Domů     Svátky v obklíčeném Stalingradu: Hladoví Němci se dělili o zbytky chleba!
Svátky v obklíčeném Stalingradu: Hladoví Němci se dělili o zbytky chleba!
13.12.2017

Němečtí vojáci si na ošetřovně rozlévají do hrníčků poslední láhev šumivého vína. Je Štědrý den roku 1942. Když už sekt bublá v hrnečcích, ozvou se náhle zvenku čtyři ohlušující detonace. Všichni okamžitě pustí hrnečky a lehají si. Víno se rozlévá po zemi. Lékař vybíhá z bunkru a zjišťuje ztráty.

Bilance zní: jeden mrtvý a tři zranění. Mrtvý ještě před chvílí zpíval nakřáplým hlasem německou tradiční kolegu „Stille Nacht, heilige Nacht (Tichá noc, svatá noc).“ Poslední sloku písně už dozpívat nestihl.

Skromné oslavy Vánoc 6. německé armády obklíčené Rusy v průběhu bitvy o Stalingrad (probíhala 21. srpna 1942 – 2. února 1943 v dnešním Volgogradu) útok nadobro zkazí.

A nebude to dlouho trvat a brzy ráno na Boží hod se vojáci 16. tankové i 60. divize motorizované pěchoty dostanou pod přímou palbu. Vůdce Adolf Hitler (1889 – 1945) jim ale přikazuje hájit svoji pozici.

Krutá zima v obleženém Stalingradu přinese spoustě vojáků smrt.
Krutá zima v obleženém Stalingradu přinese spoustě vojáků smrt.

Rodinu nahradí jednotka

Muži, kteří čelí třicetistupňovým ruským mrazům, ruskému ostřelování, nedostatku potravin i základního zdravotnického materiálu se už od prvních prosincových dnů upírají k blížícím se Vánocům jako ke své naději.

„Od začátku měsíce si dávali stranou nepatrné zásoby jídla, nikoli však jako přípravu na průlom ve sněhu, ale na oslavu Vánoc nebo jako dárky.

Jednotka z 297. pěší divize porazila soumara, aby z něho mohla nadělat koňské párky k Vánocům,“ líčí současný britský historik Antony Beevor. Nemají chvojí, a proto se snaží alespoň ze stepní trávy vyrobit symbolické adventní věnce.

Vzpomínkám na domov podlehnou i velitelé. Jeden z nich, generál Alexander Edler von Daniels (1891 –1960), si zdobí svůj nový bunkr vánočním stromečkem.

„Vánoce budu slavit po německu, jako doma, i když jsme hluboko v Rusku,“ ujišťuje na dálku v dopise svoji mladou manželku. Pod symbol Vánoc si staví kolébku, do které vkládá fotografii dítěte, jež se jeho ženě narodilo krátce po obklíčení.

„Každý se snaží ostatní alespoň nějak potěšit,“ dodává v listu, když předtím prošel úkryty svých podřízených. Rodinu jim tentokrát nahrazuje vojenská jednotka.

Zásobování vázne, brzy nastane katastrofa, upozorňuje německý generál Friedrich Paulus.
Zásobování vázne, brzy nastane katastrofa, upozorňuje německý generál Friedrich Paulus.

Voják kreslí Madonu

Kurt Reuber (1906 – 1944), lékař 16. tankové divize, je v civilu nadaným amatérským malířem. Tentokrát ale nemá papír. Bere proto do ruky ruské mapy a tvoří.

Kresba Madony, zachycující matku chránící své dítě, dodnes visí v pamětním kostele císaře Viléma v Berlíně. Doktor si kresbu tenkrát pověsil ve svém úkrytu a podle zpráv se každý, kdo k němu přišel, u obrázku zastavil. Mnohým nechyběly slzy v očích… Jeho bunkr se proměnil ve svatyni, kterou uznávali i nevěřící.

Bitva u Staligradu přinese krušné chvíle. Vánoce v mrazu nepatří mezi příjemné zážitky.
Bitva u Staligradu přinese krušné chvíle. Vánoce v mrazu nepatří mezi příjemné zážitky.

Další poručík se s ostatními podělí a poslední cigarety a chléb. „Sám jsem nic nedostal, a přesto to byly mé nejkrásnější Vánoce a nikdy na ně nezapomenu,“ píše rozechvěle domů. Chléb všichni zoufale potřebují, zásobování totiž vázne.

V době od rána 23. do rána 25. prosince nepřicházejí žádné letecké dodávky. Docházejí zásoby potravin i paliva. Německý generál Friedrich Paulus (1890 – 1957) odesílá zprávu pro generála Kurta Zeitzlera (1895 – 1963):

„Pokud nebudeme během příštích několika dnů zvýšenou měrou zásobováni, musíme očekávat velký nárůst úmrtí způsobených vyčerpáním.“ Teprve 26. prosince 1942 dojde 108 tun zásob, které obsahují i 10 tun vánočních sladkostí. Sám Paulus později píše manželce, že „Vánoce nebyly příliš veselé“.

Slavnou stalingradskou madonu nakreslil německý voják a malíř Kurt Reubel.
Slavnou stalingradskou madonu nakreslil německý voják a malíř Kurt Reubel.

Zimu už dlouho nevydržíme!

25. prosince 1942 shromažďují polní kuráti (vojenští duchovní – pozn. red.) vojáky ke mši a svatému přijímání. Teploměr se ustálil na mínus 25 stupních. Všechno pokryl nový příval sněhu a do vojenských stanů se opírá ostrý vítr.

Přibývá omrzlých, ale hlavní lékař 6. armády Dr. Otto Renoldi (1886 – 1967) zakazuje jejich evakuaci. „Mohli si zranění si zranění způsobit sami, aby se vyhnuli boji,“ prohlásí. V noci na 26. prosince 1942 teplota ještě klesne.

Německý divizní kněz si potom do deníku poznamenává, že vyslali několik oddílů, aby „v ledovém vichru a v pětatřicetistupňovém mrazu vykonaly protiútok. “ „Krvavé ztráty, zima a nedostatečné zásobování vážně omezily bojeschopnost divizí,“ zní Paulusova depeše.

Vrchnímu veliteli je jasné, že za téhle situace vojáci dlouho odolávat nevydrží.

Foto: wikipedia.org, pinterest.com, youtube
Související články
Historie
Plastická chirurgie a váleční veteráni
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
Historie
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Historie
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
reklama
historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
reklama
zajímavosti
Boříme mýty: Slunečnice se neotáčí za sluncem!
Pořád se to říká, všichni to známe…, ale pravda to rozhodně není! Jak tyto mylné představy vznikly a proč jim pořád tolik lidí věří? Bez čepice zaručeně prochladneme, moč dezinfikuje rány a po kávě hned poběžíme na záchod. Dětem nedávejte moc sladkostí, nebo se promění v divokou zvěř. Co z toho platí? Nic! Mýtus č. […]
Jak by měla vypadat kancelář budoucnosti?
Poslední globální kancelářská revoluce proběhla v sedmdesátých letech a zdá se, že nastává další. Je čas podívat se na nejnovější trendy, které se týkají práce mnoha kancelářských profesí. Těmi, které se věnují informačním technologiím počínaje, právníky, projektanty a redakcemi konče. Poslední globální kancelářská revoluce se sice rodí v Německu, ale do světa se jako novátorský koncept rozšíří […]
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krásy skalních měst – Česká republika
nejsemsama.cz
Krásy skalních měst – Česká republika
Toužíte prozkoumat svět mohutných pískovcových věží, skalních stěn a krásných soutěsek? Skalní města jsou cílem mnoha turistů od nás i ze zahraničí. Kam zaplatíte vstupné, a kde můžete krásy přírody obdivovat zdarma? Pravčická brána Nejkrásnějším útvarem zdejší přírody a Národního parku České Švýcarsko je Pravčická brána, která se nachází asi 15 km od Děčína. Rozpětí celého oblouku má neuvěřitelných 26,5
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
iluxus.cz
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
Sklářský designer, výtvarník a malíř skla František Jungvirt se ve své nové sběratelské sérii uměleckých váz přenesl do zvířecí říše. Vybrané kusy z jeho stávajících kolekcí Garden a Trifid aktuálně z
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
historyplus.cz
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
V očích krále Františka I. se zračí zoufalství. „Copak vy jste mého syna někdy viděla veselého?“ otočí se na hraběnku Dianu z Poitiers. Pohledná Francouzka se jen lišácky usměje. „Nechte to na mně, Sire. Udělám ho svým rytířem,“ slíbí mu nakonec. Tento úkol splní nade vše očekávání. Princ Jindřich (1519–1559) se do půvabné vdovy, která je o
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
epochalnisvet.cz
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
Společnost HTC VIVE úspěšně nasadila headset HTC VIVE Focus 3 na mezinárodní vesmírné stanici ISS. Jde o první headset pro duševní zdraví, který dokáže bez problémů každodenně pomáhat veliteli šestiměsíční mise Andreasi Mogensenovi z Evropské vesmírné agentury se zvládáním dlouhého odloučení od Země i blízkých. Nyní přichází další fáze testů, tentokrát zaměřená na udržení kondice a
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
enigmaplus.cz
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
Po celém světě najdeme šifry. Pokrývají zdi prastarých chrámů, stránky tajemných a nepochopených knih a v některých případech jsou schované i v malbách a jiných uměleckých dílech. To je i případ Vitru
Uršula Kluková: Jsem profesionální kmotra aneb Hroby slavných popáté
panidomu.cz
Uršula Kluková: Jsem profesionální kmotra aneb Hroby slavných popáté
Známý divadelník, fotograf a někdejší spoluzakladatel legendárního Kladivadla v těchto dnech pokřtil už pátý díl své pozoruhodné encyklopedie „Malý průvodce po hrobech velkých“, mapující místa posledního odpočinku slavných osobností českých dějin. Jak už napovídají koláže fotografií na všech pěti dílech, nejde jen o dějiny dávné, ale i ryze současné. Protože, jak říká sám autor: „Jde
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
skutecnepribehy.cz
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
Z rozvodu mě vyléčila až opravdová láska. Znovu jsem se vdala a můj druhý muž byl tak báječný, že jsem se po jeho boku změnila k lepšímu. Když mě Pavel opustil, nějakou dobu jsem se domnívala, že to nepřežiju. Samozřejmě že mě všichni ujišťovali, že na to se neumírá, že se dám dohromady, že to spraví jenom čas.
Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
epochanacestach.cz
Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
Oblast Sudet měla po druhé světové válce tu smůlu, že odtud většina původních obyvatel se vztahem k regionu musela odejít. Nepříznivě se to projevilo na stavu krajiny i na architektonických památkách. Najednou se o ty po staletí opečovávané skvosty neměl kdo starat a nikomu na nich nezáleželo. Lidové stavby začaly chátrat, ale staleté dědictví naštěstí nezmizelo
Novinky ze světa rychlovlaků
21stoleti.cz
Novinky ze světa rychlovlaků
Na počátku dvacátého století představovaly vlaky nejrychlejší dopravní prostředek na delší vzdálenosti. Dnes je v našich očích nahradila letadla. V celé řadě zemí však stále platí, že pokud člověk chc
Pečená kořenová zelenina s medem
tisicereceptu.cz
Pečená kořenová zelenina s medem
Zeleninu si vyberte podle chuti nebo toho, co máte zrovna doma k dispozici. Potřebujete 1,5 kg kořenové zeleniny (mrkev, petržel, celer, dýni, pastinák, batáty, červenou řepu…) 1 palici česneku
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
nasehvezdy.cz
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
Diváci znají Sabinu Remundovou (51) jako ráznou státní zástupkyni ze seriálu Případy 1. oddělení. V soukromém životě by se ale ráda o někoho opřela. Bohužel je však na řadu věcí sama. Její manžel,