Skip to content

Věčná záhada vědy: Jak funguje mozek?

Buněčná biologie, psychologie, kybernetika, filozofie, všechny tyto obory mimo jiné pátrají z různých pohledů po tom, jak vlastně funguje lidský mozek. A komplexní odpověď stále nemáme a dlouho ještě mít nebudeme.

Celková váha mozku je okolo 1,2 kg a tvoří jej na 100 miliard neuronů, soustředěných převážně v takzvané šedé kůře. Je něčím, co lidské schopnosti nedovedou zcela napodobit, byť robotika v poslední době učinila notný krok kupředu.

Éra humanoidních robotů pomalu nastává.

Výkon mozku je úctyhodný. Podle posledních odhadů je schopen provést 38 petaflopů (38 biliard operací) za vteřinu, jeho úložná kapacita je 3584 terabytů.

V celém vesmíru zatím neznáme složitější systém, než je lidský mozek.

A v čem vlastně spočívá hlavní problém s poznáním mozku? „Když se zeptáte vědců, běžná odpověď bude vypadat nějak následovně: Lidský mozek je nejkomplexnějším objektem ve známém vesmíru. Právě jeho komplexita činí jednoduché modely nepraktickými.

Přesného modelu však nelze dosáhnout,“ vysvětluje neurolog Scott Huettel z Centra pro kognitivní neurovědy z Duke University v Severní Karolíně.

Pochopení funkcí lidského mozku je výzvou pro vědce a lékaře.

Huettel však pokračuje: „Tato odpověď je však neúplná. Hlavní problém je totiž v tom, že žádný z neurovědců nemůže během studia mozku ze svého vlastního mozku vystoupit.“

Kde se bere láska? Ani to není zcela jasné.

Díky moderním technologiím, jako je například magnetická rezonance, můžeme dobře zjistit, která centra jsou v průběhu plnění jistých úkolů nejaktivnější. K největším úkolům však patří objevit způsob, kterým se v nás objevuje altruismus (láska k bližnímu) či jak vzniká naše uvědomění sebe sama.

Foto: Love & Sex @ planetfem, overlakehospital, livingtheenchantedlife, autoevolution, tc.pbs
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …