Domů     Queen, Beatles nebo Stouni: Jak vznikly názvy slavných kapel?
Queen, Beatles nebo Stouni: Jak vznikly názvy slavných kapel?
19.4.2017

Jeho správný výběr je nezbytným krokem každé začínající party muzikantů na jejich cestě k nesmrtelnosti. Ruku v ruce s dostatečnou dávkou talentu a trochou štěstí dokáže kapelu zavést až do elitní společnosti hudebních dějin.

Také vám občas hlavou proběhne otázka, kde přišla vámi oblíbená kapela ke svému názvu? Zvídavé dotazy ohledně vzniku jmen slavných kapel patří do stálého arzenálu hudebních novinářů.

Lennonova vize

Kapela: The Beatles

Oficiální vznik: 1960

Předchozí názvy: The Quarrymen, Johnny and the Moondogs, The Beetles, The Beatals, The Silver Beetles

Šest dní po začátku července roku 1957 dochází na vesnické pouti u kostela sv. Petra v liverpoolském Wooltonu k osudovému setkání dvou výrostků, kteří budou už za pár let společně psát ty nejpoutavější kapitoly hudebních dějin.

Tehdy ani ne sedmnáctiletému Johnu Lennonovi (1940–1980), vystupujícímu zde s vlastní skifflovou kapelou The Quarrymen (psáno někdy také jako The Quarry Men), je představen patnáctiletý Paul McCartney (*1942).

Ten se také následně k Lennonově hudební formaci přidává a v únoru 1958 do ní přivádí ještě čtrnáctiletého kytaristu George Harrisona (1943–2001).

Na podzim roku 1959 se z Quarry Men – Johna, George a Paula – stávají kvůli účasti v talentové soutěži Carolla Levise Johnny and the Moondogs (Johnny a měsíční psi).

I když v ní nakonec neuspějí, tenhle název jim vydrží až do ledna 1960. Ve stejný měsíc se ke kapele připojuje i Lennonův kamarád a spolužák z umělecké školy Stuart Sutcliffe (1940–1962).

A právě z jeho mysli vzejde jednoho večera slovo The Beetles (Brouci), jako odkaz na doprovodnou formaci amerického zpěváka Buddyho Hollyho (1936–1959) The Crickets (Cvrčci), jehož muzika je pro začínající muzikanty velkou inspirací. John poté nové jméno ještě vylepší změnou hlásky z „e“ na „a“.

Stříbrní brouci

„Měl jsem vizi, viděl jsem mužíčka na hořícím koláči, který mi řekl: ,Od dnešního dne jste Beatles s A,´ “ zdůvodní pak svéráznou historkou původ svého nápadu. O něco později však už s vážnou tváří nadiktuje do novinářských bloků poněkud uvěřitelnější příběh:

„Rozhodl jsem se hláskovat to jako BEATles, aby to vypadalo jako beatová muzika, prostě jako vtip.“ Ještě nějaký čas však trvá, než se tohle označení stane trvalým.

Dvoutýdenní květnové turné po Skotsku jako doprovodná kapela zpěváka Johnnyho Gentla (*1936), stejně jako několik dalších vystoupení, odehrají například pod názvem The Silver Beetles.

Až v srpnu 1960, před svým odjezdem do Hamburku, se kapela definitivně stává The Beatles.

Valící se kameny

Kapela: The Rolling Stones

Oficiální vznik: 1962

Předchozí název: The Rollin‘ Stones

Je květen 1962. V nejserióznějším londýnském hudebním časopise té doby s názvem Jazz News vychází inzerát s poptávkou po rhythm-and-bluesových muzikantech s dodatkem, že zkouška bude probíhat v sále nad hospodou White Bear, kousek od stanice metra Leicester Square.

Autorem textu je anglický muzikant Brian Jones (1942–1969), který se jednoho dne rozhodne, že si postaví vlastní R&B skupinu.

Jedním z prvních zájemců je nepříliš pohledný, hlučný, třiadvacetiletý Skot Ian Stewart (1938–1985), který na zkoušku dorazí v cyklistických kraťasech a pusou plnou masového koláče.

Dalšími hodnotnými rekruty se poté, po pár personálních kotrmelcích a přehmatech, stávají také mladý, talentovaný frajírek Mick Jagger (*1943), osmnáctiletý hubeňour Keith Richards (*1943) a nepříliš zkušený baskytarista Dick Taylor (*1943).

Banda irských akrobatů

Stavební kameny nové kapely byly na svém místě, teď už zbývalo jen ji pojmenovat. Tenhle úkol si jako čestnou povinnost bere na svá bedra Brian Jones. S jeho realizací se však zoufale trápí, pomoc od Micka a Keitha nicméně odmítá.

Palčivý problém je vyřešen až ve chvíli, kdy parta získá první společný kšeft v londýnském klubu Marquee. Když poté Jones volá do Jazz News, aby tu radostnou zprávu prostřednictvím inzerátu sdělil širší veřejnosti, je při diktování textu otázán na jméno kapely.

Zaskočený Jones bloudí po místnosti, až mu zrak ulpí na LP amerického bluesmena Muddyho Waterse (1915–1983) Best of Muddy Waters a skladbě Rollin‘ Stone. „Tak třeba Rollin‘ Stones,“ oznámí suše do telefonního sluchátka.

Jeho volba je konečná, i když se proti ní snaží Mick, Keith, Stu i Dick protestovat. „Zní to jako banda zas..ných irských akrobatů,“ uleví si dokonce Stewart. Prvnímu vystoupení pod názvem Rollin‘ Stones 12. července 1962 však nezabrání.

Z Rollin‘ Stones na Rolling Stones pak kapelu v první polovině roku 1963 přejmenuje manažer Andrew Loog Oldham (*1944).

Teplá královna

Kapela: Queen

Oficiální vznik: 1971

Předchozí název: Smile

 „Proč tímhle maříte čas? Měli byste dělat originálnější věci. Měli byste být nápaditější v tom, jak prezentovat svou hudbu.

Kdybych já byl vaším zpěvákem, věděl bych už, jak na to!“ Píše se rok 1970, když za kytaristou Brianem Mayem (*1947) a bubeníkem Rogerem Taylorem (*1949), členy nepříliš úspěšné britské rockové skupiny Smile, přichází nesmělý vlasatý muž.

Má ohromný předkus, který si při úsměvu pro jistotu zakrývá dlaněmi, a nabízí jim své služby.

Jmenuje se Freddie Mercury, rodným jménem Farrokh Bulsara (1946–1991), a neustále prohlašuje, že ho čeká hvězdná kariéra a že z něj jednou bude legenda.

Ani jeden z muzikantů mu silácké řeči příliš nevěří, nakonec však oba jeho naléhání podlehnou. Kapela s novým frontmanem si žádá i nové jméno. Navrhovaná Grand Dance ani Rich Kids ale přes Freddieho neprojdou.

Rtuťovitý zpěvák má totiž už dlouho jasno – budou si říkat Queen. Jeho spoluhráčům se však zprvu návrh ani trochu nezamlouvá.

Starej buzík

Majestátní označení má totiž ve slangové angličtině poněkud hanlivější význam – buzík, teplouš, hošan. Mercury, který čeká rok na příležitost, jak s Mayem a Taylorem utvořit jeden tým, se však jen tak odbýt nenechá.

Navíc je dávno zvyklý na přezdívku „the old queen“ – ten starej buzík. „Nadšení jsme z toho zrovna nebyli. Nakonec jsme to ale přijali jako provokaci. Prostředek ke zviditelnění,“ vzpomíná Brian May. „Je to královské, silné, univerzální a bezprostřední.

Ovšem že jsem si byl vědom jeho vedlejšího významu. Ale zní to parádně! Jednoslovné názvy jsou navíc nejlepší!“ zubil se později Mercury. Když je výstřední název schválen, pouští se Freddie ještě do změny svého příjmení. Bulsara je vyměněn za jméno  Mercury, posla bohů v mytologii starých Římanů.

Foto: i0.wp.com, billboard.com, nme.com, toutelamusique.skynetblogs.be
Související články
Zajímavosti
Jaroslav Marvan: Vacátko ve slepičárně
Člun s Helenou Vondráčkovou (*1947) a Václavem Neckářem (*1943) se pomalu vzdaluje od břehu. Za zády hereckého dua se rýsuje nádherný zámek Blatná. Tipnete si, o jakém filmu je řeč? Kromě Blatné je natáčený i na Bojnickém zámku. Těm, kdo stále tápou, ještě napovíme, že královského otce Jindřicha si tu na jedničku střihne žižkovský rodák […]
Zajímavosti
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Zajímavosti
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Zajímavosti
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
reklama
záhady a tajemství
Hliněné monstrum: Kráčel Prahou někdy golem?
Původem je Polák, zastával funkci rabína v Poznani, což naznačuje spojení zmiňované Janem Schuldtem. Legenda z rabiho Löwa vytvořila hlavně symbolického ochránce židovského ghetta před pogromy. Rabiho Jehuda Löwa bena Becalela (1525–1609) okouzlí atmosféra pražského dvora císaře Rudolfa II. (1583–1611), nadšeného příznivce okultních věd. Dostaveníčko si zde dávají mudrcové, se kterými rád vede učené rozhovory. V roce 1588 […]
Stal se slavný okultista předlohou pro agenta Jamese Bonda?
Proslaví jako vynikající matematik a kartograf, ale zároveň i stoupenec okultních věd, což se tehdy vůbec nevylučovalo. Na nadpřirozeno jako zdroj poznání se obrací hlavně když upadá jeho popularita u anglického dvora.  Jeho současníci v něm vidí mága s nadpřirozenými schopnostmi. Fascinuje svými znalostmi. Jeho knihovna čítá na 4500 svazků! Angličan John Dee (asi 1527–1608) svému králi […]
Tajemství harrapského písma: Podaří se nám někdy rozluštit?
Dá se značně rozšířená vyspělá starověká civilizace, vůbec první městského typu, která navíc čile obchoduje s okolím, zapomenout? A to tak, že o ní po dlouhá tisíciletí nebude nalezena jediná zmínka?  Zní to silně nepravděpodobně, ale jeden takový příklad máme. Harappská kultura. Stejně to dopadne i s jejím písmem. Pakliže tedy o písmo jako takové vůbec jde. […]
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
reklama
věda a technika
Tajemství alchymie: Jak se měnilo stříbro ve zlato?
Na rozdíl od podvodníka Edwarda Kelleyeho, se Michal Maier v oboru alchymie řadí ke skutečným zasvěcencům. Vystudovaný lékař a filozof propadne pokusům s rozmanitými látkami v baňkách v roce 1599. Němec Michael Maier (1568–1622) přečte obrovské množství odborných spisů. „Roku 1604 začal Maier společně se svým nevlastním bratrem pracovat na univerzálním léku, přičemž částí jejich práce bylo Velké Dílo, […]
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz