Skip to content

Strastiplný výlet kufru skrz letištní střeva

Vše začíná u odbavovací přepážky. Tady se váš kufr vydává s visačkou s čárovým kódem na strastiplnou cestu…a my jsme s ním.

withGod / Shutterstock.com
I tato zavazadla musejí projít kontrolou, zda nepřevážíte něco nebezpečného.

I kufry musejí projít dokonalou prosvěcovací kontrolou. Jakmile by hlídka zjistila, že je v kufru něco podezřelého, putuje zavazadlo na osobní kontrolu. Po této obstrukci putují zavazadla k automatickému skeneru, který je zařadí podle kódu na rozdělovací dopravník, kterému tady říkají sorter, a putuje do třídírny.

3_new
Pokud je čárový kód špatně čitelný, cestu zavazadla to značně zkomplikuje

Běda, je-li kód nečitelný. Pak musí kufr na ruční třídírnu a jeho cesta se komplikuje. Náš kufr má ale jiný problém. Jedno ze zavazadel se zachytilo za uvolněný pás a na sorteru dojde ke kolapsu. Pracovníci musí dopravník urychleně zprovoznit a jednotlivá zavazadla uvolňují, jak to jen jde.

4_new
Místo, kde už je kufr mimo váš dosah – tady cestuje po dopravníku k místu určení

Náš kufr sice obdrží pár kopanců, ale pás je uvolněný. Sorter má téměř 200 výklopných přepážek a plně zautomatizovaný systém kufr vyhodí přesně na skluzavku, k odbavení příslušného letu.

An airport security superviser checking luggage on a conveyor belt
Pracovníci handlingu ještě zkontrolují, zda kufr přijel správně

Poté se kufr dostává do rukou pracovníku „handlingu“. Ti ručním skenerem zkontrolují, zda systém kufr správně zařadil a začnou zavazadla nakládat na vozíky či kontejnery, které je dopraví k letadlu. Nad celým tímto procesem drží ochranu několik kontrolorů a jen na Letišti Václava Havla na Ruzyni takto za hodinu odbaví 3000 kufrů.

Foto: wikimedia commons/Oxfordian Kissuth, withgod / shutterstock.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Cestování
Zobrazit více …