Domů     Queen, Beatles nebo Stouni: Jak vznikly názvy slavných kapel?
Queen, Beatles nebo Stouni: Jak vznikly názvy slavných kapel?
19.4.2017

Jeho správný výběr je nezbytným krokem každé začínající party muzikantů na jejich cestě k nesmrtelnosti. Ruku v ruce s dostatečnou dávkou talentu a trochou štěstí dokáže kapelu zavést až do elitní společnosti hudebních dějin.

Také vám občas hlavou proběhne otázka, kde přišla vámi oblíbená kapela ke svému názvu? Zvídavé dotazy ohledně vzniku jmen slavných kapel patří do stálého arzenálu hudebních novinářů.

Lennonova vize

Kapela: The Beatles

Oficiální vznik: 1960

Předchozí názvy: The Quarrymen, Johnny and the Moondogs, The Beetles, The Beatals, The Silver Beetles

Šest dní po začátku července roku 1957 dochází na vesnické pouti u kostela sv. Petra v liverpoolském Wooltonu k osudovému setkání dvou výrostků, kteří budou už za pár let společně psát ty nejpoutavější kapitoly hudebních dějin.

Tehdy ani ne sedmnáctiletému Johnu Lennonovi (1940–1980), vystupujícímu zde s vlastní skifflovou kapelou The Quarrymen (psáno někdy také jako The Quarry Men), je představen patnáctiletý Paul McCartney (*1942).

Ten se také následně k Lennonově hudební formaci přidává a v únoru 1958 do ní přivádí ještě čtrnáctiletého kytaristu George Harrisona (1943–2001).

Na podzim roku 1959 se z Quarry Men – Johna, George a Paula – stávají kvůli účasti v talentové soutěži Carolla Levise Johnny and the Moondogs (Johnny a měsíční psi).

I když v ní nakonec neuspějí, tenhle název jim vydrží až do ledna 1960. Ve stejný měsíc se ke kapele připojuje i Lennonův kamarád a spolužák z umělecké školy Stuart Sutcliffe (1940–1962).

A právě z jeho mysli vzejde jednoho večera slovo The Beetles (Brouci), jako odkaz na doprovodnou formaci amerického zpěváka Buddyho Hollyho (1936–1959) The Crickets (Cvrčci), jehož muzika je pro začínající muzikanty velkou inspirací. John poté nové jméno ještě vylepší změnou hlásky z „e“ na „a“.

Stříbrní brouci

„Měl jsem vizi, viděl jsem mužíčka na hořícím koláči, který mi řekl: ,Od dnešního dne jste Beatles s A,´ “ zdůvodní pak svéráznou historkou původ svého nápadu. O něco později však už s vážnou tváří nadiktuje do novinářských bloků poněkud uvěřitelnější příběh:

„Rozhodl jsem se hláskovat to jako BEATles, aby to vypadalo jako beatová muzika, prostě jako vtip.“ Ještě nějaký čas však trvá, než se tohle označení stane trvalým.

Dvoutýdenní květnové turné po Skotsku jako doprovodná kapela zpěváka Johnnyho Gentla (*1936), stejně jako několik dalších vystoupení, odehrají například pod názvem The Silver Beetles.

Až v srpnu 1960, před svým odjezdem do Hamburku, se kapela definitivně stává The Beatles.

Valící se kameny

Kapela: The Rolling Stones

Oficiální vznik: 1962

Předchozí název: The Rollin‘ Stones

Je květen 1962. V nejserióznějším londýnském hudebním časopise té doby s názvem Jazz News vychází inzerát s poptávkou po rhythm-and-bluesových muzikantech s dodatkem, že zkouška bude probíhat v sále nad hospodou White Bear, kousek od stanice metra Leicester Square.

Autorem textu je anglický muzikant Brian Jones (1942–1969), který se jednoho dne rozhodne, že si postaví vlastní R&B skupinu.

Jedním z prvních zájemců je nepříliš pohledný, hlučný, třiadvacetiletý Skot Ian Stewart (1938–1985), který na zkoušku dorazí v cyklistických kraťasech a pusou plnou masového koláče.

Dalšími hodnotnými rekruty se poté, po pár personálních kotrmelcích a přehmatech, stávají také mladý, talentovaný frajírek Mick Jagger (*1943), osmnáctiletý hubeňour Keith Richards (*1943) a nepříliš zkušený baskytarista Dick Taylor (*1943).

Banda irských akrobatů

Stavební kameny nové kapely byly na svém místě, teď už zbývalo jen ji pojmenovat. Tenhle úkol si jako čestnou povinnost bere na svá bedra Brian Jones. S jeho realizací se však zoufale trápí, pomoc od Micka a Keitha nicméně odmítá.

Palčivý problém je vyřešen až ve chvíli, kdy parta získá první společný kšeft v londýnském klubu Marquee. Když poté Jones volá do Jazz News, aby tu radostnou zprávu prostřednictvím inzerátu sdělil širší veřejnosti, je při diktování textu otázán na jméno kapely.

Zaskočený Jones bloudí po místnosti, až mu zrak ulpí na LP amerického bluesmena Muddyho Waterse (1915–1983) Best of Muddy Waters a skladbě Rollin‘ Stone. „Tak třeba Rollin‘ Stones,“ oznámí suše do telefonního sluchátka.

Jeho volba je konečná, i když se proti ní snaží Mick, Keith, Stu i Dick protestovat. „Zní to jako banda zas..ných irských akrobatů,“ uleví si dokonce Stewart. Prvnímu vystoupení pod názvem Rollin‘ Stones 12. července 1962 však nezabrání.

Z Rollin‘ Stones na Rolling Stones pak kapelu v první polovině roku 1963 přejmenuje manažer Andrew Loog Oldham (*1944).

Teplá královna

Kapela: Queen

Oficiální vznik: 1971

Předchozí název: Smile

 „Proč tímhle maříte čas? Měli byste dělat originálnější věci. Měli byste být nápaditější v tom, jak prezentovat svou hudbu.

Kdybych já byl vaším zpěvákem, věděl bych už, jak na to!“ Píše se rok 1970, když za kytaristou Brianem Mayem (*1947) a bubeníkem Rogerem Taylorem (*1949), členy nepříliš úspěšné britské rockové skupiny Smile, přichází nesmělý vlasatý muž.

Má ohromný předkus, který si při úsměvu pro jistotu zakrývá dlaněmi, a nabízí jim své služby.

Jmenuje se Freddie Mercury, rodným jménem Farrokh Bulsara (1946–1991), a neustále prohlašuje, že ho čeká hvězdná kariéra a že z něj jednou bude legenda.

Ani jeden z muzikantů mu silácké řeči příliš nevěří, nakonec však oba jeho naléhání podlehnou. Kapela s novým frontmanem si žádá i nové jméno. Navrhovaná Grand Dance ani Rich Kids ale přes Freddieho neprojdou.

Rtuťovitý zpěvák má totiž už dlouho jasno – budou si říkat Queen. Jeho spoluhráčům se však zprvu návrh ani trochu nezamlouvá.

Starej buzík

Majestátní označení má totiž ve slangové angličtině poněkud hanlivější význam – buzík, teplouš, hošan. Mercury, který čeká rok na příležitost, jak s Mayem a Taylorem utvořit jeden tým, se však jen tak odbýt nenechá.

Navíc je dávno zvyklý na přezdívku „the old queen“ – ten starej buzík. „Nadšení jsme z toho zrovna nebyli. Nakonec jsme to ale přijali jako provokaci. Prostředek ke zviditelnění,“ vzpomíná Brian May. „Je to královské, silné, univerzální a bezprostřední.

Ovšem že jsem si byl vědom jeho vedlejšího významu. Ale zní to parádně! Jednoslovné názvy jsou navíc nejlepší!“ zubil se později Mercury. Když je výstřední název schválen, pouští se Freddie ještě do změny svého příjmení. Bulsara je vyměněn za jméno  Mercury, posla bohů v mytologii starých Římanů.

Foto: i0.wp.com, billboard.com, nme.com, toutelamusique.skynetblogs.be
Související články
Zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Zajímavosti
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
reklama
historie
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Potřebujete nový kávovar?
panidomu.cz
Potřebujete nový kávovar?
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí
I já si přece zasloužím něco si užít!
skutecnepribehy.cz
I já si přece zasloužím něco si užít!
Nevím, kde se to v nich vzalo. Stále ode mě něco potřebují. Hlavně peníze. Nestačí jim můj důchod ani úspory, které se rychle tenčí. Dělají si zálusk i na můj domek! Snažila jsem se jim dát všechno, jen aby se necílily ukřivděné a méněcenné oproti ostatním dětem ve třídě. Moje dvě holčičky totiž vyrůstaly bez otce, kterého jsem
Když potřebujete ochránit…
nejsemsama.cz
Když potřebujete ochránit…
Věříte na padající hvězdu či na zázračná kouzla úplňku? Poznejte rituály, které ve vás probudí sílu, jež vás ochrání před negativními lidmi i energiemi. Pomocí bílé magie si udržíte psychickou pohodu. Ikdyž třeba ráda tvrdíte, že na žádnou magii nevěříte, možná čas od času použijete něco, co prostě magické je. Musíte se ale zcela otevřít, jinak to nebude fungovat.
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
Půvabná herečka Eva Burešová (30) nedávno oznámila svým příznivcům, že končí v seriálu ZOO. Jako vysvětlení uvedla, že se chce více zaměřit na svou pěveckou kariéru a také se věnovat rodině v čele s d
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
První festival klášterních minipivovarů
21stoleti.cz
První festival klášterních minipivovarů
Už dlouho se snaží program pivních speciálů Volba sládků Plzeňského Prazdroje podporovat rozmanitost českého pivního trhu. Zítra to můžete ochutnat. V březnu a dubnu se Prazdroj spojil se všemi
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své
Papeži zlomil vaz únos dítěte
historyplus.cz
Papeži zlomil vaz únos dítěte
Zoufalý ženský pláč se v pozdních nočních hodinách 23. června 1858 rozléhá jedním domem v italské Boloni. Vyděšení sousedé vybíhají na ulici. Před stavením židovského obchodníka Mortary stojí kočár s emblémy Papežského státu a právě k němu teď míří skupinka stráží. Jeden z mužů v náručí pevně svírá vyděšeného šestiletého chlapce. Edgardo Mortara přichází na svět v roce 1851 jako
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
iluxus.cz
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
Tvorba Tatiany Kováříkové je typická svou možností navázat a kombinovat modely i z předchozí tvorby. Je vždy důležité, aby outfit, který žena zvolí s ní souzněl a podtrhl její přednosti. Nová kolekce
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
enigmaplus.cz
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
Sahara je největší poušť světa, která se rozkládá na území 10 afrických států. Avšak pouze v oblasti Mauritánie, v obklopení tisíců kilometrů písku, leží fascinující skalnatý útvar Richat, který je dv
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml