V České republice jsou srdeční choroby nejčastější příčinou smrti a umírá na ně asi 50 % lidí. Pojďte se tedy podívat, jak tento orgán pracuje a z čeho se skládá.
Srdce je dutý svalový orgán, jenž sestává ze čtyř dutin – dvou na každé straně. Pravá strana je zásobována neokysličenou krví z těla a vhání ji do plic, kde se okysličuje vdechovaným kyslíkem.
Pak okysličená krev vtéká do levé strany srdce, odkud je oběhovým systémem rozváděna po těle – roznáší jeho buňkám kyslík a živiny.
Práci srdce řídí stahy svalů vyvolané jejich elektrickou aktivitou. Těmto stahům se říká systolické. Při systole dochází nejdříve ke stahu srdeční svaloviny síní, do nichž přitéká krev.
Následně je krev vháněna do nižších a silnějších částí – do komor, které svým stahem vyšlou krev do těla. Po systole přichází diastola – relaxace svalu a celý cyklus se znovu opakuje.
Dutiny, kterými při průchodu srdcem krev protéká, jsou navzájem odděleny chlopněmi, které zabraňují zpětnému toku krve. Nárazy krve na uzavřené chlopně při systole známe pod pojmem srdeční ozvy.
Věděli jste, že…
… lidské srdce začíná bít, když jsou plodu v děloze čtyři týdny?
… průměrné srdce za život přečerpá 1 500 000 barelů krve? Toto množství by zaplnilo bazén dlouhý 180 metrů a široký 100 metrů do výšky 10 metrů.
… vaše srdce každý den vytvoří dostatek energie pro pohon kamionu do vzdálenosti 32 km?
… během délky průměrného lidského života vykoná srdce kolem 2 500 000 000 úderů!