Domů     Gekon: Proč je považován za zázrak přírody?
Gekon: Proč je považován za zázrak přírody?
20.10.2016

Vidí barvy ve tmě, jejich křik je možné zaslechnout i na vzdálenost 100 metrů a po zdech se dokážou prohánět stejně rychle jako Spider-Man.

Drobní nenápadní ještěři, které najdeme v teplejších oblastech celého světa (včetně naší kotliny), jsou v přírodě malými rekordmany. Dodnes je známo zhruba 1450 jednotlivých druhů, což je téměř čtvrtina celé plazí říše…

Patříte-li mezi příznivce starosvětské romantiky a máte zálibu v cestování, patrně už jste na ně narazili.

V tropických i subtropických krajinách, v deštných pralesích a na ostrovech nejen vzdálené Indonésie, či v oprýskaných hotýlcích vzpomínajících na dávnou slávu koloniální éry. Anebo i tak blízko, jako na jižní Moravě.

Gekoni se v průběhu let naučili žít po boku člověka a v současnosti ho provázejí po celém světě. Na našem území se běžně vyskytuje gekon turecký, dorůstající až 15 centimetrů délky, který k nám přišel ze Středozemí a Balkánského poloostrova.

Od ještěrek je snadno rozeznatelný hlavně díky svým velkým očím, jimiž, s výjimkou čeledi eublepharidae neboli gekončíkovití, nemrká. Ani nemůže. Víčka gekonům laskavá evoluce nahradila průhlednou membránou, kterou si kvůli osychání olizují jazykem.

Že však výměna něco za něco v přírodě funguje lépe než v Sicilské mafii, získali gekoni obratem svou první superschopnost – vidění barev ve tmě.

Tyčinky a čípky

U obratlovců, včetně člověka, rozeznáváme povětšinou tři druhy světločivných buněk – tyčinky zodpovědné za černobílé vidění, čípky, díky nimž dokážeme vnímat barvy, a fotosensitivní retinální gangliové buňky, hrající roli při synchronizaci tzv.

cirkadiánního rytmu (kolísání aktivity v závislosti na denní době). Předchůdci gekonů, původně striktně denní tvorové, však o tyčinky, které jsou typicky mnohem citlivější a umožňují vidění za sníženého světla, v průběhu svého vývoje úplně přicházejí.

„Každé malé zvíře s malýma očima musí optimalizovat,“ vysvětluje doktorka zoologie Almut Kelber z Lundské univerzity ve Švédsku. „Někdy to znamená i ztrátu jedné schopnosti výměnou za zachování jiné.“ Gekoni nejsou výjimkou.

U těch, kteří se postupem času z denního rytmu adaptují na noční život, skýtající lepší ochranu před predátory, musí příroda provést zpětný veletoč.

Barvy v temnotách

Světločivné buňky původně citlivé na jasné světlo rostou a přizpůsobují se, až se rozměry vyrovnají tyčinkám a v podstatě přeberou jejich funkci. Díky tomu jsou čípky gekonů zhruba 350krát citlivější než lidské. Tím však adaptace nekončí.

Jejich zornice se ve tmě dokážou roztáhnout až na úctyhodný 300násobek své původní velikosti (lidské zvládají jen asi 16násobek).

Tato schopnost by jinému druhu byla na obtíž, protože, stejně jako u fotoaparátu, rozevřená clona a malá ohnisková vzdálenost dává dohromady rozmazaný obraz.

U gekonů  se však zároveň vyvíjejí multifokální čočky, schopné simultánně zaostřovat až do tří různých hloubek.

Až se příště přerazíte ve sporém osvětlení, vzpomeňte si na tyto drobné tvory, protože díky kombinaci všech předchozích faktorů zvládají něco, o čem se lidem, byť vybaveným noktovizí, pouze sní. Dokážou vnímat barvy i tak sporém světle jako záře Měsíce.

Inženýři už se pokusili jejich schopnost napodobit a vytvořit umělé čočky pro lidské nositele. Zatímco se dvěma ohnisky nemají slabozrací problém, lomy světla skrze trifokální čočku považují za velmi matoucí.

Lidský mozek, na rozdíl od gekoního, není podle všeho na podobné vnímání vybaven.

Chodit jako gekon

Kromě pozoruhodného zrakového aparátu disponují gekoni další superschopností – některé druhy dokážou doslova běhat po zdech, zdánlivě bez jakéhokoliv ohledu na gravitaci.

Nečiní jim obtíže udržet se na mokrých listech a kmenech stromů v deštných pralesích, stejně jako na stropech lidských obydlí a číhat na hmyz u zapnuté lampy, či dokonce o toto prominentní místo svádět líté boje. To vše hlavou dolů.

Vědci se tajemství jejich pohybu snaží odhalit už desítky let a teprve výzkumy poslední doby na ně pomalu vrhají světlo poznání.

Ve studii z roku 2012 kolektiv evolučních biologů a zoologů z celého světa odhaluje, že neobyčejná přilnavost, kterou disponují pacičky těchto drobných plazů, se vyvíjí alespoň 11 různými způsoby u rozličných druhů nezávisle na sobě.

Gekoni se dokáží nejen neobyčejně dobře přichytit k téměř jakémukoliv povrchu, ale stejně bez viditelného úsilí znovu pustit.

„Právě jejich schopnost se kdykoliv znovu odlepit, je mnohem působivější, než přilepení samotné,“ říká profesor biologie z Univerzity v kanadském Calgary a jeden z autorů studie Anthony Russell.

„Zkuste odlepit lepicí pásku, aniž byste poškodili povrch, k němuž je přichycená, anebo ji u toho roztrhli. Téměř nemožné.“

Čištění a bakterie

Kromě přilnavosti má gekoní kůže ještě jednu vlastnost, přispívající k supermanství malého zvířátka. Australský druh diplodactylus steindachneri si vyvinul vlastní přírodní verzi hydrofobního pláště.

Kapky se po povrchu jeho kůže pokrytém mikroskopickými ostny, rostoucími v rozestupech širokých pouze tisícinu milimetru, nedokáží plošně rozlít a doslova od něj odskakují v ději zvaném „bublinkový tanec“.

Mimo vody funguje toto kožní fakírovo lože jako přirozená mechanická obrana proti bakteriím, které při kontaktu jednoduše propíchne.

Připočtěme si k tomu schopnost odhodit ocas v případě nebezpečí, barevné vidění ve tmě a chůzi po stropě a vítězný adept na nezpochybnitelného zvířecího supermana je na světě. Škoda jen, že tak malý.

Foto: nhmu.utah.edu, wikia.org, shutterstock.com, wikipedia.org, tinylittlelife.org, nationalgeographic.com
Související články
Věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Věda a technika
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Věda a technika
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
Věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
reklama
lifestyle
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat […]
Úspěšní a slavní, které vyhodili z práce pro nedostatek talentu
Už od dětství si Walt Disney rád maloval, miloval však i vlaky. Často přikládal ucho ke kolejím a poslouchal, zda se nějaký neblíží. Když se s rodinou přestěhoval do Kansas City, jeho kamarád ho seznámil se světem varieté a filmu. To ho později inspirovalo při návrhu designu Disneylandů, kolem kterých musela vždy vést železnice. Walt Disney […]
reklama
zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
5 sídel Velké Moravy: Kde leželo hlavní město dávné říše?
historyplus.cz
5 sídel Velké Moravy: Kde leželo hlavní město dávné říše?
Plameny stravují dřevěné trámoví. Obyvatelé vyděšeně zírají, jak v oblaku dýmu mizí jejich domovy. Dnes přespí pod širým nebem, ale hradiště ve Valech u Mikulčic nezanikne. Vrhnou se do práce a brzy tu bude stát nové.   Karavana kupců dorazí k dřevěnému mostu přes řeku Moravu. Po krátkém uvítání následuje hostina, poté pozvání do baziliky, pýchy
BMW Motorrad invelt ve znamení novinek: Cestovní endura ve střední třídě nadchla
iluxus.cz
BMW Motorrad invelt ve znamení novinek: Cestovní endura ve střední třídě nadchla
Při koupi motorky jsou klíčové testovací jízdy. Společnost Invelt, která se řadí mezi první dealery BMW v Čechách, připravila pro milovníky a nadšence motorek den pro zákazníky s dispozicí jedenácti z
Na sletu čarodějnic jsme zhmotnily svá přání
skutecnepribehy.cz
Na sletu čarodějnic jsme zhmotnily svá přání
Kolem zapáleného ohně se nás sešlo devět. Myslely jsme si, že to bude jenom zábava, naše kouzlení ale začalo působit. Proutěná koštátka čarovala a plnila naše přání. Na tento svátek se vždycky těšíme. Dodnes hledáme se sestrou Madlou, kam bychom vyrazily a pořádně si filipojakubskou noc neboli čarodějnice užily. Jednou v mládí jsme vzaly i naše dvě kamarádky Soňu
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Děsivá červenooká monstra: Na koho narazil lovec v temných kanadských lesích?
enigmaplus.cz
Děsivá červenooká monstra: Na koho narazil lovec v temných kanadských lesích?
Kanadský lovec Melvin Georgekish zažije v srpnu roku 2013 šok. V lese v kanadské provincii Québec totiž spatří dva páry červených očí, které na něj upřeně zírají. V mechu navíc později nalezne záhadné
Ekologická domácnost se vyplatí
panidomu.cz
Ekologická domácnost se vyplatí
Chtěli byste začít žít v souladu s přírodou a nevíte, jak začít? Není to vůbec obtížné, a navíc svou změnou nešetříte jen přírodu, ale i vlastní peněženku. Nejde jen o šetření vodou, to je úplné minimum. Jsou i další možnosti. Jaké? 1. Používejte méně chemikálií Chemie se stala neodmyslitelnou součástí našeho života. Používáme ji při úklidu, při
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Křupavá kachna v těstíčku
tisicereceptu.cz
Křupavá kachna v těstíčku
Suroviny 2 kachní prsa 3 kuličky celého pepře 2 lžíce rýžového vína 2 lžíce sójové omáčky 1 celá skořice 1 bobkový list 1 lžička soli Na těstíčko 100 g hladké mouky 1 dcl ledové vody
Dcera Rybové se zakoukala do pěkného frajírka
nasehvezdy.cz
Dcera Rybové se zakoukala do pěkného frajírka
Herečka Linda Rybová (48) ze seriálu Ulice život dětí obvykle nekomentuje, tentokrát však zřejmě nemá na vybranou! Její nejstarší dcera Rozálie Prachařová (20) se totiž při natáčení seriálu Lež na pl
Čokoláda v ohrožení, pomoci má očkování i matematika
21stoleti.cz
Čokoláda v ohrožení, pomoci má očkování i matematika
Mezi přední světové producenty kakaa (Theobroma cacao) patří i africká Ghana. Její produkci však decimuje nemoc zvaná viróza zduřelých výhonků kakaovníku, přenášená drobným hmyzem vlnatkou. Od roku 19
Portugalsko je rajský kout – Evropa
nejsemsama.cz
Portugalsko je rajský kout – Evropa
Na Pyrenejském poloostrově se vedle Španělska nachází barevné Portugalsko, jehož pobřeží ohraničuje Atlantský oceán. Proč je skvělou volbou pro jarní prodloužený víkend i letní dovolenou? Země mořeplavců nabídne nejen chuť Pastéis de Nata – jednoho z nejlepších dezertů na světě. Můžete tu degustovat portská vína u legendární řeky Douro v Portu, objevovat krásnou architekturu i přírodu. Vybere si tu zkrátka každý! Z hospůdek
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř