Domů     Gekon: Proč je považován za zázrak přírody?
Gekon: Proč je považován za zázrak přírody?
20.10.2016

Vidí barvy ve tmě, jejich křik je možné zaslechnout i na vzdálenost 100 metrů a po zdech se dokážou prohánět stejně rychle jako Spider-Man.

Drobní nenápadní ještěři, které najdeme v teplejších oblastech celého světa (včetně naší kotliny), jsou v přírodě malými rekordmany. Dodnes je známo zhruba 1450 jednotlivých druhů, což je téměř čtvrtina celé plazí říše…

Patříte-li mezi příznivce starosvětské romantiky a máte zálibu v cestování, patrně už jste na ně narazili.

V tropických i subtropických krajinách, v deštných pralesích a na ostrovech nejen vzdálené Indonésie, či v oprýskaných hotýlcích vzpomínajících na dávnou slávu koloniální éry. Anebo i tak blízko, jako na jižní Moravě.

Gekoni se v průběhu let naučili žít po boku člověka a v současnosti ho provázejí po celém světě. Na našem území se běžně vyskytuje gekon turecký, dorůstající až 15 centimetrů délky, který k nám přišel ze Středozemí a Balkánského poloostrova.

Od ještěrek je snadno rozeznatelný hlavně díky svým velkým očím, jimiž, s výjimkou čeledi eublepharidae neboli gekončíkovití, nemrká. Ani nemůže. Víčka gekonům laskavá evoluce nahradila průhlednou membránou, kterou si kvůli osychání olizují jazykem.

Že však výměna něco za něco v přírodě funguje lépe než v Sicilské mafii, získali gekoni obratem svou první superschopnost – vidění barev ve tmě.

Tyčinky a čípky

U obratlovců, včetně člověka, rozeznáváme povětšinou tři druhy světločivných buněk – tyčinky zodpovědné za černobílé vidění, čípky, díky nimž dokážeme vnímat barvy, a fotosensitivní retinální gangliové buňky, hrající roli při synchronizaci tzv.

cirkadiánního rytmu (kolísání aktivity v závislosti na denní době). Předchůdci gekonů, původně striktně denní tvorové, však o tyčinky, které jsou typicky mnohem citlivější a umožňují vidění za sníženého světla, v průběhu svého vývoje úplně přicházejí.

„Každé malé zvíře s malýma očima musí optimalizovat,“ vysvětluje doktorka zoologie Almut Kelber z Lundské univerzity ve Švédsku. „Někdy to znamená i ztrátu jedné schopnosti výměnou za zachování jiné.“ Gekoni nejsou výjimkou.

U těch, kteří se postupem času z denního rytmu adaptují na noční život, skýtající lepší ochranu před predátory, musí příroda provést zpětný veletoč.

Barvy v temnotách

Světločivné buňky původně citlivé na jasné světlo rostou a přizpůsobují se, až se rozměry vyrovnají tyčinkám a v podstatě přeberou jejich funkci. Díky tomu jsou čípky gekonů zhruba 350krát citlivější než lidské. Tím však adaptace nekončí.

Jejich zornice se ve tmě dokážou roztáhnout až na úctyhodný 300násobek své původní velikosti (lidské zvládají jen asi 16násobek).

Tato schopnost by jinému druhu byla na obtíž, protože, stejně jako u fotoaparátu, rozevřená clona a malá ohnisková vzdálenost dává dohromady rozmazaný obraz.

U gekonů  se však zároveň vyvíjejí multifokální čočky, schopné simultánně zaostřovat až do tří různých hloubek.

Až se příště přerazíte ve sporém osvětlení, vzpomeňte si na tyto drobné tvory, protože díky kombinaci všech předchozích faktorů zvládají něco, o čem se lidem, byť vybaveným noktovizí, pouze sní. Dokážou vnímat barvy i tak sporém světle jako záře Měsíce.

Inženýři už se pokusili jejich schopnost napodobit a vytvořit umělé čočky pro lidské nositele. Zatímco se dvěma ohnisky nemají slabozrací problém, lomy světla skrze trifokální čočku považují za velmi matoucí.

Lidský mozek, na rozdíl od gekoního, není podle všeho na podobné vnímání vybaven.

Chodit jako gekon

Kromě pozoruhodného zrakového aparátu disponují gekoni další superschopností – některé druhy dokážou doslova běhat po zdech, zdánlivě bez jakéhokoliv ohledu na gravitaci.

Nečiní jim obtíže udržet se na mokrých listech a kmenech stromů v deštných pralesích, stejně jako na stropech lidských obydlí a číhat na hmyz u zapnuté lampy, či dokonce o toto prominentní místo svádět líté boje. To vše hlavou dolů.

Vědci se tajemství jejich pohybu snaží odhalit už desítky let a teprve výzkumy poslední doby na ně pomalu vrhají světlo poznání.

Ve studii z roku 2012 kolektiv evolučních biologů a zoologů z celého světa odhaluje, že neobyčejná přilnavost, kterou disponují pacičky těchto drobných plazů, se vyvíjí alespoň 11 různými způsoby u rozličných druhů nezávisle na sobě.

Gekoni se dokáží nejen neobyčejně dobře přichytit k téměř jakémukoliv povrchu, ale stejně bez viditelného úsilí znovu pustit.

„Právě jejich schopnost se kdykoliv znovu odlepit, je mnohem působivější, než přilepení samotné,“ říká profesor biologie z Univerzity v kanadském Calgary a jeden z autorů studie Anthony Russell.

„Zkuste odlepit lepicí pásku, aniž byste poškodili povrch, k němuž je přichycená, anebo ji u toho roztrhli. Téměř nemožné.“

Čištění a bakterie

Kromě přilnavosti má gekoní kůže ještě jednu vlastnost, přispívající k supermanství malého zvířátka. Australský druh diplodactylus steindachneri si vyvinul vlastní přírodní verzi hydrofobního pláště.

Kapky se po povrchu jeho kůže pokrytém mikroskopickými ostny, rostoucími v rozestupech širokých pouze tisícinu milimetru, nedokáží plošně rozlít a doslova od něj odskakují v ději zvaném „bublinkový tanec“.

Mimo vody funguje toto kožní fakírovo lože jako přirozená mechanická obrana proti bakteriím, které při kontaktu jednoduše propíchne.

Připočtěme si k tomu schopnost odhodit ocas v případě nebezpečí, barevné vidění ve tmě a chůzi po stropě a vítězný adept na nezpochybnitelného zvířecího supermana je na světě. Škoda jen, že tak malý.

Foto: nhmu.utah.edu, wikia.org, shutterstock.com, wikipedia.org, tinylittlelife.org, nationalgeographic.com
Související články
Věda a technika
Kladivo a pírko na Měsíci: Jak Apollo 15 potvrdilo Galileiho teorii
V roce 1971 provedli astronauti Apolla 15 jednoduchý, ale revoluční experiment. Na povrchu Měsíce pustili současně geologické kladivo a sokolí pírko. Výsledek? Oba předměty dopadly ve stejný okamžik, čímž potvrdily Galileiho teorii z 16. století. Proč byl tento pokus tak důležitý a co nám říká o gravitaci? Lidé se snaží zkoumat zákonitosti fungování vesmíru už […]
Věda a technika
Voda ve vesmíru: Jak si astronauti myjí vlasy?
Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se voda chová zcela jinak než na Zemi. Místo toho, aby tekla, vytváří dokonalé koule, které volně poletují prostorem. Jaké další fascinující vlastnosti má voda v mikrogravitaci a jak se s ní astronauti každodenně potýkají? Vodní koule ve vesmíru Voda se ve vesmíru, respektive v prostředí mikrogravitace, které panuje na […]
Věda a technika
Nos jako osobní identifikátor
Lidský nos dokáže rozlišit bilion různých vůní a každý z nás má svůj unikátní pachový otisk. Proč je naše osobní vůně stejně jedinečná jako otisk prstu a jak tento dokonalý biologický systém funguje? Vůně každého člověka je jedinečná. Stejně jako otisk prstu. Tento fakt využívají nejen psi při rozpoznávání lidí, ale podle nejnovějších výzkumů ho […]
Věda a technika
Psychologická zrcadla: Jak Rorschachův test odhaluje naše skryté já
Jednou z nejznámějších psychologických testovacích metod je Rorschachův test, který vznikl před více než stoletím. Můžou osově souměrné barevné kaňky pomoci odhalit, co nás trápí nebo jací jsme? Netopýr? Netopýr s děravými křídly? Můra? Maska? Vydlabaná dýně na Halloween? Ženská postava bez hlavy? Válečná loď a její odraz na hladině? Anděl? Dva lidé útočící na třetího uprostřed? […]
reklama
lifestyle
Stolování v minulosti: Mohamed miloval maso
Někdo miluje maso, jiní dává přednost dokonale vyvážené nebo sladké chuti, další polévkám a plnému břichu a někdo nemůže existovat bez kuřecího. Pojďte s námi ochutnat ke stolu slavných osobností v dějinách. Tentokrát navštívíme proroka Mohameda. Máte v oblibě maso? V tom případě si u stolu islámského proroka Mohameda (570–632) pochutnáte. „Obětujte v průběhu svátku Eid al-Adha (ukončení poutě do […]
Mýty z posilovny: Když cvičím, můžu jíst, co chci. Nebo ne?
Zpocená těla, pach potu, občasné heknutí a zvuky strojů v pohybu. Pokud se cvičením začínáte a nemáte po ruce trenéra, hrozí vám nejedno fiasko…   Potřebujete se zbavit pár kil? Anebo zformovat postavu? Či chcete prostě něco udělat pro zdraví a kondici? Cvičení je to pravé! Možná právě marně listujete diářem a hledáte, kde si […]
Kim Čong-il a Mao Ce-tung: Extrémní chutě a nechutné návyky
Zatímco severokorejský vůdce Kim Čong-il utrácel miliony za gurmánské pochoutky, čínský předseda Mao Ce-tung se odmítal mýt. Jaké byly jejich nejbizarnější stravovací návyky? Kim Čong-il: Gurmánský vůdce vyhladovělé země Severokorejský despota Kim Čong-il (1941–2011) se naopak příliš zpátky nedržel. Zatímco země se kvůli jeho programu militarizace potýkala s obrovskými ekonomickými problémy a probíhal tam hladomor, […]
3 labužnické hostiny v historii: Vegetariánská, šlehačková a císařská
Každý má rád něco jiného. Na čem si pochutnávaly oblíbené historické osobnosti? Někdo se obešel bez masa, jiný nedal dopustit na sladké lahůdky a při významných událostech se konaly opravdové hody s vysokým rozpočtem. Zatímco třeba prorok Mohamed propaguje kvalitní maso v jídelníčku a užije si ho na hostinách naplno, jiní slavní strávníci ho odmítají. Zřejmě prvním […]
reklama
zajímavosti
Od dřeva k mistrovskému nástroji: Jak se vyrábějí housle krok za krokem?
Výroba houslí je umění, které se předává po generace. Jak probíhá proces tvorby tohoto ikonického nástroje a jaké dřevo se používá? 1. Výběr dřeva Kvalita a tloušťka dřeva zásadně ovlivňují zvuk houslí. Horní deska se nejčastěji vyrábí ze smrkového dřeva, luby a spodní deska jsou z javoru. Pro krk se používá dřevo stromu sapan (pernambuco) […]
Mravenci provádějí amputace a zachraňují životy!
Mravenci nejsou jen pilní dělníci přírody – podle nejnovějších výzkumů jsou také zruční „chirurgové“. Když se některý z nich zraní, jeho druhové dokážou posoudit zranění a v případě potřeby mu amputovat končetinu, čímž mu zachrání život. Tento unikátní způsob péče o zraněné nemá v živočišné říši obdoby a ukazuje, jak fascinující může být mravenčí inteligence. […]
Stoos: Alpská vesnička, kterou zachránila nejstrmější lanovka světa
Malá švýcarská vesnička Stoos, ukrytá vysoko v Alpách, by možná upadla v zapomnění, kdyby nebylo revoluční lanovky Stoosbahn. Tento technický zázrak nejenže spojil odlehlou obec s civilizací, ale stal se i jejím hlavním lákadlem. Pojďte objevit kouzlo místa, kde tradiční švýcarský životní styl potkává nejmodernější technologie. Alenka v říši velehor Pokud se podíváte z úrovně […]
Od korálků k supům: Neobvyklé způsoby rozloučení
Z popela drahokamy, těla ptákům – jak Jižní Korea a Tibet nacházejí krásu i praktická řešení v tradičních pohřebních praktikách. Tyto dvě odlišné kultury, vzdálené tisíce kilometrů a s hluboce zakořeněnými vlastními filozofiemi, nabízejí fascinující pohled na to, jak lidská společnost přistupuje k nevyhnutelné realitě smrti. Jejich tradiční pohřební praktiky nejsou pouhými rituály, ale komplexními […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz