement Scott (1853-1907).
Rozhodne se postavit první trvalou křesťanskou stavbu mezi Nilem a Zambezi. Nepotřebuje k tomu studium architektury ani zkušenosti se stavbami, stačí mu nadšení pro dobrou věc a víra v Boží pomoc. Obojí zřejmě funguje, protože se k němu přidávají místní muži.
Nadšeni nápadem ctihodného reverenda, avšak se stejnou absencí potřebných zkušeností, se dávají do práce. Cihly si sami vyrábějí ze zdejší hlíny a vypalují je v pecích na dřevo. Odhaduje se, že na stavbu bylo použito přes 80 různých druhů cihel.
Výkresy? Nepotřebujeme!
Zápal pro stavbu kostela vydrží všem zúčastněným celé tři roky, po které stavba roste. Výsledek je úchvatný navzdory tomu, že jde o mix několika různých stavebních slohů.
Monumentální kostel má nakonec necelých 33 metrů na délku, devět metrů na šířku a jeho výška činí 11 metrů. O to víc zarážející je fakt, že reverend Scott si nenakreslil před stavbou žádné podrobné výkresy.
Místo toho je každý detail nejprve sestaven na místě ze suchých cihel a teprve pokud je vše v pořádku, přistoupí se k jeho sestavení tzv. naostro.
Slepenec národní památkou
Od původního nápadu se dobrovolníci během stavby odchýlili. Nejspíš dle různých momentálních nápadů se kostelu dostávalo zajímavých a často nesourodých prvků, které však při spojení v jeden celek nepůsobí nijak rušivě.
Naopak, chrám svatého Michaela a všech andělů je rozhodně krásnou a velmi pozoruhodnou stavbou, která přitahuje kromě věřících také turisty. V současné době je dokonce národní památkou Malawi.
V centru dění
V 70. letech 20. století prošel svatostánek rekonstrukcí, při které byla opravena velká trhlina.
Samotná budova kostela je doplněna zhruba o 30 metrů dále severním směrem také hodinovou věží a obklopují ji i další budovy, ve kterých kdysi byla škola, tiskárna, truhlářství i nemocnice.
Na pozemcích se nyní nachází moderní víceúčelová hala a vzdělávací zařízení Institut Henryho Hendersona, pojmenovaný na počest skotského misionáře Henryho Hendersona (1843-1891).