Skip to content

Neskutečné: Předběhli Kolumba i Řekové a Římané?

Existenci Ameriky si Evropané uvědomili až koncem 15. století. Přitom k jejím břehům pravděpodobně dávno před tím dopluli Vikingové. I ty však možná někdo předběhl. Spekuluje se o prvenství fénických, egyptských či čínských mořeplavců. A stranou nezůstávají ani obyvatelé antického Řecka či Říma…

Když upadla sláva starověkého Egypta, stali se hlavními představiteli vzdělanosti Řekové. Také jejich kultura ovšem nevzkvétala věčně a řecké městské státy nahradila stále mocnější římská říše. Měli představitelé národů, k jejichž odkazu se dodnes hlásíme, potřebné znalosti k uspořádání zaoceánské výpravy? Většina odborníků se domnívá, že nikoli. Najdou se však i tací, kteří se hlásí ke kacířské myšlence Řeků čí Římanů v roli objevitelů Ameriky. Svá tvrzení podporují podivuhodnými nálezy. Které to jsou?

Měly bájné Ostrovy štěstí svůj předobraz v soustroví Antily?

Kde leží Ostrovy štěstí?

Italský filolog Lucio Rosso (*1944) vystoupí s odvážným tvrzením: „Jsem přesvědčen o tom, že Ameriku znali již staří Řekové.“  Jak si mohl dovolit vyslovit něco tak neslýchaného? Ital prohlašuje, že důkazy našel v uměleckých dílech Mayů i samotných Řeků. „Proč Mayové zobrazovali muže s vousy, když sami žádné neměli? A odkud se na řeckých malbách vzali ananasy, které pocházejí z Jižní Ameriky?“ ptá se například filolog. Navíc vystupuje s myšlenkou, že takzvané Ostrovy štěstí, o nichž se zmiňují řecké báje, jsou ve skutečnosti souostrovím Antily v Karibiku. Ke ztotožnění Ostrovů štěstí s Kanárskými ostrovy podle Rossova názoru došlo v důsledku nepochopení Římanů a jiných „po- řeckých kultur“ a jejich neschopnosti navigace při zaoceánských plavbách. Opravdu by k břehům Nového světa mohli doplout již staří Řekové?

Kde se vzal na Oak Islandu římský meč?

Byli v Americe také Římané?

V roce 2013 mají vědci znovu plné ruce práce, aby odkázali příznivce teorií o antických objevitelích Ameriky do patřičných mezí. Lovec senzací a amatérský badatel Jovan Hutton Pulitzer totiž objeví na Oak Islandu v kanadské provincii Nové Skotsko římský meč, který údajně pochází z prvního století našeho letopočtu. A to není prý jediný důkaz svědčící o přítomnosti Římanů v Novém světě. V jeskyních v Novém Skotsku byly nalezeny kresby původních obyvatel oblasti Mikmaků, na nichž se objevují postavy nápadně připomínající římské legionáře. V roce 1933 navíc dochází v Mexico City k nálezu římské sošky. Nemohli si však tyto artefakty přivést nějací nadšenci z Evropy?

Je tato kamenná hlava nalezená v Mexico City skutečně římská?
Foto: http://www.beccajjones.com, https://cz.pinterest.com, http://sometronom.blogspot.cz, https://www.youtube.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …