Je jedním ze základních podmínek vzniku života a na naší planetě je součástí prakticky všech živých tvorů. Vody je na Zemi ohromné množství a mohla by se proto zdát být všední a obyčejnou přírodní látkou. Opak je ale pravdou.
1. Jak je to se slanou a sladkou vodou? Celkem 96,5 % vody tvoří slaná voda v mořích a oceánech. Pouze 3,5 % je tedy sladkovodní.
2. Povrch planety zabírají ze tří čtvrtin vodní plochy. Pokud by zemský povrch byl úplně rovný, zalila by jej voda do výšky 3700 metrů.
3. Aby rostlina dokázala vyrůst o jediný gram své hmotnosti, spotřebuje na to až půl litru vody.
4. Země je uzavřený ekologický systém a jen zřídka získává nebo ztrácí hmotu. To znamená, že máme k dispozici stejné množství vody jako dinosauři před miliony let.
5. Chutná vám maso? Abyste si ho mohli dopřát, je nutné krmit a napájet hospodářská zvířata. Na jedno kilo hovězího je pak potřeba průměrně 15 400 litrů vody.
6. Dosud nerozluštěnou vědeckou záhadou je také takzvaný Mpembův jev. Horká voda totiž může zmrznout rychleji než voda studená.
7. Výroba oblečení je také velmi náročná na spotřebu vody. Například na výrobu jediných džínových kalhot je potřeba přes 9000 litrů vody.
8. Při průměrné spotřebě 2 litrů tekutin za den vypije člověk za celý život přes 50 tisíc litrů vody. To je jako pět metrů dlouhý a stejně široký bazén s hloubkou dva metry.
9. Pocit žízně se dostaví ve chvíli, když člověk ztratí pouhé jedno procento vody obsažené v organismu. To znamená zhruba půl litru.
10. Jedno spláchnutí toalety spotřebuje okolo 8 litrů vody, pětiminutová sprcha si pak vezme zhruba 200 litrů.