V coloradské Auroře zrovna běží snímek Temný rytíř povstal od amerického režiséra Christophera Nolana. V kině se objevuje muž oblečený do ochranného oděvu speciálních policejních jednotek s plynovou maskou. Je to studen neurovědy James Eagan Holmes.
Mnoho diváků ho považuje za fanouška batmanovské filmové série. Jenže muž vytahuje brokovnici Remington a začne střílet do publika. 20. července 2012 zemře 12 lidí a dalších 59 bude zraněno. Některé střely proletí i do vedlejších kinosálů.
Holmes si nejdříve v civilním oblečení zakoupí lístek. Asi 20 minut po zahájení promítání odchází nouzovým východem ke svému vozu, kde má schované vražedné „nádobíčko“. Bere do kina dva kanystry coby dýmovnice a zbraně.
Některým lidem se při střelbě povede skrýt mezi sedačky, umírá však i teprve šestiletá holčička Veronica Moser-Sullivan.
Během masakru někteří diváci posílají rodinným příslušníkům SMS o šíleném vraždění, zatímco jiní přidávají varovné příspěvky na sociální sítě. Nejúčinnější jsou samozřejmě telefonní hovory směřované policii.
První hlášení na tísňové lince 911 proběhne 39 minut po půlnoci. Policejní jednotky jsou již o necelé dvě minuty později tu. Přivolávají posily.
V 0.45 zatknou muži zákona šíleného vraha u jeho vozidla, přestože si ho kvůli jeho výstroji zpočátku spletou s kolegou.
Holmes má v tu chvíli – podobně jako filmový „záporák“ Joker z Batmana, obarvené vlasy na červeno-oranžovou. Údajně se před policisty označí právě za něj. K tomu oznámí, že před masakrem „zabezpečil“ svůj byt výbušninami.
Když se tam vydá pyrotechnický oddíl, nestačí se divit. V Holmesově bydlišti je propracovaný systém nášlapných zařízení a výbušnin reagujících na otevření dveří a pohyb, deset kanystrů s benzinem, přes 30 granátů a další „vychytávky“.
Specialisté byt pomocí speciálního robota odminují, čímž zabrání dalším lidským obětem.
Tři dny po zatčení, 23. července 2012, je vrah poprvé předveden před americký soud. Střelci hrozí trest smrti. S vykulenýma očima a mdlým výrazem se může zdát, že je vše zřejmé – jde o šílence.
S tím však kontrastuje fakt, že je přepadení kina zřejmě pečlivě chystanou akcí. Nasvědčuje tomu jak důkladné zaminování bytu, tak zprávy, které píše před svým zločinem.
O úmyslu vraždit se Holmes zmíní některým známým, ale svěří se i v profilu na internetové seznamce, kde se děvčat ptá, zda ho navštíví ve vězení!
S rozvahou také nakupuje zbraně a náboje. Dochází k psychiatrům – například k Američance Lynně Fentonové, které prý naznačuje své vražedné úmysly. Přesto není hospitalizován. Proč?