Domů     Karel Absolon: Král moravské archeologie!
Karel Absolon: Král moravské archeologie!
2.1.2018

Nejvýznamnější archeologické objevy na českém území? Zcela jistě mezi ně patří kamenná hlava Kelta z Mšeckých Žehrovic a samozřejmě také moravská kráska z Věstonic.

Jméno Věstonické Venuše je neodmyslitelně spojeno s českým archeologem a zoologem Karlem Absolonem.

Karel Absolon, který se narodil 16. června 1877 v Boskovicích, byl od svého dětství k archeologii směřován. Jeho dědečkem byl totiž lékař a ve volných chvílích jeskynní badatel Jindřich Wankel.

Navíc, malý Karel brzy přišel o svého otce, takže děda na něj měl ještě větší vliv, než bývá obvyklé. A výpravy do tajemných jeskyň Moravského krasu na hochovi nemohly nezanechat hluboký dojem…

Nejznámější objev spojený s Absolonem: Věstonická Venuše
Nejznámější objev spojený s Absolonem: Věstonická Venuše

Gymnázium vystudoval Karel Absolon v Brně, vysokoškolská studia však již strávil na staroslavné pražské univerzitě, která ještě před první světovou válkou nesla jméno Karlo-Ferdinandova.

Byť si odtud odnesl doktorát z filozofie, tak těžištěm jeho zaměření už během studií byla zoologie. Samostatná přírodovědecká fakulta totiž tehdy v rámci pražské univerzity ještě neexistovala.

Asi nepřekvapí, že Absolon se zoologií úzce propojil svůj zájem o jeskyni. Zpočátku se tedy zaměřoval na výzkum jeskynního hmyzu. Do roku 1908 probádal a zdokumentoval většinu jeskyní severní části Moravského krasu a Rudického propadání.

Několikrát sestoupil s přáteli na dno propasti Macocha, v mnohých známých jeskyních se mu podařilo proniknout do nových dosud netušených prostor. Řada prehistorických nálezů z těchto míst obrátila Absolonovu pozornost k archeologii.

V roce 1909 Absolon objevil soubor Punkevních jeskyní a jejich propojení s Macochou.

Později, během první československé republiky, byly pomocí trhavin místní chodby rozšířeny, a tak se návštěvníci mohou pokochat vnitřkem těchto jeskyní a dnem Macochy přímo z loděk.

Byť je říčka Punkva krátká, měří jen 29 kilometrů, patří dodnes mezi nejnavštěvovanější české řeky.

Karel Absolon
Karel Absolon

Ne vždy se Absolonovi v Moravském krasu vše podařilo. Na zdejší ostrovské náhorní plošině se nachází závrt Městikáď. Ten patří k největším v Moravském krasu, jeho průměr činí 106 metrů a hloubka dosahuje metrů šestnácti.

V roce 1934 se na jeho dně Absolon pokusil o průnik do předpokládaných podzemních prostor. Šachtu však zachvátil oheň a tak byla zničena požárem výdřevy. O tom, jak je závrt propojen s dalšími komplexy, se v současnosti můžeme jen dohadovat. Pravděpodobně má spojení s Říceným dómem v Amatérské jeskyni.

Nejen Moravským krasem však byl Absolon živ. Jeho zájem o archeologii jej nasměroval do Dolních Věstonic. Právě zde se nacházelo pravěké sídliště lovců mamutů. A právě zde došlo k nálezu, který Absolona proslavil po celém světě.

On sám paradoxně přímo při objevu nebyl, ostatně archeologických prací se ve dvacátých letech účastnil již jen minimálně.

Nálezci sošky Věstonické Venuše byli dělník Josef Seidl a Absolonův asistent a technický vedoucí výzkumů Emanuel Dania.

Zcela ojedinělý nález vzbudil světovou senzaci. Což o to, sošek z doby paleolitu se pár našlo, ale ta Věstonic vyniká svým provedením i tím, že je pálená z hlíny. Jiná podobná dílka totiž byla vyřezána do kosti nebo do měkčích kamenů.

Kromě Věstonické venuše vydalo toto naleziště mnoho dalších uměleckých artefaktů i předmětů denní potřeby. Našly se tu třeba unikátní doklady o tom, že lovci mamutů uměli tkát látky.

Moravský Kras
Moravský Kras

Už od roku 1916 Absolon pracoval pro Moravské zemské muzeum a jeho přičiněním byl v roce 1928 zřízen v jeho rámci pavilon Anthropos, zabývající se životem pravěkých lidí.

Jeho věhlas mu zajistil v akademické obci velkou autoritu, avšak některé Absolonovy závěry z výzkumů byly přinejmenším problematické. Podle jeho teorií neexistovalo na českém území žádné osídlení ze staršího paleolitu ani z mezolitu.

Jen málokdo z českých vědců si proti těmto tvrzením dovolil vystoupit, Absolonovy teorie byly postupně opouštěny až v pozdějších letech.

Inu, nikdo není neomylný, Absolon však přese vše zůstal nesmírně důležitou postavou české archeologie. Jeho velkým snem bylo vybudování vědeckého ústavu, který by se zabýval výzkumem pravěkých lidí.

V roce 1939 obsadili české země nacisté a Absolon byl předčasně penzionován. Navíc přišel o svou soukromou knihovnu, která byla umístěna v prostorách Moravského zemského muzea, a kterou nacisté zkonfiskovali.

Jeden z odkrytých hrobů v Dolních Věstonicích.
Jeden z odkrytých hrobů v Dolních Věstonicích.

V Dolních Věstonicích, které byly přičleněny k Německu již po mnichovské konferenci v roce 1938, probíhaly výzkumy i během války. Prováděly je však vědci napojení na nechvalně proslulou organizaci SS. Její šéf Heinrich Himmler byl posedlý hledáním předků tzv.

árijské rasy nadlidí, a proto archeologii podporoval. Netřeba dodávat, že v tomto ohledu se v Dolních Věstonicích žádné objevy nekonaly.

Absolon se po válce dočkal navrácení své milované knihovny a poté se věnoval už především jen psaní vědeckých prací, mimo jiné světového atlasu chvostoskoků.

Bohužel, většinou se pouštěl do velmi objemných svazků, svá díla totiž chtěl mít komplexní a málokdy se mu podařilo je dokončit. Vydání se tak dočkal jen zlomek z nich, zvláště poutavá je dvojdílná publikace Moravský kras. Karel Absolon zemřel v Brně 6. října 1960.

Foto: The Broom Closet, University College London, Flickr, Wikimedia
Související články
Věda a technika
Tajemství alchymie: Jak se měnilo stříbro ve zlato?
Na rozdíl od podvodníka Edwarda Kelleyeho, se Michal Maier v oboru alchymie řadí ke skutečným zasvěcencům. Vystudovaný lékař a filozof propadne pokusům s rozmanitými látkami v baňkách v roce 1599. Němec Michael Maier (1568–1622) přečte obrovské množství odborných spisů. „Roku 1604 začal Maier společně se svým nevlastním bratrem pracovat na univerzálním léku, přičemž částí jejich práce bylo Velké Dílo, […]
Věda a technika
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Věda a technika
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Věda a technika
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
reklama
zajímavosti
Jaroslav Marvan: Vacátko ve slepičárně
Člun s Helenou Vondráčkovou (*1947) a Václavem Neckářem (*1943) se pomalu vzdaluje od břehu. Za zády hereckého dua se rýsuje nádherný zámek Blatná. Tipnete si, o jakém filmu je řeč? Kromě Blatné je natáčený i na Bojnickém zámku. Těm, kdo stále tápou, ještě napovíme, že královského otce Jindřicha si tu na jedničku střihne žižkovský rodák […]
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
reklama
zajímavosti
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
Granátové jablko: Starověký symbol duality se zdravotními benefity
Toto exotické ovoce pochází z oblasti Středního východu, konkrétně z území dnešního Íránu a severní Indie. Jeho pěstování se datuje přibližně do roku 3000 př. n. l. V průběhu staletí se rozšířilo do celého Středomoří a dalších oblastí s vhodným klimatem, jako je jižní Evropa, severní Afrika a později Latinská Amerika.   Využití v léčitelství […]
S cínovými vojáčky si hrál i Napoleon I. Bonaparte
Oblíbenou hračkou kluků bývali po generace cínoví vojáčci. Svést vítěznou bitvu je lákavá představa. Také ji máte? Není to žádná novinka, jak se společně s námi brzy přesvědčíte. Miniaturní vojáčci vysocí většinou od 15 do 105 mm doprovázeli malé i velké kluky od pradávna. Už v egyptských hrobkách z období kolem roku 2500 př. n. l. narazíte na […]
Remoska: Proč se z ní stal ve Velké Británii hit?
Možná máte doma Remosku a pečete v ní raději než v běžné troubě. Nejspíš ale netušíte, že tenhle zajímavý vynález vznikl v Čechách. Navíc má jeho používání svoje opodstatnění i dnes. Nabízí totiž několik výhod. Třeba v porovnání s běžnou troubou u sporáků má přibližně pětinovou spotřebu. Šikovný elektrický pečící hrnec si také můžete vzít s sebou kamkoliv, třeba […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz