Roku 1898 probíhá ve Vídni výstava kuchařského umění. Její patronkou se stává osobně rakousko-uherská císařovna Sissi. Má velkou radost, když se porota rozhodne udělit nejvyšší cenu jejím oblíbeným bonbonům.
Rakouská císařovna Alžběta Bavorská (1837–1898), řečená Sissi, manželka císaře Františka Josefa I. (1830–1916) se proslaví svoji extrémní životosprávou. Aby si udržela štíhlou linii, jí minimálně. Hlavně pije ovocné, zeleninové a masové šťávy.
Panovnice kouří a miluje fialky
Navzdory své snaze o co nejzdravější stravování a životosprávu ale panovnice podléhá hned dvěma neřestem. Kouří a také si velmi oblíbí fialkové bonbony.
Ty ovšem má rád i její manžel František Josef I. Kandované fialkové květy pro Sissi tehdy vyrábí vídeňské cukrářství Demel, které existuje dodnes a sídlí poblíž vídeňského Hofburgu.
Krabička jako z doby starého mocnářství
Císařovna si ovšem pochopitelně nechodí pro sladkosti osobně. Do Hofburgu jí je doručuje sám majitel cukrárny. Postup výroby těchto bonbonů spočívá v tom, že se suší skutečně fialkové kvítky a následně se kandují cukrem.
Zalité v cukru pak vypadají, jakoby zkameněly. Dodnes patří mezi oblíbené a prodávají se v kulaté krabičce, která vypadá tak, jako za císařovnina života. Zdobí ji mašle fialkové barvy.
Chrup trpí kvůli sladké vášni
Právě kvůli konzumaci bonbonů a kouření se ale císařovně hodně kazily zuby. Na svých portrétech a fotografiích proto nikdy neotevírala ústa. Vždy je raději ponechávala zavřená, aby zkažený chrup nebylo na první pohled vidět.