Pít alkohol ve všední dny zakazuje svým poddaným ruský car Petr I. Veliký. Dovoluje jim to jenom o svátcích. Sám ale v abstinenci příkladem rozhodně nejde. Už v době jeho vlády se o něm říká, že vypije až dva litry vodky denně.
Petr I. Veliký (1672–1725) se stává carem v roce 1682. Skutečně vládnout ale začíná až ve svých 17 letech v roce 1689. Snaží se proměnit Rusko v moderní civilizovanou zemi. K tomu patří i výchova jejích obyvatel.
Učí je proto různá pravidla slušnosti, například nešťourat se v nose, nemluvit, když mají plná ústa, případně také neplivat na zem. Mezi neslušné praktiky tehdy patřilo dokonce také líbání na ústa.
V kostele nesmí nikdo chybět
Nepřijatelným pokleskem ale bylo nepřijít do kostela na bohoslužbu.
„K mravům tohoto prostředí neodmyslitelně patřila hluboká zbožnost,“ popisuje historik Milan Švankmajer (1928–2003) situaci na carském dvoře v 17. století, kde ortodoxní víra patřila mezi naprostý základ.
Za protest je poprava
Poddaným mluví i do toho, co si mají oblékat. V roce 1698 zakazuje nošení dlouhých kabátů. „Noste šaty podle evropské módy, oblékejte se jako Francouzi,“ nařizuje bojarům a také je nutí, aby si pravidelně holili vousy.
Jakmile někoho přistihne neoholeného, platí pokutu. Když někdo proti těmto novotám protestuje, nechá ho klidně zbičovat, nebo dokonce popravit.
Podporuje ženskou emancipaci
Ovšem car překvapivě výrazně posiluje postavení žen. Odsuzuje jejich zavírání v domácnostech a domnívá se, že by měly s muži trávit víc času. Vystupuje i proti sňatkům domluveným rodiči.
„Budoucí manželé se mají seznámit minimálně šest týdnů před plánovaným sňatkem. Žena i muž mohou domluveného partnera odmítnout,“ říká v roce 1702.