Domů     Ransomware: Nebezpečná zbraň počítačových zločinců!
Ransomware: Nebezpečná zbraň počítačových zločinců!
19.4.2017

„Tento operační systém byl z bezpečnostních důvodů uzamčen.“ Mnoho on-line uživatelů se s podobnou zprávou již setkalo i v našich končinách. Může za to nový typ škodlivého kódu, který je označován jako ransomware.

Hrozba zablokuje počítač oběti a počítač obnoví až po zaplacení výkupného. Počítačoví zločinci často zobrazení falešné zprávy, která se vydává za zprávu od místní policie a snaží se oběť přesvědčit k zaplacení pokuty.

Zprávy často obsahují varování, jako je například: „Prohlíželi jste nedovolené materiály a musíte zaplatit pokutu.“ Čeští uživatelé internetu se dokonce setkali s ransomwarem, který nesl logo Policie České republiky.

Jiné ransomware si už na nic nehrají a rovnou požadují výkupné za uzamčená data.

Drzost počítačových zločinců nezná mezí. Rozešlou virus, který si méně zdatní počítačoví uživatelé nechtíc nainstalují do svého počítače. Zlovolný program ihned zahájí svou temnou práci, veškerá data a soubory zašifruje a poté žádá výkupné.

Útočník poté jen čeká, kolik lidí mu – zpravidla v internetové měně bitcoinech – zaplatí.

A takových se najde mnoho. Podle loňských průzkumů antivirových společností tvořil ransomware až 93 % všech útočných emailů a tento trend se podle předpovědí nemá v žádném případě mírnit, spíše naopak.

Z toho je patrné, že internetovým lapkům se tento typ útoků vyplácí. „Náš průzkum ukazuje, že 40 % uživatelů za svá data v případě zašifrování zaplatí, což jen nahrává kyberzločincům,“ uvedl Marco Preuss ze společnosti Kaspersky Lab.

Studie z června 2016 dokonce zjistila, že třetina z 250 dotazovaných IT firem s více než 250 zaměstnanci v Británii střádá bitcoiny, aby je v případě potřeby mohla použít jako výkupné.

Za pozornost stojí i nedávný případ, kdy zločinci zaútočili na počítačovou síť univerzity v kanadském Calgary. Útok jim vynesl 20 000 kanadských dolarů.

Právě vzdělávací instituce bývají oblíbeným terčem, protože uložená data jsou pro ně cenná a zároveň jejich ochrana nebývá na příliš vysoké úrovni.

Ransomware se do počítače může dostat několika cestami. Například spamovým emailem, z odkazu na podezřelých stránkách, virem přiloženým k jinému programu, ale třeba i cíleným útokem.

Přitom například ony nakažené webové stránky mnohdy nefungují na internetu více než hodinu. Poté, co se na nich pár lidí nakazí, jsou po nich stopy urychleně zameteny.

Útočník tak může být v klidu, protože spravedlnost je na něj krátká. Až devět desetin veškerých útoků tohoto typu je vytvořeno s cílem napadnout jeden konkrétní přístroj, ať už stolní počítač, notebook nebo mobilní telefon.

Jde o sofistikované bezpečnostní incidenty, které využívají velmi dobrou znalost cílového prostředí s cílem vydírat konkrétní organizace. „Stále častějším cílem ransomware jsou dnes bohužel i státní instituce a sektor veřejných služeb včetně zdravotnictví.

Je to pochopitelné, protože například ve zdravotnickém zařízení je obhajitelnější nákup léčebného přístroje než kvalitní ochrany proti počítačovým hrozbám.

Jen ve Spojených státech amerických se loni s úspěšným incidentem tohoto typu setkala více než polovina nemocnic,“ upozornil Robin Bay ze společnosti Trend Micro.

Cílem ransomware už dávno nejsou jen stolní počítače. Málokterá oblast je tak flexibilní jako počítačová zločinnost. Nepřekvapí tedy, že v centru zájmu tvůrců ransomware jsou i mobilní zařízení.

Jen ve druhém čtvrtletí 2016 odhalili experti celkem 83 048 škodlivých instalačních balíčků, které byly vyvinuty pro mobilní platformy.

„I když jsme celkově zaznamenali nárůst detekcí malwaru na Androidu přibližně o 20 procent, útoky ransomware na tuto platformu rostou mnohem rychleji.

Nejvyšší nárůst jsme pocítili v první polovině roku 2016, rozhodně bychom si ale nedovolili říci, že tato hrozba v dohledné době pomine,“ říká technologický ředitel společnosti ESET Juraj Malcho. Autoři lockscreenů (škodlivý kód, který uzamkne displej mobilního zařízení) a crypto-ransomware (škodlivý kód, který zašifruje obsah zařízení) se minulý rok neflákali.

Jednoduše zkopírovali techniky šíření, které používají druhy malware útočící na počítače. Vyvinuli však také vysoce vyspělé metody, které se zaměřují na technologie specifické pro operační systém Android.

K podobnému viru člověk může přijít, aniž by mnohdy věděl jak. Obrana proti němu je komplikovaná, přesto počítačoví odborníci mohou pár věcí doporučit. V první řadě je to zálohování dat. V tomto případě bývá doporučován tzv.

režim 3 – 2 – 1, kdy jsou tři kopie na dvou různých zařízeních s jednou oddělenou zálohou nepřipojenou do primární síťové infrastruktury.

Rozhodně by poškozený uživatel neměl nic platit, byť třeba fotografie z nádherné dovolené jednou pro vždy nenávratně zmizí. Pokud se v emailové schránce objeví nějaká podezřelá zpráva, nevyplatí se jí otevírat a už vůbec ne stahovat případné přílohy.

Tím si člověk o nákazu koleduje s takřka stoprocentní jistotou. Jak bylo naznačeno, je třeba pravidelně zálohovat důležitá data.

V případě nákazy se počítač jednoduše přeinstaluje a zašifrovaná data se mohou obnovit i bez placení výkupného nebo nutnosti je odšifrovat.

Externí disky nebo jiné úložné systémy, na které jsou data zálohována, by neměly být neustále připojeny k počítači. Minimalizuje se tím riziko, že se vyděračský virus zabydlí i u zálohovaných dat.

Je dobré pravidelně aktualizovat operační systém i jiné programy. Dojde tak ke ztížení činnosti počítačových pirátů, kteří se snaží objevené trhliny zneužít k propašování škodlivých kódů.

Nutné je také pravidelně aktualizovat antivirový program, případně jiné bezpečnostní aplikace. Rizikem je též používání programů, pro které již výrobce ukončil podporu.

Hrozba nákazy například na Windows XP je mnohonásobně vyšší než u novějších verzí tohoto operačního systému.

Foto: What Mobile, Nationwide 90FM, FixMeStick
Související články
Věda a technika
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Věda a technika
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
reklama
záhady a tajemství
Vraždy pražských prostitutek: Zabíjelo záhadné monstrum?
Málokdo zřejmě ví, že Praha se v polovině 19. století děsila vraždícího přízraku pražských prostitutek, jenž původně ani nebyl považován za člověka… K první vraždě došlo na podzim roku 1836 v nevěstinci „U Zlaté Rozálie“ v Konviktské ulici. Když ráno uklízečka vešla do jednoho z pokojů, našla zde bez známek života ležet jednu z mladých prostitutek. […]
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
reklama
věda a technika
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
nejsemsama.cz
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
Nikdy bych nevěřila, že se ta zlá holka někdy změní. Byla sobecká, povýšená, nikomu nepřála nic dobrého. Jednou změnila šatník a stal se snad zázrak. Už jako malá bývala Martina zlá a sobecká. Slyšela jsem o ní jen to nejhorší, a to nejen od spolužaček, ale i od její starší sestry Agáty. Byl to užalovaný, rozmazlený fracek. V dětství si vybrečela
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
enigmaplus.cz
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
Řady tvořené více než 2000 neopracovanými kameny s nejasným posláním jsou dnes největší megalitickou památkou Česka. A zřejmě také jednou z našich největších záhad. Jeden z nejzáhadnějších kamennýc
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
skutecnepribehy.cz
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
Byl to žertík, kterým jsem všechny zaskočila. Nakonec jsem ale byla zaskočena já. Splnil snad kamínek na mém krku moje slova? V  tom malém městečku na jihu Moravy jsme se ocitli s přítelem náhodou. Ten kámen na tržišti mě zaujal hned, jak jsem ho uviděla. Když jsem ho vzala do ruky, už jsem se ho nemohla vzdát.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
historyplus.cz
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
V ulicích Birminghamu v americké Alabamě je opět rušno. Nejdřív je slyšet rána a pak jako domek z karet padá k zemi jeden příbytek afroamerické rodiny. Následně je zdemolován kostel, v němž se černoši setkávají. Obyvatelé tmavé pleti v „Bombinghamu“, jak se městu v 50. a 60. letech minulého století říká, nejsou před řáděním Ku-klux-klanu v bezpečí.  
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
iluxus.cz
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
Připravte se na novou podobu Dubaje. Město, které již teď září jako drahokam na Blízkém východě, nyní plánuje projekt, který ho nejen povznese, ale také obohatí jeho ekosystém. Dubaj Mangroves, ambici
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
nasehvezdy.cz
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
V křehké tmavovlásce Simoně Postlerové (†59) byla vždy ohromná síla. Musela se rozloučit se životní láskou. Čelila i dalším vážným problémům, přesto se stále usmívala. Kdyby se vyplnil její dětský
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
21stoleti.cz
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
Podle studie zveřejněné v časopise The Journal of the American Heart Association je u lidí, kteří často kouří marihuanu, vyšší riziko infarktu a mrtvice. Článek je analýzou každoročního průzkumu ameri
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno