Žádný jiný pár se nestal větším symbolem lásky než Romeo a Julie. Jejich tragický příběh zvěčnil ve svém díle slavný renesanční génius William Shakespeare. Odkud přitom bral inspiraci? Údajně přímo z reálných událostí!
Italské město Verona je vzhůru nohama. Právě se totiž stalo něco strašlivého. V ulicích lidé křičí „Romeo“, někteří zase „Julie“ a všichni přitom mají v očích slzy. Oba milenci jsou mrtví a leží ruku v ruce v hrobce na tamějším hřbitově. Připomíná vám to něco?
Ve skutečnosti prý nejde o závěr slavné tragédie Romeo a Julie, nýbrž o zcela skutečný příběh…
Většina lidí si myslí, že autorem příběhu Romea a Julie je jednoznačně anglický dramatik William Shakespeare (1564–1616). Jenže opravdu to tak je? Již dávno před ním zpracuje podobný příběh celá řada autorů.
Například milostný román Vyprávění o Anthei a Habrokomovi starořeckého spisovatele Xenofóna z Efesu (přelom 2. a 3. století) je také o tragické lásce milenců na pozadí boje dvou znepřátelených rodů.
Podobný příběh má bezpočet dalších verzí a podob. Italský básník Dante Alighieri (1265–1321) dokonce ve své Božské komedii přímo zmiňuje jména znepřátelených rodů, když píše:
„Pojď a pohleď na Montecchie a Cappelettie…“ Italský spisovatel Luigi Da Porto (1485–1530) pak v díle Giulietta a Romeo určuje jako místo děje Veronu a přidává charaktery, které se shodují s Merkuciem, Tybaltem i Paridem ze Shakespearova díla.
V dubnu roku 2013 obletí svět zpráva o naprosto senzačním objevu. Rumunští archeologové naleznou poblíž kláštera ve městě Kluž v Sedmihradsku podivný hrob s ženskou a mužskou kostrou, které se drží za ruce. Otázky vzbuzuje především příčina jejich smrti.
„Předpokládáme, že ten muž byl ubit během nějakého incidentu a dívka zemřela na zlomené srdce, když se tu zprávu dozvěděla. Je to skutečně zvláštní případ.
V mnoha směrech připomíná Romea a Julii,“ říká šéf archeologické výpravy Adrian Rusu (*1951). Vědci předpokládají, že nalezený pár žil někdy mezi lety 1450–1550 – tedy mnoho let před tím, než Shakespeare napsal dílo Romeo a Julie.