Domů     Macao: Risk a zisk v čínském Las Vegas!
Macao: Risk a zisk v čínském Las Vegas!
8.9.2016

Myslíte si, že Mekkou všech hazardních hráčů je Las Vegas? Zapomeňte. Titul největšího světového centra hazardu již několik let pevně drží ve svých rukou jiné město. Seznamte se s Macaem, které má pětkrát vyšší příjmy z hazardních her než americké Las Vegas.

Tuto zvláštní správní oblast Čínské lidové republiky najdete u ústí Perlové řeky do Jihočínského moře. I když se teď město hřeje na výsluní, jeho začátky nejsou vůbec snadné. Již od 3. století před naším letopočtem je Macao součástí Číny.

Jeho dnešní podobu, respektive podobu historického centra, ale mají na svědomí Portugalci. Ti si v 16. století vybírají přístavní město v blízkosti řeky proslulé svým perlovým průmyslem jako ideální zastávku za obchodem.

Díky úplatkům získávají od místních úředníků v roce 1553 právo tady kotvit a obchodovat. Následně si zde zakládají trvalou osadu, ze které od roku 1557 platí pravidelný roční nájem téměř 19 kilogramů stříbra.

Největší křesťanský kostel

Centrum města se pomalu, ale jistě začíná pod portugalským vlivem utvářet do dnešní podoby. Jezuité zde postaví v roce 1602 největší křesťanský kostel v Asii, kostel sv. Pavla.

Po devastujícím požáru v roce 1835 z něho zůstane pouze impozantní průčelí na vrcholku strmého schodiště, které se stane společně s koloniální pevností Fortaleza do Monte (postavena byla mezi lety 1617–1626) patrně nejznámější turistickou atrakcí historického centra.

Formují se malebné uličky, jejichž názvy jsou vytvořeny z azulejos, modrobílých kachliček, kterými je známý například portugalský Lisabon. V 17. století žije v Macau 2 000 Portugalců a 20 000 Číňanů, kterým slouží na 5 000 otroků.

Jen využijí situace

Opravdovou kontrolu nad pomyslnou branou k Perlové řece Portugalci získávají až o téměř tři století později. V roce 1839 totiž vypuká 1. opiová válka mezi čínskou mandžuskou dynastií Čching a Velkou Británií.

Přestože vládci Číny do konfliktu nasadí téměř 100 000 mužů (Británie asi 20 000 vojáků), jdou od jedné porážky ke druhé.

Nakonec po třech letech válčení ztratí dynastie Čching zhruba 20 000 mužů (Britové hlásí pouhých 500 mrtvých či raněných) a je nucena přistoupit na mírovou dohodu.

Oslabení dynastie Čching, neschopné se nijak bránit a bojovat s další evropskou mocností, využívají Portugalci a zmocňují se nejen samotného Macaa, ale i přilehlých ostrovů Taipa a Coloane.

V roce 1887 nakonec portugalská vláda donutí dynastii Čching podepsat čínsko-portugalskou smlouvu, která oficiálně stvrzuje, že Portugalsko bude spravovat Macao a přilehlé oblasti. Začíná tak více než století portugalské okupace.

Ze študáka milionář

Píše se rok 1942. Zatímco svět se zmítá v bouři 2. světové války, Japonsko u portugalského Macaa částečně respektuje jeho neutralitu.

V té době sem přijíždí Stanley Ho (*1921), kterému se až o mnoho let později začne přezdívat Král hazardu nebo Otec gamblingu. Kvůli válce musí přerušit studium na univerzitě v Hongkongu.

V Macau získává kancelářskou práci ve firmě zaměřené na import a export. To, čím si ale skutečně vydělává, je pašování luxusního zboží přes čínské hranice v průběhu celé války. I když do Macaa přijede s pouhými deseti dolary, do roka se z něj stane milionář.

O téměř 20 let později, v roce 1961, se Ho společně s partnery zapojí do výběrového řízení, ve kterém nejde o nic menšího než o monopol na hazard v celém městě.

Stínový vládce Macaa

Toto výběrové řízení Hoova společnost nakonec vyhraje a získá monopol na provoz hazardních her v Macau, a to až do roku 1986 (licence je následně prodloužena o 15 let, do konce roku 2001).

Stanley Ho tak se rozhodne udělat něco nemyslitelného – sesadit americké Las Vegas z pozice největšího světového centra hazardu. Z malého, zanedbaného městečka se tak pomalu, ale jistě stává supermoderní velkoměsto.

Začíná se rozvíjet veřejná doprava včetně lodní i vrtulníkové přepravy přímo z hongkongského letiště. Luxusní hotely i další kasina tady rostou jako houby po dešti a do města proudí davy turistů.

Jen tak letmo projdou historické centrum, ale cíl jejich návštěvy je vždy jedno z macajských kasin. Není divu. Macao je totiž jediným městem v celé Číně, kde je hazard naprosto legální a zároveň i dostupný široké veřejnosti.

V roce 1987 po dlouhé snaze čínské vlády dojde k podpisu prohlášení, díky kterému Čína 20. prosince 1999 obnoví svou suverenitu nad Macaem.

Ovšem stejně jako v případě Hongkongu a Tchaj-wanu, i zde platí politika Jedna země, dva systémy neboli zatímco ve zbytku Číny vládne socialismus, zdejší ekonomika se řídí kapitalistickými pravidly.

Změna „vlastníka“ tak Macau příliš neublíží v jeho už tak dobře nastartovaném rozvoji a byznys Sandyho Hoa jen kvete. Pak ale přichází konec roku 2001, kdy vyprší licence, kterou Ho drží dlouhých 39 let!

Konec Monopolu

Od prvního lednového dne roku 2002 je tak byznys rozdroben a o licenci na provoz vlastního kasina se může ucházet prakticky kdokoliv včetně takových gigantů, jako Las Vegas Sands, který vlastní Sheldon Adelson (*1933).

Tato společnost zde také v roce 2007 otevře největší kasino v Macau, The Venetian Macao, kde na 51 000 m2 najdete 3 400 výherních automatů a 800 hráčských stolů.

Příliv nových investorů rychle vystřelí asijské centrum hazardu mezi přední světové metropole žijící z příjmů z kasin. Macao je navíc velmi rychle nechává za sebou.

Přeskakuje Monte Carlo a nakonec i samotné Las Vegas, které odsune na druhou příčku v žebříčku měst zprostředkovávajících zábavu náruživým gamblerům. Čisté příjmy jsou zde dnes dokonce již pětkrát vyšší než ve „městě hříchu“ v Nevadě.

I když minulý rok hlásili macajští provozovatelé poklesy zisků (důvodem je pokles zájmu bohatých Číňanů o hazard), odborníci se shodují, že hazardní sezona v Macau ještě zdaleka není u konce.

Foto: wikipedia.org
reklama
Související články
Lifestyle
Premiéry hudebních kusů napomáhaly k revoluci a způsobovaly skandály
Římské divadlo Teatro Argentina uvádí 20. února 1816 premiéru opery Lazebník sevillský od italského skladatele Gioacchina Rossiniho. Během představení však spousta diváků syčí a píská, čímž dává najevo svoji nespokojenost. Úspěchu se Rossini dočká až později. Když v roce 1814 pobývá německý hudební skladatel Carl Maria von Weber v českých lázních Libverda, nedaleká rokle ho prý inspiruje […]
Lifestyle
Hudební géniové: Citliví, závistiví i toporní
Třebaže je rakouský skladatel Franz Schubert (1797–1828) neuvěřitelně pracovitý, nikdy se mu nepodaří se finančně zajistit. Po celý život musí proto spoléhat na pomoc svých příbuzných, přátel a obdivovatelů. Se Schubertovým dílem se začíná veřejnost seznamovat teprve v posledních letech jeho krátkého života. Francouz Hector Berlioz (1803–1869) ve své umělecké tvorbě dokonale vystihuje pojem romantický umělec. […]
Lifestyle
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
Komteska skrz zdobenou škrabošku znuděně pokukuje po královském páru. Přemýšlí, kolik peněz musely stát královniny šperky. Na pohyb se příliš nesoustředí. Její tanečník se jí dvakrát nezamlouvá, ale tenhle večer s ním musí vydržet. Bohužel jde zrovna o nejdelší tanec plesové historie – 16 figur se střídá v nekonečném reji více jak hodinu!     […]
Lifestyle
Počátky líčení: Líbit se chtěly už starověké Egypťanky, zlatou éru přinesla renesance
Zelenočerně nalíčené oči dominují tvářím Egypťanek. Na plochu celého horního očního víčka si nanášejí zelený malachitový prášek, tedy uhličitan měďnatý. Kolem oka vytvářejí silné linky černidlem, které se skládá z rozdrceného uhličitanu olovnatého spojeného s dalšími přísadami kvůli roztírání. Stejné černidlo používají i na řasy a obočí. Líčení, jež vypadá hodně výrazně, má i svůj praktický význam. […]
reklama
záhady a tajemství
Záhady kolem krále Artuše: Kým vlastně byl, kde ležel bájný hrad Camelot a kde se vzala kouzelník Merlin?
„Zítra nás čeká boj,“ prohlašuje Artuš a přehlédne svoje rytíře. Usedá s nimi u kulatého stolu, kde nikdo nemůže být v čele. Kde se jejich legendární setkání mohla odehrávat? A jak to bylo se samtoným Artušem? Po téměř čtyřech staletích vlády Římanů nad Anglií zůstává na ostrovech spousta římských staveb včetně amfiteátrů. Jeden z nich se nachází […]
Posvátný oltář na hoře Ebal: Je dobývání Kanaánu Izraelity jenom mýtus?
„Až tedy přejdete Jordán, postavíte na hoře Ébalu ony kameny, jak vám dnes přikazuji, a obílíš je vápnem. Vybuduješ tam oltář Hospodinu, svému Bohu, oltář z kamenů, ale nebudeš je opracovávat železem,“ přikazuje Mojžíš (1394/1393–1274/1273 př. n. l.) vojevůdci Jozuovi (†1245 př. n. l.). Ten poslechne a skutečně oltář vybuduje a provádí na něm oběti Hospodinu. […]
Tajemný Ötzi: Z Itala kočovným zemědělcem?
Byl urostlý, svalnatý, měl dlouhé vlasy a tmavou pleť… I přestože se kvůli „zubu času“  poněkud scvrkl a i jeho kštice vzala za své, patří k nejatraktivnějším vědeckým artefaktům. Řeč je o nejslavnější evropské mumii, jejíž tělo odkryl ledovec v Ötztalských Alpách 19. září 1991. Ötzi, jak se ledovému muži dnes přezdívá, přitom nebyl žádným […]
Louis Le Prince: Vynálezce filmu zmizel beze stopy
Vynalezne film dlouho před Edisonem i bratry Lumiérovými. Dva dny předtím, než ho může představit světu, záhadně zmizí. Jak a proč dodnes zůstává záhadou. Francouzský vynálezce Louis Aimé Augustin Prince (1841-??) je sice označován za „skutečného otce kinematografie“, přesto je pro mnohé zcela neznámý. Jak je to možné? Fotí královnu K zachyceným obrázkům má blízko […]
věda a technika
Cesta k proslulým motorkám začala u ručních granátů
Jak se zrodila Jawa? Každý si pod tímto slovem představí motocykly, ale tak jednoduché to nebylo. Možná vás tolik nepřekvapí, že na začátku byla zbrojní výroba. Podnikatel František Janeček (1878–1941) vyrábí v roce 1922 ve své pražské zbrojovce ruční granáty. Autorem jejich konstrukce je přitom on sám. Kromě toho se soustředí také na produkci kulometů. Brzy […]
Měsíc: Ráj pro těžaře!
Dlouhou dobu byl Měsíc pro lidstvo jen na míle vzdálenou stříbrnou koulí na obloze. Jenže pak Neil Armstrong 21. července 1969 udělá „malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo“ a od té chvíle začne být tato jediná známá přirozená družice Země vcelku lákavou destinací. K tomu, aby se na Měsíc přestěhoval člověk natrvalo, vede […]
Podzimní rovnodennost: Nejmagičtější okamžik roku!
Poznačte si datum 23. září, čas 8:50. Tehdy dojte k výjimečné chvíli! Slunce se dostane do takové pozice vůči Zemi, že severní i jižní polokouli bude osvěcovat naprosto stejně. Den i noc také obdaří stejnou dobou vlády. Spravedlivý den se jmenuje… podzimní rovnodennost! Když strážce podsvětí Hádes unese krásnou Persefonu, její matka Déméter to neunese. […]
Zabijáci plazí říše: 5 nejjedovatějších hadů světa
Jací hadi jsou nejjedovatější – a jak je možné, že mají na svědomí relativně málo životů? Co se děje s člověkem po uštknutí? A vážně dokáže had jediným kousancem zabít slona?   Zmije paví: Největší zabiják lidí? Na iráckou část Arabské pouště padla noc. Čtveřice mužů se vrací domů, na hlavách mají tradiční kostkovanou tkaninu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
epochalnisvet.cz
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
K potemnělému svatostánku se blíží další poutníci. Od úst jim přitom stoupají obláčky páry. V kalendáři je totiž 13. leden a venku mrzne, jako když praští. Ve čtyři hodiny ráno je přesto bazilika v se
Pardubický kraj: Tipy na výlety pro všechny!
epochanacestach.cz
Pardubický kraj: Tipy na výlety pro všechny!
Pokud by vás náhodou v tomto krásném kraji nezlákal hrad na Kunětické hoře (viz úvodní foto), máme tu pro vás řadu dalších tipů! Jako první tip na výlet je tento – zkuste navštívit nový židovský hřbitov v Pardubicích.  Je součástí Centrálního hřbitova, který naleznete v ulici K Židovskému hřbitovu. Ačkoli k založení došlo již roku 1883, je
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
21stoleti.cz
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
Paleontologové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy s kolegy popsali v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů trilobita starého 465 milionů let se zachovaným obsahem trávicí soustavy. Ta
Záhadné kubánské útoky opět v akci: Neznámá zbraň udeřila přímo v Bílém domě!
enigmaplus.cz
Záhadné kubánské útoky opět v akci: Neznámá zbraň udeřila přímo v Bílém domě!
Federální úřady vyšetřují nové případy tzv. havanského syndromu. Záhadné onemocnění způsobuje řadu závažných příznaků včetně poškození mozku. Má se za to, že jej způsobuje dosud neznámá zřejmě akustic
Horor na irském venkově: Ďábla odhalili, když hráli karty!
enigmaplus.cz
Horor na irském venkově: Ďábla odhalili, když hráli karty!
Říká se, že ten, kdo chce neznámého člověka správně odhadnout, podívá  se mu na boty. Jejich kvalita, čistota o každém mnohé napovídá. Zároveň si můžete i zkontrolovat, zda před vámi náhodou nestojí-n
Emirates slaví Mezinárodní den kávy
iluxus.cz
Emirates slaví Mezinárodní den kávy
Mezinárodnímu dni kávy, který připadá na 1. října věnuje velkou pozornost i společnost Emirates. Na palubách svých letadel i v saloncích Emirates vytvořila širokou nabídku kvalitních káv, jíž se každo
Orly bělohlavé zabíjí sinice, jejichž toxin by však mohl léčit lidi
21stoleti.cz
Orly bělohlavé zabíjí sinice, jejichž toxin by však mohl léčit lidi
Už v 90. letech 20. století docházelo ke zpočátku nepochopitelným úhynům orlů bělohlavých v blízkosti vodních nádrží na jihovýchodě Spojených států. Příčinou jejich smrti byla vakuolární myelinopatie,
4 talenty kakaa
panidomu.cz
4 talenty kakaa
Je běžně v regálech – balíček nepřichuceného kakaového prášku. Stejného, kterého si staří Aztékové a Mayové vysoce cenili pro jeho mimořádné účinky. Některé jsou spíš bájné, ale další už věda potvrdila. * Proti stárnutí Za stárnutí víc než plynutí času může klesající schopnost buněk bránit se poškození, které jim způsobují agresivní volné radikály. Ty jsou
Vyhlédla si snad za Forejta náhradu?
nasehvezdy.cz
Vyhlédla si snad za Forejta náhradu?
Rozchod na spadnutí. Alespoň tak se mluví o vztahu EVY BUREŠOVÉ (30) a PŘEMKA FOREJTA (36). Říká se, že je za tím její nevěra! Hvězda seriálu ZOO si podle všeho velmi přeje svatbu. Eva Burešová (30)
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Za všechno může sestřin manžel
skutecnepribehy.cz
Za všechno může sestřin manžel
I když nás od sebe se sestrou dělí dva roky, bylo to jako nic a spíš nás všichni brali za dvojčata. Když jsme se před pěti lety přestaly vídat, těžce jsem to nesla. Za náš rozkol může Alžbětin manžel Honza. Je to nepříjemný chlap, který se ke mně nikdy nechoval hezky. Po jeho poslední eskapádě, která nás