„České domácnosti platí za energie o polovinu méně než ty dánské”, takové titulky se sice čtou moc hezky, bohužel jsou pouze mystifikaci spotřebitelů.
Média, která nás těmito informacemi krmí, se často úplně zapomenou zmínit, že ceny jsou u nás sice nižší, to jednoznačně, ale ne když zohledníme čistý příjem, který, co si budeme nalhávat, se v ČR a Dánsku diametrálně liší. Jaká je tedy realita?
Dle posledních výpočtů portálu kurzy.cz ze září 2017 platí Češi téměř nejnižší cenu elektřiny v Evropě, zhruba něco kolem 3,80 korun za 1 kWh. Pro představu, Němce stojí stejné množství elektrické energie cca.
8 korun, Dány dokonce něco okolo 8,30 korun. Pokud ale zohledníme průměrnou čistou mzdu v dané zemi, karty se obrátí. České domácnosti platí oproti těm dánským o 67 % více.
U plynu je to také tak, že platíme o dost více než naši sousedé, kromě Rakouska, kde jsou ceny dosti podobné či spíše o trochu vyšší než u nás.
Například účty bratislavské domácnosti, která používá plyn k vaření, jsou průměrně více než o polovinu nižší než pražské. Topení plynem vyjde naše slovenské sousedy zhruba o jednu třetinu ročně méně než nás.
Jak se dá na plynu a elektřině ušetřit?
Na rozdíl třeba od mobilních tarifů, kde příliš na výběr nemáme, za energie ušetřit můžeme, někdo i dosti výrazně. Jak to?
Cenu za m³ plynu i elektřiny totiž z největší části ovlivňují samotní dodavatelé a vy si mezi nimi můžete svobodně vybrat.
Je tedy zcela ve vašich rukou, jestli si raději připlatíte, například za kvalitnější zákaznický servis, nebo sáhnete po nejlevnější nabídce na trhu.
Změna dodavatele: Je to jednodušší, než si myslíte
Přestože je na trhu více než 60 různých dodavatelů a každý z nich nabízí průměrně 10 různých produktů, to dělá 600 nabídek, ze kterých můžete vybírat, je najít nejlevnější poměrně snadné.
Už nějaký ten pátek totiž existují intuitivní online srovnávače.
Jedním z nich je třeba portál Ušetřeno.cz, kde si pomocí kalkulačky cen plynu porovnáte všechny aktuálně dostupné produkty na trhu během 2 minut.
Také si rovnou můžete spočítat výši úspory, které s vybraným dodavatelem dosáhnete. Pokud pro vás bude atraktivní, není důvod váhat.
Ihned můžete odeslat online žádost, na základě které vás budou kontaktovat energetičtí specialisté, společně se pak domluvíte na dalším postupu. Odpadne vám tak celá řada starostí. Veškeré formality včetně tolik nenáviděného papírování za vás zařídí odborníci.
Výměna plynoměru není nutná. Změna je pouze administrativní záležitostí, prakticky ji nezaznamenáte jinak než na vyúčtování.
Celý proces probíhá maximálně po dobu 10 dní, je ale třeba počítat také s výpovědní lhůtou, ta zpravidla trvá 3 měsíce a začíná prvním dnem následujícího měsíce po výpovědi.