Skip to content

Byl astrolog Rudolfa II. „císařův ďábelský našeptávač“?

Studium oblohy a jejího vlivu na člověka je vášní císaře Rudolfa II. Doslova hltá knihy o astrologii. Rukopis horoskopu, který mu vypracuje prorok Nostradamus, má 238 stran! Rudolf tráví spoustu hodin ve své pracovně a přemýšlí o něm.

Rudolf II. Má tu všechno jako na talíři: zdraví, náboženství, tělesné rozkoše, sňatky, cestování, své přátele i nepřátele. Podle horoskopu císař údajně dosáhne „velkého povznesení své vlády a říše.“ Roku 1572 se, v době jeho korunovace uherským králem, dokonce objeví v souhvězdí Kasiopeia nová hvězda!

K jeho zklamání ale po dvou letech opět zmizí.

Mladý císař Rudolf II. se ne a ne ženit. Varovaly ho před tímto krokem hvězdy.

Raději se nežeň!

Dánský astronom Tycho de Brahe (1546 – 1601) si vypočítává horoskopy i sám pro sebe. Vyjde mu, že ho 26. prosince 1566 potká neštěstí. Bratranec mu skutečně při souboji usekne kus nosu. Hvězdář si vyrobí protézu ze slitiny stříbra a zlata.

Jednou v noci mu ji ale jeho pes rozkouše, a tak si jich nechá vyrobit 14 do zásoby. Když je Rudolf II. v listopadu 1575 v Řezně korunován na římského krále, žádá Tycha o horoskop. „Střezte se před sňatkem, případní synové by vám přinesli neštěstí!“ zní astrologova rada vladaři.

Rudolf se doporučením řídí natruc habsburské dynastii i katolické církvi.

Tycho Brahe dává císaři horoskopy jako odměnu za jeho mecenášství.

V novém století zemřeš

Za podporu se Tycho svému mecenáši odměňuje tvorbou horoskopů. Císaři jednou dělají starosti Turci, podruhé zase generálové, potřetí se bojí atentátu. Čím dál častěji chce rady ve státnických záležitostech.

Kdy a s kým se má setkat, jak postupovat ve vleklé válce s Turky, jaké jsou šťastné dny pro určitá rozhodnutí … A hvězdář tohle všechno ví. Intrikáni na rudolfinském dvoře ho ale kvůli tomu nemohou ani cítit a přezdívají mu „císařův ďábelský našeptávač“. Tycho Rudolfovi předpoví, že se v novém století stane obětí vraždy jako francouzský král Jindřich III. (1551 – 1589). Na císaře zpráva účinkuje hrozně. Přestává udílet audience a bojí se každého nového člověka.

Rudolf II. (zleva) chce vyvolat ducha mrtvého astrologa.

Živí ho záletná dcera

Na Rudolfově dvoře se roku 1601 objevuje Brahův asistent, astronom Johannes Kepler (1571–1630). Tycho v říjnu umírá. Nešťastný Rudolf se magickým obřadem neúspěšně pokouší vyvolat přítelova ducha a týden nevyjde z ložnice.

Když se konečně vzpamatuje, za Brahova nástupce si zvolí Keplera.

Johannes Kepler nemá moc velkou radost z toho, že musí císaři připravovat astrologické prognózy.

Tomu k funkci dvorního astronoma a matematika přibývá i povinnost vypracovávat panovníkovi pravidelné astrologické prognózy. Nemá z toho radost, astrologii považuje jenom za „záletnou dcerku seriózní astronomie“. Jak to, že se tedy v jeho pozůstalosti najde 800 horoskopů? Jejich sestavování ho živí! Plat, který mu Rudolf stále slibuje, je obvykle v nedohlednu.

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Tajemství minulosti
Zobrazit více …